Zdiskreditovaná americká vědkyně šíří nepravdy o koronaviru v dezinformačním videu „Plandemic”

Hitem na sociálních sítích se stal 26minutový rozhovor se zdiskreditovanou americkou vědeckou pracovnicí Judy Mikovits. Profesionálně natočené a sestříhané video s názvem „Plandemic” obsahuje podle expertů z oblasti vědy a medicíny řadu zavádějících či přímo nepravdivých tvrzení, a to hlavně o novém koronaviru. Platformy jako Facebook a YouTube se video snaží odstranit.

Nošení roušek může ublížit zdraví, vakcíny „pozabíjely miliony”, nový koronavirus se „nevyskytuje přirozeně,” nemocnice „mají zájem” na nahlašování co nejvyššího počtu pacientů s diagnózou COVID-19, hydroxychlorochin je nejefektivnější způsob léčby této nemoci a očkování proti chřipce zvyšuje pravděpodobnost, že se novým koronavirem nakazíte: tyto a další nepravdivé či zavádějící informace ve videu zaznívají. 

Různé verze rozhovoru s českými titulky, ať už v plné délce či ve zkrácené verzi, zhlédly již statisíce uživatelů a sdílely je tisíce. Archivované posty jsou dispozici například zde, zde, či zde

Image
Snímek videa pořízený 14. května 2020

Ve videu vystupuje zdiskreditovaná molekulární bioložka jménem Judy Mikovits, kterou v roce 2009 proslavila publikace zdánlivě průlomové studie o syndromu chronické únavy. Studie byla ovšem posléze stažena, protože se nepodařilo výsledky pokusů reprodukovat. Vědečtí pracovníci mají za to, že původní závěry studie vznikly pravděpodobně v důsledku kontaminace

Volný pád Judy Mikovits pokračoval krátkým pobytem ve vazbě kvůli obviněním z krádeže v laboratoři, kde zmíněnou studii prováděla. 

„Čas od času se stává, že i někdo s vědeckým vzděláním a zkušenostmi se obrátí k logice zády a začne šířit nejistotu v podobě konspiračních teorií, čímž vzbudí pozornost a získá věrné následovníky,” řekl o Mikovits profesor Brandon Brown z Riverside School of Medicine na Kalifornské univerzitě. 

YouTube a Facebook video mažou

YouTube i Facebook se systematicky snaží konspirační video ze svých platforem odstraňovat, i když se neustále objevují další kopie. 

Mluvčí Facebooku se pro AFP vyjádřil k jednomu z nepravdivých tvrzení následovně: „Od začátku pandemie máme velmi jasná pravidla proti dezinformacím o nemoci COVID-19 a v této kritické době jsme odhodláni včas a dobře informovat veřejnost.” 

Z komentářů českých uživatelů Facebooku pod článkem obsahujícím video je zřejmé, že spousta z nich tvrzením Judy Mikovits věří a s odstraňováním videa nesouhlasí:

Image
Snímek komentářů na facebookovém příspěvku z 9. května 2020

Následuje přehled všech falešných a zavádějících informaci, které ve videu „Plandemic“ zazní: 

1. Očkování zabilo miliony lidí a neexistují žádné účinné vakcíny proti RNA virům

Dr. Mikovits ve videu tvrdí, že vakcíny zabily miliony lidí a že „momentálně žádná fungující vakcína proti RNA virům neexistuje.” 

To není pravda. 

„Je známo, že vakcíny miliony lidí nezabily, ale naopak zachránily,” řekl AFP Jason Newland, profesor pediatrie a infekční medicíny z lékařské fakulty Washingtononvy university v St. Louis. 

Molekulární biochemik z Texaské univerzity v Austinu Jason McLellan odpověděl na dotazy AFP e-mailem takto: „Toto samozřejmě není pravda. Pokud jde o RNA viry, i chřipkový virus je RNA virus. Na něj vakcínu samozřejmě máme a očkujeme s ní každý rok. Také spalničky způsobuje RNA virus, a i na ně existuje velmi dobrá vakcína. Mezi další RNA viry, proti kterým již dávno běžně očkujeme, patří viry způsobující vzteklinu, zarděnky či příušnice.” 

Za „otevřenou lež” označil tvrzení Judy Mikovits také expert na koronaviry dr. Julian Leibowitz z Texas A&M College of Medicine. „Díky vakcíně proti obrně jsme tuto zákeřnou nemoc téměř vymýtili. Spalničky už dávno nejsou běžnou dětskou nemocí a v USA na ně zemře jedno dítě z 1000 nakažených. To jsou jen dva příklady úspěšného použití vakcín, ale je jich samozřejmě daleko víc.” 

2. Nový koronavirus se „nevyskytuje přirozeně”

Mikovits ve videu říká, že by sice virus neoznačila přímo za „uměle vytvořený“,  ale že se prý  „nevyskytuje přirozeně”, protože vzešel z laboratoře. „Je zřejmé, že se s tímto virem manipulovalo...a následně byl vypuštěn, ať už úmyslně či nikoliv.

To není pravda. 

„Toto je zkrátka a dobře lež,” řekl dr. Leibowitz. „Neexistuje jediný důkaz o tom, že by SARS-CoV-2 byl vytvořen uměle v laboratoři.” 

3. Propuknutí nákazy napomohlo i americké financování čínských pokusů s koronaviry 

Mikovits tvrdí, že za propuknutí pandemie částečně zodpovídá i americký Národní ústav pro alergie a infekční choroby (NIAID), který spadá pod Národní ústav zdraví (NIH), jejž vede dr. Anthony Fauci. NIAID prý totiž financoval pokusy s koronaviry v laboratoři v čínském Wu-chanu. 

Toto tvrzení je zavádějící. 

„Ona tu informaci, že Spojené státy již léta spolupracují s Wu-chanem na studii koronavirů, podává jako nějaké stěžejní odhalení. Samozřejmě, že jsme to dělali. Čína je ohniskem koronavirů, takže dává smysl studovat tento kmen virů tam, kde se přirozeně vyskytuje,” řekla  AFP v e-mailu dr. Kathleen Montgomery, patoložka z Vanderbiltovy univerzity. 

Dr. Leibowitz zas tvrdí, že neexistuje důkaz o tom, že by studie koronavirů ve Wu-chanu souvisela s vypuknutím pandemie COVID-19.

NIH nám v reakci na tvrzení ve videu sdělil toto: „Národní ústav pro alergie a infekční choroby se soustředí na kritický výzkum zaměřený na ukončení pandemie COVID-19. Nenecháme se vtáhnout do polemiky lidmi, kteří se jen snaží naše snahy sabotovat.

3. Je v zájmu nemocnic nahlásit co nejvíce diagnóz COVID-19

Mikovits ve videu tvrdí, že nemocnice dostane za každého pacienta „13 000 dolarů od Medicare, pokud nahlásí COVID-19”. Medicare je veřejné zdravotní pojištění pro důchodce od 65 let hrazené z federálního rozpočtu USA.

Pokud je pacient připojen k ventilátoru, nemocnice prý dostane až trojnásobek této částky. Mikovits tvrdí, že lékaři proto připojují mnoho lidí k plicním ventilátorům zbytečně: „Zabíjíte je ventilátory, protože jste jim předepsali nesprávnou léčbu,” říká ve videu.  

Tato tvrzení jsou zavádějící.

„My nechceme intubovat nikoho, naopak chceme, aby se stav všech pacientů zlepšil,“ tvrdí profesor Newland. „Ona naznačuje, že snad intubujeme lidi, abychom si vydělali víc peněz. Ale takto lékaři ani nemocnice nefungují.” 

Co se týče finanční podpory nemocnic pro pacienty nakažené novým koronavirem, mluvčí Centra pro služby Medicare a Medicaid (CMS) potvrdil, že od 15. dubna 2020 vstoupil v platnost paragraf  3710 zákona CARES (Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security), podle kterého jsou příplatky na případy COVID-19 navýšeny o 20 procent.

Nejedná se však o nějaký „bonus“, nýbrž o snahu snahu chránit zdraví pacientů i personálu v době krize, potvrdil mluvčí CMS v e-mailu. I když by Medicare obecně měla platit více za pacienta s ventilátorem než bez něj, může to učinit jen v případech správné diagnózy. „Falešné žádosti s nesprávně určenou diagnózou by podléhaly nárokům na navrácení peněz a navíc i možnému občanskoprávnímu či přímo trestnímu postižení.” 

5. Hydroxychlorochin je nejúčinnějším lékem na COVID-19

Video obsahuje několik nepravdivých a zavádějících tvrzení o léku hydroxychlorochin.

Lék na malárii, který je na trhu již několik dekád, prý na COVID-19 „zabírá skvěle”, jak tvrdí blíže nejmenovaný muž ve zdravotnickém oděvu, který se mihne ve videu „Plandemic“.

Účinnost hydroxychlorochinu nebyla dosud řádně prostudována. Podle této studie ze 7. května 2020 nebyly prokázány žádné pozitivní ani negativní účinky užívání hydrochlorochinu u pacientů s nemocí COVID-19, tvrdí profesor Newland. 

Hlas ve videu říká: „Z průzkumu mezi 2 300 lékaři ve 30 zemích vyšel hydroxychlorochin jako nejúčinnější léčba proti tomuto viru.” 

Toto tvrzení je zavádějící.

V dubnovém rozhovoru v televizním pořadu „Fox and Friends“ zmínil dr. Anthony Fauci studii, ze které vyplývá, že  37 procent z více než 6 200 oslovených lékařů z 30 zemí označilo hydroxychlorochin za nejúčinnější léčbu proti této chorobě, když dostalo na výběr z 15 možností. 

My ovšem nepracujeme s pocity lidí, nýbrž se skutečnými důkazy,“ uvedl Fauci. „I kdybychom připustili, že může mít tento lék pozitivní účinek, musíme být opatrní, abychom nedošli k ukvapenému závěru, že se jedná o nějaký zázračný všelék.” 

Zdravotnické úřady ve více zemích již uvedly, že ke stanovení účinnosti hydroxychlorochinu je třeba provést klinické testy. Je pravda, že podle nedávné studie hydroxychlorochin zabírá lépe v kombinaci se síranem zinečnatým, ale lékaři varují, že je stále třeba provést kontrolní studie. AFP o tom psala zde

Mikovits ve videu také tvrdí, že Americká lékařská asociace (AMA) „řekla lékařům, že pokud použijí hydrochlorochin, přijdou o licenci.” Ani to není pravda. 

Jediné doporučení, které AMA ohledně předepisování a výdeje léků na COVID-19 vydala, je ve společném prohlášení s dvěma americkými asociacemi lékárníků (American Pharmacists Association a American Society of Health-System Pharmacists), které je k dispozici zde.

Ve vyhlášení se píše: „Použití léků schválených FDA k jiným než předepsaným účelům je věcí odborného úsudku lékaře.”

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydal povolení k použití hydroxychlorochinu v nouzových případech, které poskytovatelům zdravotní péče umožňuje předepsat tento lék dospělým, kteří se nemohou zúčastnit klinických testů.

6. Vakcíny proti chřipce zvyšují riziko nákazy nemocí COVID-19

Vakcíny proti chřipce zvyšují pravděpodobnost nákazy COVIDem-19 o 36 procent,” tvrdí ve videu Mikovits a své tvrzení dokládá touto studií.  

Není to pravda. Data pro tuto studii byla shromážděna během chřipkové sezóny v letech 2017-2018, tj. dávno předtím, než byl nový koronavirus objeven, tvrdí dr. McLellan, „takže nelze dávat chřipkovou vakcínu do souvislosti se SARS-CoV-2 a vyvozovat z toho jakékoliv závěry.“

Výsledky studie ukazují, že statisticky významných 7,8 procent těch, kteří byli očkováni proti chřipce, testovali pozitivně i na koronavirus, zatímco u těch, kteří očkováni nebyli, testovali pozitivně jen 5,8 procenta. McLellan ovšem tvrdí, že jde o korelaci dat, nikoliv o kauzalitu, a hlavně se jedná o čtyři druhy koronavirů způsobujících běžná nachlazení, nikoliv COVID-19.

AFP již dříve ověřila některá tvrzení o vakcínách proti chřipce zde či zde.  

7.  Nošení roušek a rukavic poškozuje imunitní systém

Ve videu „Plandemic“ se objevují také dva lékaři, kteří během kontroverzní tiskové konference kritizovali vládní opatření proti šíření nákazy COVID-19. Jeden z nich říká, že nošení roušky a rukavic ohrožuje imunitní systém, zatímco druhý tvrdí, že tato opatření redukují „bakteriální flóru“, což může mít za následek „větší náchylnost k infekcím.”  

Mikovits dodává: „Nošení roušky doslova aktivuje váš vlastní virus. Nakazíte se svým vlastním reaktivovaným virem vyloučeným z těla, a pokud je tímto virem SARS-CoV-2, máte velký problém.

Tato tvrzení jsou nepravdivá. 

Nemáme žádný důkaz toho, že by roušky nebo rukavice jakkoli snižovaly normální úroveň protilátek nebo učinily lidi náchylnější k infekcím”, sdělila AFP Shelley Payne, ředitelka Centra pro infekční choroby LaMontagne při Texaské univerzitě v Austinu. „Naše vlastní obranné mikroby nezmizí a není nutné se vystavovat dalším patogenům jen proto, abychom si přirozenou úroveň protilátek udrželi.” 

Ani dr. Leibowitz si není vědom toho, že by rouška oslabovala imunitní systém. „Ve skutečnosti si myslím, že rouška může pravděpodobnost nákazy pouze snížit,“ řekl.

AFP již o problematice psala zde

8. Zavření pláží zamezuje přístup k léčivým mikroorganismům přítomným v moři a písku 

Proč bychom měli zavírat pláže?“ ptá se Mikovits ke konci videa, kde kritizuje opatření různých států proti šíření nákazy COVID-19. „V půdě a v písku jsou ty nejlepší sekvence, v moři jsou mikroby ve slané vodě. To je šílenství.” 

Toto tvrzení je zavádějící. 

Zavření veřejných pláží bylo podle profesora Newlanda nutné k tomu, aby nedošlo k přetížení nemocnic, především na jednotkách intenzivní péče. „Kdybychom měli na místních plážích hlavu na hlavě, tak bychom riskovali, že se nakazí velké množství lidí najednou,” řekl. 

Podle dr. Leibowitze „je sice pravda, že se v půdě vyskytují i určité druhy vylučující přirozená antibiotika, ale izolovat tyto bakterie není vůbec jednoduché.” Na druhou stranu poukazuje na to, že v moři se vyskytují i organismy způsobující různé nebezpečné infekce.

Profesor Newland uzavírá tím, že pláže mohou působit blahodárně už jen tím, že si na nich lidé odpočinou a uvolní se, ale „nyní na to není ten správný čas“.


AFP Fact Check dosud odhalil více než 430 případů nepravdivých či zavádějících informací o novém koronaviru. Celý seznam našich článků na toto téma v angličtině najdete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás