Bill Gates, fackovací panák konspirátorů

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Různé nepravdy, hoaxy a konspirační teorie o Billu Gatesovi kolují na sociálních sítích již léta. Od vypuknutí pandemie způsobené novým koronavirem ovšem útoky na amerického miliardáře znovu nabraly na intenzitě. Experti varují, že nekontrolované šíření dezinformací by mohlo zbrzdit snahy dostat virus pod kontrolu.

Spoluzakladatel Microsoftu, který na boj s pandemií COVID-19 přislíbil 250 milionů dolarů, se stal ohniskem online útoků navzdory snahám Světové zdravotnické organizace bojovat proti tzv. infodemii neboli dezinformacím přiživujícím se na panice a nejistotě lidí čelícím nebezpečnému viru. Kromě Gatese konspirátoři z pandemie, která již zahubila přes 315 000 lidí, často viní také miliardáře maďarského původu George Sorose nebo mobilní sítě 5G. Občas dokonce všechny najednou.

Bill Gates „vytvořil COVID-19”, chce „vylidnit Zemi” nebo „implantovat lidem elektronické čipy”:  tyto a další dezinformace v posledních několika měsících doslova explodovaly na internetu, kde je prostřednictvím různých platforem sdílí miliony lidí, a Češi nejsou výjimkou:

Snímek facebookového postu z 5. dubna 2020

Podle Roryho Smithe, ředitele investigativního projektu First Draft, který bojuje proti dezinformacím, útočí různé online skupiny na Gatese již léta. V poslední době se však miliardář stal „jakousi voodoo panenkou, kterou různí konspirátoři doslova propichují svými teoriemi.” 

Gates, který prostřednictvím své nadace investoval v posledních dvou desetiletích miliardy dolarů do zlepšení zdravotní péče v rozvojových zemích, se stal jakýmsi „abstraktním strašákem”, tvrdí Whitney Phillips ze Syracuse University ve státě New York, kde jako odborná asistentka učí digitální etiku.

Například toto video obviňující Gatese z toho, že chce „vyhladit 15% populace” pomocí vakcín a implantovat lidem elektronické mikročipy, zhlédly na YouTube téměř dva miliony lidí. 

„Prospěchář” 

AFP od začátku koronavirové krize vyvrátila desítky dezinformačních článků namířených proti Billu Gatesovi, které se šíří v mnoha jazycích prostřednictvím platforem jako Facebook, Instagram či Twitter. Ať už se jedná o zmanipulovaná videa, informace vytržené z kontextu či přímo lživá tvrzení, všechny mají za úkol prezentovat Gatese v tom nejhorším světle: tu má v úmyslu zabíjet Afričany otrávenou vakcínou, tu způsobit ochrnutí půl milionu dětí v Indii, tu zas plánovat epidemii COVID-19. Podle některých je dokonce satanistou

Mnozí používají postavu Billa Gatese k tvrzení, že vakcíny jsou nebezpečné, jako například zde. Většina těchto konspiračních teorií má ovšem jedno společné: obviňují Gatese z toho, že na aktuální pandemii vydělává a využívá jí k tomu, aby světu prodal ještě více vakcín.

Tyto konspirační teorie jsou „podrývají důvěru lidí ve zdravotní organizace a mohly by snížit úroveň proočkování populace, což je velmi nebezpečné”, řekl Smith. 

Podobně to vidí i ředitel Nadace Billa a Melindy Gatesových Mark Suzman, který AFP v e-mailu sdělil: „Velmi nás znepokojuje šíření konspiračních teorií po sociálních sítích, protože mohou mít reálný negativní dopad na veřejné zdraví”.

Snímek Gatese z 10. října 2019 během konference v Lyonu (AFP / Ludovic Marin)

Gates otevřeně kritizuje amerického prezidenta Donalda Trumpa a zároveň je známým zastáncem vakcín, což z něj činí „ideálního obětního beránka aktuální koronavirové krize, která spojuje medicínskou vědu a technologie", napsala Kinga Polynczuk-Alenius, výzkumná pracovnice v oboru sociálních věd na univerzitě v Helsinkách.

Miliardář je terčem konspirátorů již dlouho. Když se v roce 2015 objevil v Brazílii virus Zika, Gates byl jedním z těch, kteří jej údajně měli na svědomí. „Není to tak, že by se stal oblíbeným terčem konspirátorů nyní. Je jím už velmi dlouho", řekl AFP psycholog Sylvain Delouvée z francouzské univerzity v Rennes.

Předpověděl Gates pandemii?

Nedávná exploze konspirací a zavádějících informací o Gatesovi není podle Smithe nic jiného než pokus, jak se s globální krizí vyrovnat. „Současnou popularitu konspiračních teorií, a zejména těch, které se točí kolem Billa Gatese, způsobuje nedostatek spolehlivých informací, neboť se jedná o nový koronavirus a fakta o něm přicházejí jen postupně,” řekl Smith AFP. „Lidé se snaží tuto novou realitu pochopit, a proto jsou hladoví po jakékoliv informaci. Přijmout konspirační teorii je nejjednodušší způsob, jak získat pocit, že jsem situaci porozuměl.” 

Oblíbeným terčem útoků se stala i Nadace Billa a Melindy Gatesových. Na ni útočí zejména odpůrci očkování, kteří byli na sociálních sítích velmi aktivní již před propuknutím koronavirové krize. Zde například šířili fotomontáž, ve které je nad logem nadace nápis „Centrum pro snížení globální lidské populace":

Fotomontáž snímku Gatesovy nadace ze sociálních médií

Konspirační teorie o temných tajemstvích a plánech ovládnout svět přiživuje například I charitativní  práce Gatesových v Africe a jejich finanční podpora Světové zdravotnické organizace. O africké dezinformační kampani v souvislosti s vývojem vakcíny proti koronaviru jsme psali zde.

Často sdílené byly také příspěvky o tom, že se Gates v roce 2015 zúčastnil „koronavirové konference". Výsledek? Prý už tam pandemii předpověděl.

Ve skutečnosti se jednalo o setkání s představiteli britského výzkumného ústavu, který si zažádal o patent na možnou vakcínu proti jinému typu koronaviru, který zasahuje zvířata.

Podobně jako část vědecké obce Bill Gates v posledních letech stále naléhavěji upozorňoval na možnost, že by svět mohla přepadnout pandemie, a na nepřipravenost vlád na ni. Zmiňoval se o tom nejen na konferencích, ale i na svém blogu, v New York Times či v odborném časopise New England Journal of Medicine.

Stejně jako mnoho vědců varuje Gates před možnou koronavirovou pandemií již léta.

Útočí už i mainstream

V poslední době už nepřicházejí útoky na Billa Gatese jen od okrajových konspirátorů, ale od známých osobností. Mezi ně patří například ultrakonzervativní novinářka Laura Ingraham z americké televizní stanice Fox News, která miliardáře v tomto tweetu obvinila z toho, že chce „špehovat” lidi pomocí vakcín.

Robert Kennedy Jr., synovec bývalého demokratického prezidenta Johna F. Kennedyho, sice Trumpa v lásce nemá, ale vakcíny také ne, takže Gatese obvinil z toho, že chce diktovat globální zdravotnickou politiku. „Nejsme jeho pokusní králíci", napsal na Instagramu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Other Billionaires (Trump, Bloomberg) run for president. Gates’ strategy of buying #WHO & purchasing control of US health officials like Tony #Fauci & #DeborahBirx has yielded him powers exceeding, in some respects, those wielded by presidents. Control of WHO allows #BillGates to dictate global health policies affecting 7 billion people and to control the most intimate details of our lives; when and where we work, play sports, shop, attend school, go to beaches, bars, movies, concerts and what medicines we must and must not take. His minions may compel us to wear masks, lock us in our homes and ordain how close we can stand to our loved ones. #Gates is WHO’s second biggest donor after the USA. According to @Politico “Gates’ priorities have become the WHO’s. Rather than focusing on strengthening health care in poor countries... the agency spends a disproportionate amount of its resources on projects... Gates prefers” such as GMO crops, chemical agriculture and vaccines. As the @nationmag reported last week, those policies often benefit pharma & chemical companies—like Monsanto—in which Gates and his foundation are heavily invested. Those efforts rob resources from sanitation, hygiene, nutrition & development in favor of vaccine solutions with no proven benefits & no accountability. Gates’ disastrous Polio vaccine program has squandered half WHO’s total budget while spreading vaccine-strain polio epidemics around the globe. WHO reluctantly admits that Gates’s vaccine now causes 70% of global polio cases. Gates was the first private individual to keynote WHO’s general assembly. He is treated like a head of state, at the WHO & the G20 and by the obsequious international press. A Geneva-based NGO rep complained to Politico: “Few people dare to openly criticize what he does.” Critics deride Gates’ approach as “monopolistic philanthropy.” Under his direction, WHO is conducting global social and medical experimentation applying Gates’ religious faith that he can use technology (vaccines and GMO agriculture) and his deep understanding of computers to make him the savior to all of humanity. We are his guinea pigs. Video via @Mjlcreative

A post shared by Robert F. Kennedy Jr. (@robertfkennedyjr) on

Ke Gatesovým odpůrcům patří i francouzská filmová hvězda Juliette Binoche, která miliardáře kritizovala na Instagramu a vyzývala k odmítnutí „implantace mikročipů všem".

Je třeba připomenout, že Gatesova nadace byla v minulosti kritizována za to, jaké projekty financuje, prestižním vědeckým časopisem The Lancet či deníkem Los Angeles Times.

AFP od začátku pandemie COVID-19 ověřila již přes 450 zavádějících informací týkající se nového koronaviru. Jejich průběžně aktualizovaný seznam je k dispozici zde. Česky jsme o různých konspiračních teoriích o aktivitách Billa Gatese psali zde: 


Ne, očkování proti obrně podporované Billem Gatesem nezpůsobilo ochrnutí takřka půl milionu dětí v Indii

Ne, Microsoft si nezaregistroval patent na implantování mikročipů do lidského těla

Přeložila a upravila Laďka Mortkowitz
COVID-19