Muž s rouškou před Lenonovou zdí v Praze 6. dubna 2020 (AFP / Michal Cizek)

Odborníci zdůrazňují, že nošení roušek nepoškozuje imunitní systém

Tisíce uživatelů sdílejí na Facebooku informaci, že nošení roušek je zdraví nebezpečné a poškozuje náš imunitní systém. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Podle odborníků roušky imunitní systém nijak nepoškozují a jejich nošení nyní doporučují mezinárodní zdravotnické organizace i vlády po celém světě jako účinný způsob, jak zamezit šíření nákazy nemocí COVID-19.

Neškodnost roušek přitom dlouhodobě zpochybňuje například uživatel Michal Shark, naposledy v tomto příspěvku z 26. července 2020, kde tvrdí: „Nošení roušek způsobuje oslabení imunity a vede k řadě infekcí a nemocí.” V téměř devítiminutovém videu, které již shlédlo přes 91 tisíc lidí a sdílely jej takřka 3 tisíce uživatelů, hovoří o tom, čím vším jsou roušky kontaminovány, jak tím ohrožují lidské zdraví, a jak je jejich nošení politicky vynucováno s cílem přinutit lidi ke slepé poslušnosti elitám. 

Každá rouška, dokonce i nová, měla v sobě kolonie bakterií. To znamená, že když tu roušku používáš, dokonce když máš úplně novou, už tehdy vdechuješ kolonie bakterií, které vchází do tvého těla a mohou způsobit nemoci,” tvrdí ve videu Shark. Podle něj se v rouškách hromadí „streptokoky, plísně, stafylokoky, bakterie a kvasinky,” které následně způsobují „nepřirozené jevy v našem těle.” Nošení roušek je prý výrazem nesvobody: „Je to test nás všech, jak moc jsme ochotni se podřídit.”

Image
Snímek facebookového postu pořízený 29. července 2020

Různá tvrzení o škodlivosti roušek se mezi lidmi stále šíří, a to i přes to, že mezinárodní zdravotnické organizace jejich používání doporučují jako preventivní opatření proti šíření nákaze nemocí COVID-19. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení přímo v reakci na různé konspirační teorie o škodlivosti roušek, o čemž jsme již psali v angličtině zde, zde a zde, a v češtině zde. Tato tvrzení jsou zavádějící. 

Ochranná funkce roušek

Mezinárodní zdravotnické organizace trvají na tom, že nošení roušek je bezpečné a imunitní systém může naopak ochránit, a to především před novým koronavirem způsobujícím nemoc COVID-19.

„Roušky mohou své nositele ochránit před nákazou, ale také mohou zabránit lidem se symptomy, aby nemoc šířili dál,” uvádí WHO zde

Profesor Guy Marks, plicní lékař a epidemiolog z Univerzity v Novém Jižním Walesu, řekl AFP v e-mailu z 29. července 2020 toto: „Nošení roušky nám brání v případném nakažení lidí kolem nás a snižuje riziko, že budeme sami infikováni. Žádné další dopady nemá, rozhodně ne na náš imunitní systém.”

Americké sdružení odborníků na plicní choroby (American Lung Association) vydalo tento článek, ve kterém vyvrací konspirační teorie kolem roušek a uvádí, že „neexistuje jakýkoliv důkaz o tom, že by nošení roušek oslabovalo imunitní systém.”

Jak zabránit infekci

Podle tohoto článku z července 2020, který vydal odborný časopis Journal of Infection and Public Health, je „náš imunitní systém nejlepší obranou vzhledem k tomu, že dosud nebyl registrován žádný lék ani vakcína proti nemoci COVID-19.” V článku se dále uvádí, že „když se naše tělo setká s novým mikrobem či virem poprvé, imunitní systém není ještě připraven a nemůže tudíž správně zareagovat, takže onemocníme. To se děje i v případě nemoci COVID-19.”

Profesor Marks k tomu dodal: „Když jsme infikováni virem, začneme produkovat protilátky za účelem zničit infekci. Zatím není úplně jasné, jak efektivní tyto protilátky jsou pro budoucí infekce, a pokud jsou efektivní, jak dlouho získaná imunita potrvá. Záměrné šíření viru s cílem vytvořit imunitu není dobrý způsob, jak s tímto virem bojovat, protože mnoho lidí těžce onemocní a někteří mohou zemřít. Vakcína, až ji budeme mít, bude pro vytvoření imunity nejužitečnější. Dokud ji nemáme, musíme dělat vše pro to, abychom šíření viru zabránili.”

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a WHO přímo radí lidem s narušenou imunitou, aby roušky nosili z preventivních důvodů a chránili tím své zdraví.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás