
Toto video nezachycuje místo, kde se setkávají dva oceány
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 09/10/2020 v 16:37
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: AFP Mexico
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Na videu, které prostřednictvím tohoto postu z 2. srpna 2017 sdílelo již přes 24 000 uživatelů, je vidět trajekt s turisty, kteří si natáčejí a fotí zřetelný barevný předěl v moři. U videa je následující popisek: „Místo, kde se potkává Indický oceán s Atlantikem. Dotýkají se, ale nesmíchají”.

Stejné video shlédly miliony uživatelů v různých jazycích po celém světě. Jen tento jediný post sdílelo na Facebooku přes milion lidí. Na YouTube bylo video zveřejněno například ve španělštině či v italštině. V popiscích se často uvádí, že film zachycuje setkání Atlantiku s Pacifikem, či jednoduše místo, „kde se potkávají dva oceány”.
Kdo je autorem videa?
Záběry natočila 2. července 2015 americká turistka Maryan Steve-Pearson, která toho dne cestovala trajektem kanadské společnosti BC Ferries napříč průlivem Georgia poblíž města Vancouver na jihozápadním pobřeží Kanady.
Steve-Pearson video zavěsila na YouTube a pojmenovala jej „Když řeka potká oceán” s odkazem na řeku Fraser, která protéká napříč Britskou Kolumbií a vlévá se do průlivu Georgia ústícího do Tichého oceánu. Její video shlédlo 247 000 uživatelů, což je podstatně méně, než počet shlédnutí na jiných kanálech YouTube, kde bylo video označeno zavádějícími titulky o setkání dvou oceánů.
„Je strašné, že lidé jen tak ukradnou video a začnou o něm šířit lži,” sdělila Steve-Pearson AFP prostřednictvím služby Facebook Messenger. „Přišla jsem na jednu kopii s deseti miliony shlédnutí a v té chvíli jsem si uvědomila, že se mé video začalo virálně šířit,” řekla.
Steve-Pearson poslala YouTube stížnost pro porušování autorských práv a platforma danou verzi videa smazala. Kolují však i jiné verze, protože by je Američanka musela analyzovat a nahlašovat jednu po druhé.

Žena ze Seattlu řekla, že jí šíření falešných informací prostřednictvím jejího videa velmi vadí. „Je přece jasné, že byly záběry natočené ve Vancouveru, na videu je vidět, že se jedná o loď společnosti BC Ferries,” řekla.


Příběh dvou oceánů
Dva roky před tím, než Steve-Pearson navštívila Kanadu, vyšel na zpravodajském portálu Anchorage Daily News článek vysvětlující, jak mýtus o údajném setkání dvou oceánů vznikl. Má kořeny ve fotografii pořízené Kenem Brulandem, americkým profesorem Kalifornské univerzity v Santa Cruz.
Bruland v roce 2007 cestoval do Aljašského zálivu - přes tisíc kilometrů dále na sever od místa, kde Steve-Pearson natočila své video - aby zkoumal přítomnost železa ve vodě. Doprovázeli jej dva kolegové: Andrew Schroth a John Crusius.
Podle Brulandova vysvětlení deníku Anchorage Daily News, které později zmínil i portál Snopes, se barva dvou vodních zdrojů liší v důsledku odlišného složení. To sice nezabrání tomu, aby se voda z obou zdrojů mísila, ale tento proces alespoň zpomaluje. Nedaleký tající ledovec totiž přivádí do řeky usazeniny železa či jílu, které zpomalují rozptýlení říčního toku v oceánu.
Ačkoliv je tedy původní video autentické, nejsou na něm dvě vodní tělesa, která se spolu nemísí, a už vůbec ne dva oceány. Jde o setkání slané a sladké vody.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás