Ruské gymnastky na tomto videozáznamu nejsou příbuzné

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 03/07/2020 v 09:40
  • Aktualizováno 03/07/2020 v 18:31
  • Článek přečtete za 2 min
  • Autor: AFP Thajsko, AFP Česká republika
Desítky tisíc uživatelů sdílely záznam cvičení tří ruských gymnastek s tvrzením, že se jedná o představitelky tří generací z jedné rodiny. Není to pravda. Video zachycuje tým gymnastek bez jakéhokoliv příbuzenského vztahu, reprezentujících Rusko na světovém šampionátu v gymnastice v roce 2010. 

Zhruba tříminutový záznam se objevil na tomto facebookovém profilu, kde jej zhlédlo přes 1 700 uživatelů a odkud jej sdílelo téměř 28 000 lidí. Video doplňuje popisek: „Ruské gymnastky: babička, matka, vnučka.”

Image
Snímek facebookového postu pořízený 3. července 2020

Video s informací o tom, že se jedná o matku, dceru a vnučku, sdílely i tisíce dalších uživatelů v různých jazycích na různých platformách, například v angličtině na Facebooku zde, na YouTube zde či na Twitteru zde. Na Facebooku se nepravdivé tvrzení hodně šířilo i v thajštině, například zde, zde a zde.

Není to pravda. Pomocí zpětného vyhledávání na Googlu a Yandexu se nám podařilo najít původní videozáznam cvičení ruských gymnastek z mistrovství světa v gymnastice z roku 2010. Záznam jejich cvičení je k dispozici také zde na YouTube s titulkem „Světový šampionát v moderní gymnastice 2010 - ruské ženské družstvo, 1. místo.”

To samé video je součástí například této zprávy z novozélandské rozhlasové stanice The Hits z 3. března 2015, která uvádí jména tří gymnastek: Aigul Šajkutdinova, Jekatěrina Strojnova a Jekatěrina Loginova.

Image
Snímek webové stránky pořízený 3. července 2020

Jména gymnastek se ostatně objeví i na počátku záznamu jejich prezentace: 

Image
Snímek videozáznamu pořízený 3. července 2020

Jména Šajchutdinovová, Strojnovová a Loginovová lze dohledat i na webové stránce Ruské sportovní federace, a to na řádkách 41, 42 a 43. Z té vyplývá, že se gymnastky narodily v letech 1994, 1987 a 1985.

Image
Snímek webové stránky pořízený 3. července 2020

Výkonná ředitelka Ruské federace sportovní akrobacie Irina Nikitinová taktéž popřela, že by gymnastky byly spřízněné. 

„Toto video pochází ze světového šampionátu, který proběhl v roce 2010 v polské Vratislavi, a mohu potvrdit, že tyto ženy nejsou příbuzné," řekla Nikitinová AFP v e-mailu z 25. června.

Přeložila a upravila Laďka Mortkowitz

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás