Speciální jednotka ukrajinské armády hlídkuje před Ústřední volební komisí v Kyjevě během prezidentských voleb 1. dubna 2019 (AFP / Sergei Gapon)

Šíří se fáma o tom, že Američané testují vakcínu proti koronaviru na ukrajinských vojácích

Stovky uživatelů Facebooku sdílely během posledních dvou týdnů poplašnou zprávu o smrti pěti ukrajinských vojáků poté, co se zúčastnili amerického testu na vakcínu proti onemocnění COVID-19 v Charkově na severovýchodní Ukrajině. Tato informace, sdílená i v mnoha dalších jazycích, se nezakládá na pravdě. Vedení ukrajinské armády i charkovští zdravotníci ji popřeli a zprávu označili za falešnou.  

Informaci o údajném úmrtí vojáků vydal web Aeronet 22. července 2020 zde. Píše se v ní: „Američané začali na ukrajinských vojácích testovat vakcíny na Covid-19 jako na laboratorních krysách, ale dopadlo to špatně, v Charkově na tyto vakcíny již zemřelo 5 ukrajinských vojáků! Američtí virologové ukrajinským lékařům ani nesdělili složení vakcín, takže ti potom nevědí, jak dobrovolníky z řad ukrajinské armády zachraňovat a léčit, když je zkušební vakcína začne ohrožovat na životě!” Autor pokračuje: „Americká ambasáda v Kyjevě na svém webu přiznala, že americká vláda financuje na Ukrajině výstavbu virových laboratoří v rámci výzkumu nejnebezpečnějších virů a Kyjevu poskytla celkem 4 mobilní výzkumné laboratoře! Na Američanech se nic netestuje, zato Ukrajinců je mnógo!”

Článek následně sdílely stovky uživatelů v České republice i na Slovensku, a to například zde, zde či zde

Image
Snímek facebookového postu pořízený 6. srpna 2020

Podobná tvrzení se šířila v angličtině na Facebooku zde a na Twitteru zde. Kolovala i v dalších jazycích, například ve francouzštině, v němčině, v polštině či v ruštině. Některá z nich hovoří o čtyřech mrtvých. 

Článek Aeronetu dále uvádí, že kromě pětice mrtvých vojáků je v Charkově „dalších 8 dobrovolníků v kritickém stavu a 3 z nich byli připojeni na plicní ventilátory.” Odvolává se přitom na prohlášení tiskového mluvčího milicí samozvané Luhanské lidové republiky (LLR) a odkazuje na tento článek, který jej cituje. (LLR kontrolují separatisté za tiché podpory Ruska.)

Není to ovšem pravda. Informaci popřeli jak představitelé ukrajinské armády, tak zdravotníci v Charkově.

Pokusné vakcíny?

Mluvčí ukrajinské armády Oleksij Mazepa sdělil AFP v telefonickém rozhovoru následující: „Žádné testy na našich vojácích neprobíhají. Jedná se samozřejmě o fake news. Takto funguje ruská propaganda.”

Podobně se v rozhovoru s AFP z 29. července 2020 vyjádřil i hlavní lékař vojenské nemocnice v Charkově Sergej Šipilov: „Celý ten článek je jedna velká fake news. Nic z toho není pravda. Žádné testy neproběhly. Je to naprostá fikce.” 

Mluvčí milicí Luhanské lidové republiky Alexandr Mazejkin na žádost AFP o vyjádření neodpověděl. 

Tajné smrtící laboratoře?

Článek Aeronetu zmiňuje také čtyři mobilní laboratoře, které americké Ministerstvo zahraničí darovalo ukrajinské vládě pro pomoc s bojem proti koronaviru v rámci svého programu na snižování biologických hrozeb (DTRA). Americká vláda se o nich zmiňuje na stránkách svého velvyslanectví v Kyjevě: „Hygienicko-epidemiologické oddělení lékařského velení ukrajinského ministerstva obrany obdrželo od DTRA čtyři mobilní laboratoře s cílem posílit systém epidemiologického dohledu nad ukrajinskými ozbrojenými silami. Ukrajinské ministerstvo obrany obdrželo od vlády oficiální rozkaz na rozmístění mobilních laboratoří do regionů Kyjeva, Lvova a na východní Ukrajiny s cílem pomoci rychle reagovat na COVID-19.”

Aeronet z toho ovšem vyvozuje, že „na Ukrajině podle všeho Američané vyrábí i biologické zbraně v přesně zmapovaných závodech a laboratořích.” Odkazuje přitom na web Global Research založený kanadským konspirátorem Michelem Chossudovskym

Konspirační teorie o „tajných laboratořích” kolují po ruskojazyčných webech již dlouho. Například tento článek z roku 2017 publikovaný proruskou stanicí Tsargrad hovoří o „tajné smrtící laboratoři poblíž Charkova”, zatímco tento článek z roku 2020 tvrdí, že „laboratoř” bude přestavěna na americkou vojenskou základnu produkující chemické a biologické zbraně. 

Podle článku AFP z 22. července 2020 se více než 150 výzkumných týmů z celého světa snaží co nejrychleji vyvinout a otestovat vakcínu proti novému koronaviru. O nejnovějších zprávách v této oblasti průběžně informuje Světová zdravotnická organizace zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás