Ozbrojený lupič zapalující oběti přepadení je vydáván za člena hnutí Black Lives Matter

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

V době, kdy miliony lidí po celém světě protestují proti rasismu po násilné smrtí George Floyda rukama americké policie, se mezi českými uživateli Facebooku šíří video černocha zapalujícího lidi s tvrzením, že se jedná o člena hnutí Black Lives Matter (BLM). Není to pravda. Čin nemá nic společného s protesty BLM. Video zachycuje ozbrojené přepadení z února 2019 a muž na něm byl za svůj čin mezitím odsouzen na doživotí. 

Na videozáznamu bez zvuku, zachyceném bezpečnostní kamerou umístěnou v obchodě nad pokladnou, je vidět černocha polévajícího hořlavinou obchod a posléze i dvě osoby, které leží spoutané lepící páskou na zemi za pultem. Posléze jednu z nich zapálí a odejde. Osobě se podaří uvolnit si ruce a přetáhnout si tričko přes hlavu, čímž oheň udusí. V tomto příspěvku z 30. června 2020 je video doplněno následujícím textem: „Černoch z BLM podpaluje vykradený obchod se zaměstnanci. Kde se to v nich bere živého tvora polít hořlavinou a zapálit. All Lives Matter!!!!” Příspěvek sdílelo již přes 4 000 uživatelů a shlédlo jej více než 130 000 lidí.

Snímek facebookového postu pořízený 8. července 2020

I když několik komentujících se ptá, kde je důkaz, že je muž členem hnutí BLM, většina komentářů to neřeší, přičemž dávají pouze průchod rasismu:

Snímek komentářů na Facebooku pořízený 8. července

Jedná se ovšem o dezinformaci. Původní video pochází z bezpečnostní kamery samoobsluhy u čerpací stanice ve městě Palestine v americkém Texasu. Bylo natočeno 21. února 2019 a zachycuje 40letého muže jménem Robert Lawrence Thompson, který přišel obchod vyloupit. AFP se díky nástroji InVID podařilo video zanalyzovat a pomocí klíčových záběrů dohledat původní záznam za použití zpětného vyhledávání fotografií Google reverse image search. 

Thompson vešel dovnitř se střelnou zbraní, spoutal prodavačku, poté vtáhl do obchodu zákaznici, tu taktéž spoutal, zapálil ji a odešel s lupem ve výši cca 800 dolarů. Podle této reportáže texaské televizní stanice KLTV byl později dopaden na jiné čerpaci stanici v tom samém městě. 

Thompson, který byl podle policejního ředitele Palestine Andyho Harveye již v minulosti trestán ve spojitosti s drogami, byl v březnu 2019 obviněn z loupežného přepadení a žhářství a posléze 11. února 2020 odsouzen k doživotnímu žaláři

Součástí reportáže KLTV je záznam z bezpečnostní kamery obchodu, který jednoznačně dokazuje, že se jedná o ten samý incident jako na videu ve facebookovém příspěvku: 

Snímek reportáže KLTV pořízený 8. července 2020

V reportáži je i další video se záběry z dalších bezpečnostních kamer umístěných v prodejně. Na tomto záběru je Thompson zabrán z jiného úhlu v momentě, kdy přichází do prodejny: 

Snímek z reportáže KLTV pořízený 8. července 2020

A zde je vidět, jak se za pultem snaží spoutat zákaznici:

Snímek z reportáže KLTV pořízený 8. července 2020

Na konci videa ve facebookovém příspěvku je vidět, že se zákaznici podařilo uvolnit si ruce z pásky a včas oheň uhasit, takže neutrpěla těžké popáleniny. Žena jménem Della Witt-Denizeri byla převezena do nemocnice v Dallasu a posléze propuštěna, o čemž KLTV informovala zde. Poté se setkala s tehdejším policejním ředitelem města Palestine Harveym: 

Snímek z reportáže KLTV pořízený 8. července 2020

Hnutí Black Lives Matter se v poslední době stále častěji stává terčem dezinformačních kampaní. AFP již o falešných zprávách týkajících se BLM psala česky zde či zde, a anglicky například zde, zde a zde.

George Floyd