Ruské gymnastky na tomto videozáznamu nejsou příbuzné

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Desítky tisíc uživatelů sdílely záznam cvičení tří ruských gymnastek s tvrzením, že se jedná o představitelky tří generací z jedné rodiny. Není to pravda. Video zachycuje tým gymnastek bez jakéhokoliv příbuzenského vztahu, reprezentujících Rusko na světovém šampionátu v gymnastice v roce 2010. 

Zhruba tříminutový záznam se objevil na tomto facebookovém profilu, kde jej zhlédlo přes 1 700 uživatelů a odkud jej sdílelo téměř 28 000 lidí. Video doplňuje popisek: „Ruské gymnastky: babička, matka, vnučka.”

Snímek facebookového postu pořízený 3. července 2020

Video s informací o tom, že se jedná o matku, dceru a vnučku, sdílely i tisíce dalších uživatelů v různých jazycích na různých platformách, například v angličtině na Facebooku zde, na YouTube zde či na Twitteru zde. Na Facebooku se nepravdivé tvrzení hodně šířilo i v thajštině, například zde, zde a zde.

Není to pravda. Pomocí zpětného vyhledávání na Googlu a Yandexu se nám podařilo najít původní videozáznam cvičení ruských gymnastek z mistrovství světa v gymnastice z roku 2010. Záznam jejich cvičení je k dispozici také zde na YouTube s titulkem „Světový šampionát v moderní gymnastice 2010 - ruské ženské družstvo, 1. místo.”

To samé video je součástí například této zprávy z novozélandské rozhlasové stanice The Hits z 3. března 2015, která uvádí jména tří gymnastek: Aigul Šajkutdinova, Jekatěrina Strojnova a Jekatěrina Loginova.

Snímek webové stránky pořízený 3. července 2020

Jména gymnastek se ostatně objeví i na počátku záznamu jejich prezentace: 

Snímek videozáznamu pořízený 3. července 2020

Jména Šajchutdinovová, Strojnovová a Loginovová lze dohledat i na webové stránce Ruské sportovní federace, a to na řádkách 41, 42 a 43. Z té vyplývá, že se gymnastky narodily v letech 1994, 1987 a 1985.

Snímek webové stránky pořízený 3. července 2020

Výkonná ředitelka Ruské federace sportovní akrobacie Irina Nikitinová taktéž popřela, že by gymnastky byly spřízněné. 

„Toto video pochází ze světového šampionátu, který proběhl v roce 2010 v polské Vratislavi, a mohu potvrdit, že tyto ženy nejsou příbuzné," řekla Nikitinová AFP v e-mailu z 25. června.

Přeložila a upravila Laďka Mortkowitz