Na této fotografii není obří demonstrace v Londýně

V době, kdy se po sociálních sítích v mnoha zemích šíří falešné informace o rostoucích protestech proti koronavirovým opatřením, koluje mezi českými uživateli Facebooku fotografie obřího shromáždění s tím, že se má jednat o demonstraci v Londýně. Není to pravda. Fotografie byla pořízena v roce 2005 a je na ní oslava fotbalových fanoušků v anglickém Liverpoolu. 

Stovky českých uživatelů sdílely fotografii buď samostatně nebo jako součást série fotografií z různých míst v Evropě, kde 29. srpna probíhaly protesty proti nošení roušek a dalším vládním opatřením ke zpomalení nákazy Covid-19. Fotografie se šířila například prostřednictvím tohoto příspěvku z 29. srpna 2020, který sdílelo kolem 300 lidí. 

Image
Snímek facebookového postu pořízený 2. září 2020

Z komentářů pod fotografií, včetně komentáře autorky příspěvku, je patrné, že se uživatelé skutečně domnívají, že jde o demonstraci proti koronavirovým opatřením: 

Image
Image
Snímky komentářů na Facebooku pořízené 2. září 2020

Na fotografii však není demonstrace proti koronavirovým opatřením v Londýně, nýbrž pochod příznivců fotbalového klubu Liverpool FC, kteří se shromáždili v centru Liverpoolu kolem slavné neoklasicistní budovy St. George's Hall, aby oslavili vítězství svého klubu ve finále Ligy mistrů

AFP Na pravou míru se podařilo pomocí zpětného vyhledávání fotografii najít, a to například v tomto článku deníku Liverpool Echo z roku 2018, který jasně udává, že se jedná o snímek z roku 2005. Původní fotografii, jejímž autorem je  fotograf Martin Rickett, jsme dohledali v archívu AFP.

Image
Tisíce fanoušků vítají hráče fotbalového týmu Liverpool FC 26. května 2005 poté, co den před tím ve finále Ligy mistrů porazili AC Milano v Istanbulu. Liverpool vyhrál 3:2 na penalty po remíze 3:3. (AFP / Martin Rickett)

Je pravda, že 29. srpna 2020 skutečně vyšly do ulic různých evropských měst tisíce odpůrců opatření proti koronaviru. Podle AFP se jen v Berlíně protestu zúčastnilo kolem 18 000 lidí, zatímco v Londýně se na Trafalgar Square shromáždila asi tisícovka demonstrantů. 

Fotografie ovšem nepochází z Londýna, nýbrž z Liverpoolu. Dokonce to není poprvé, kdy byla zneužita. V březnu 2019 byl tento snímek vydáván za pro-brexitový pochod v Londýně, tzv. March to Leave (Pochod za odchod), například prostřednictvím tohoto Tweetu. Tato dezinformace byla šířena i v ruštině

AFP Na pravou míru již o nepravdivých informacích týkajících se protestů v Berlíně informovala zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás