
Zdiskreditovaná americká vědkyně šíří falešná tvrzení o bezpečnosti vakcín
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 01/07/2020 v 19:03
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: Marisha GOLDHAMER, AFP Kanada, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Cenzurovaná vědkyně znovu promluvila. 50 milionů lidí zemře, pokud schválí povinné očkování,” zní titulek článku publikovaného na stránkách dezinformačního webu AC24, který obsahuje video se zmíněným rozhovorem opatřené českými titulky. Článek s videem sdílelo přes 3 100 uživatelů zde.

„Pokud by se jim podařilo učinit vakcínu povinnou pro všechny, zemřelo by alespoň 50 milionů Američanů,” tvrdí Judy Mikovits v rozhovoru s Christinou Aguayo, který byl natočen 8. května 2020 pro onlinovou platformu America’s Voice. Plná verze rozhovoru byla z YouTube stažena kvůli porušování komunitních pravidel. Zkrácená verze se však dále šířila například zde či zde.
Mikovits se ve vědeckých kruzích proslavila v roce 2009 publikací zdánlivě průlomové studie o syndromu chronické únavy. Studie byla ovšem posléze stažena, protože se nepodařilo výsledky pokusů reprodukovat. Vědečtí pracovníci mají za to, že původní závěry studie vznikly pravděpodobně v důsledku kontaminace. Volný pád Judy Mikovits pokračoval krátkým pobytem ve vazbě kvůli obviněním z krádeže v laboratoři, kde zmíněnou studii prováděla.
Její nepravdivá tvrzení v souvislosti s koronavirem se poprvé objevila v květnu 2020 ve formě virálního videa „Plandemic”, o kterém již AFP psala zde.
V rozhovoru, kterému se věnuje tento článek, Mikovits šíří hned tři různé dezinformace. Pojďme si je projít jednu po druhé:
Falešné tvrzení č. 1: Vakcína proti COVID-19 zabije 50 milionů lidí
Podle Gretchen Snoeyenbos Newman, docentky v oboru infekčních onemocnění na Wayne State University, se jedná o „naprosto nepodložené tvrzení bez jakýchkoliv důkazů.”
„Absolutní prioritou všech vědců, kteří se specializují na výzkum a vývoj vakcín, je bezpečnost,” řekla.
AFP již vydala zprávu o tom, že aktuálně se na světě pracuje na vývoji více než stovky potenciálních vakcín proti COVID-19. Mimo jiné na ní pracují vědci z Kanady a USA.
Potenciální vakcíny se nejprve testují v laboratořích a posléze na zvířatech. Úspěšní kandidáti postoupí do tří fází klinických testů, které již probíhají na lidech.
Epidemioložka Emily Smith, která se specializuje na přípravu klinických testů, řekla: „První fáze vývoje vakcíny se zaměřují výhradně na bezpečnost a nelze je zjednodušovat žádnými zkratkami.”
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) na své webové stránce uvádí: „Během fáze I je pokusná vakcína podávána malým skupinkám lidí. Ve fázi II je klinický test rozšířen a vakcína je podávána lidem, jejichž fyzické vlastnosti jako věk a tělesné zdraví se podobají těm, pro které je nová vakcína určena. Ve fázi III je pak vakcína podána tisícům lidí, na nichž se testuje její účinnost a bezpečnost.”
Smith, která vyučuje veřejné zdraví na Univerzitě George Washingtona, dále uvedla: „Ze všeho nejvíce dbáme na bezpečnost a tudíž takto postupujeme vždy a bez výjimky.”
I přesto, že se vědci snaží vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru co nejrychleji, proces klinických testů podle epidemioložky Smith nelze urychlit.
„Nějaký čas můžeme ušetřit až při samotné výrobě již otestované vakcíny,” řekla.
S tím souhlasí i profesorka epidemiologie na Kent State University Tara C. Smith: „I ve ‚zrychleném’ časovém režimu probíhá důkladné a přísně kontrolované testování bezpečnosti a účinnosti,” sdělila AFP e-mailem.
Falešné tvrzení č. 2: Pokud chcete zůstat zdraví, nenechávejte se ničím očkovat
Snoeyenbos Newman nazvala očkování „nejbezpečnější procedurou v oblasti veřejného zdraví” a dodala, že vakcíny „radikálně změnily náš vztah k infekčním onemocněním.”
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) samotná vakcína proti spalničkám od roku 2000 zachránila 17,1 milionů životů. Snoeyenbos Newman, jejíž rodiče patřili k první generaci, která byla očkována proti dětské obrně, podotkla: „Předtím, než existovaly vakcíny, byly epidemie nedílnou součástí našich životů.” Úspěšný očkovací program podle ní umožnil Američanům žít beze strachu ze sezónních infekčních chorob. To se ovšem změnilo s příchodem pandemie COVID-19. „Koronavirus nám názorně ukazuje, jak by vypadal svět bez vakcín.”
Falešné tvrzení č. 3: Pro bezpečné testování je třeba zavést pětileté moratorium na všechny vakcíny
Jak epidemioložka Smith, tak profesorka Snoeyenbos Newman prohlásily, že se toto tvrzení nezakládá na pravdě.
„Všechny vakcíny, které se v současnosti využívají, mají za sebou dlouhou historii testování. U některých vakcín je to až mnoho desetiletí - například vakcíny proti obrně a spalničkám byly vyvinuty již v polovině 20. století. Vakcíny se řadí mezi nejbezpečnější farmaceutické produkty."
Snoeyenbos Newman souhlasí: „Představa, že bychom zavedli plošné moratorium na vývoj vakcín, se nejen nezakládá na jakémkoli vědeckém či politickém konsenzu, ale je také neuvěřitelně nebezpečná pro miliony lidí na celém světě, kteří jsou vystaveni infekčním chorobám,” řekla.
V České republice prověřuje bezpečnost a kvalitu vakcín před jejich uvedením na trh Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Činí tak v souladu s Evropským úřadem pro kvalitu léčiv (EDQM). Hlavní mýty a fakta o očkování, včetně videorozhovoru s vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romanem Prymulou, jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví zde.
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci chorob (ECDC) zřídilo Evropský informační portál o očkování, který mimo jiné podrobně popisuje proces schvalování vakcín v rámci Evropské unie.
Vakcíny se pravidelně stávají terčem dezinformačních kampaní. AFP již uvedla na pravou míru různé falešné informace týkající se očkování zde. V češtině jsme o dezinformacích kolem očkování psali například zde, zde či zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás