Bělorusko ani Afrika nebyly ušetřeny pandemie Covid-19

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely v uplynulých dvou týdnech příspěvek obsahující tvrzení, že Africe a Bělorusku se vyhnula koronavirová pandemie. Oficiální data ovšem jasně ukazují, že počet případů Covid-19 v mnoha afrických zemích prudce vzrůstá. U Běloruska panuje podezření, že dopady onemocnění bagatelizuje a skutečný počet úmrtí spojených s koronavirem tají. 

V tomto příspěvku z 11. ledna 2021 stojí: „Jak je možné, že Afrika a Bělorusko nemá Covid?” Jako odpověď je uvedeno, že „Bělorusko se nedalo uplatit”, kdežto v Africe prý zas chybí „televize, které by Covid rozšířily”. Jakkoli se může zdát, že příspěvek není míněn vážně, sdílelo jej už přes 8 600 uživatelů. Další stovky lidí jej sdílely například zde

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 19. ledna 2021

Covid-19 v Africe

Realita je taková, že počet případů Covid-19 a s ním spojený počet úmrtí v mnoha zemích Afriky prudce stoupá, na což v nedávném prohlášení upozornila jak Světová zdravotnická organizace (WHO), tak mnohá média.  

„Zatímco celkový počet případů Covid-19 v Africe již přesáhl 3 miliony a denní nárůst případů je vyšší než během první vlny, kontinent teď navíc čelí novým mutacím tohoto viru,” stojí v prohlášení WHO. „Zlepšení zdravotnických opatření je v této chvíli naprosto klíčové k tomu, abychom odvrátili nekontrolovatelný nárůst infekcí, které by mohly zatížit zdravotnický systém až k bodu zlomu.” 

Podle Afrických center pro kontrolu a prevenci onemocnění (Africa CDC) bylo na kontinentu k 22. lednu 2021 zaznamenáno 3 365 095 potvrzených případů nákazy Covid-19 a 82 891 úmrtí. Tato čísla jsou téměř identická s daty, která shromažďuje AFP, podle nichž kontinent vykazuje 3 365 924 nakažených a 82 810 mrtvých. 

Tato stále poměrně nízká čísla (jen samotná Velká Británie vykazuje více nakažených i úmrtí) jsou dána tím, že Afrika byla v první vlně nákazy ušetřena. Tentokrát ovšem počet případů Covid-19 velmi rychle stoupá. 

Podle dat Africa CDC patří mezi africké země s nejvyšším počtem nových případů Covid-19 na 100 000 obyvatel Jihoafrická republika, Tunisko a Libye. Na tomto interaktivním grafu používajícím data Univerzity Johnse Hopkinse najdete srovnání nárůstu případů v těchto zemích s celým kontinentem. Pro úplnost přidáváme i USA a Českou republiku:

Co se týče tvrzení, že „Afrika nemá televize”, není jasné, zda se jedná o vtip, ale je to samozřejmě nesmysl. V roce 2020 bylo podle nedávné studie společnosti Research&Markets na kontinentě 34 milionů uživatelů zpoplatněných televizních kanálů a jejich počet by měl do roku 2026 dosáhnout 51 milionů. 

„Region subsaharské Afriky se pro provozovatele stal důležitým trhem a očekává se, že v roce 2021 bude mít televizi 75 milionů domácností,” tvrdí satelitní operátor Eutelsat na své webové stránce. 

Covid-19 v Bělorusku

V Bělorusku bylo podle dat Univerzity Johnse Hopkinse k 22. lednu 2021 zaznamenáno 234 111 případů nákazy a 1 628 úmrtí spojených s onemocněním Covid-19. To jsou pro zemi s 9,5 miliony obyvatel velmi nízká čísla.

Řada odborníků pochybuje o přesnosti oficiálních statistik a podezřívá vládu prezidenta Alexandra Lukašenka z toho, že závažnost situace před veřejností tutlá. 

Například Olga Dryndova, politoložka z Centra pro východoevropská studia na Brémské univerzitě, poukazuje na to, že podle oficiálních dat OSN výrazně stoupl celkový počet úmrtí v Bělorusku v první polovině roku 2020 ve srovnání s předchozím rokem. Z dat OSN vyplývá, že v prvních šesti měsících roku 2020 vykázalo Bělorusko 66 905 úmrtí, zatímco v roce 2019 to bylo jen 62 488 úmrtí a v letech 2016-2018 země vykazovala za první pololetí jen lehce přes 61,000 mrtvých. 

OSN sice neuvádí příčiny úmrtí, takže nelze přímo dokázat, že za nárůstem stojí pandemie Covid-19, ale pravda je taková, že počet úmrtí v první polovině roku 2020 byl výrazně nejvyšší za posledních 5 let. A to ještě před nástupem druhé vlny pandemie.

„Co se týče oficiálního počtu úmrtí na Covid-19, ten je v Bělorusku neuvěřitelně nízký,” řekla Dryndova AFP v telefonickém rozhovoru 21. ledna 2021. „Ta čísla prostě nesedí.”

Běloruský statistický úřad Belstat ještě nezveřejnil počet úmrtí za rok 2020.

Bělorusku již od roku 1994 vládne autokratický režim Alexandra Lukašenka. Po loňských prezidentských volbách z 9. srpna, v nichž se Lukašenko prohlásil za vítěze, se v zemi strhla vlna protestů. I když Evropská unie odmítla výsledek voleb uznat, Lukašenkův režim zatím protestům odolává. 

Podle Dryndove je skutečný počet úmrtí na Covid-19 pravděpodobně daleko vyšší. Sám Lukašenko pandemii již od začátku bagatelizuje, v zemi nebyl ani jednou vyhlášen skutečný lockdown a pokračující protesty pravděpodobně napomohly šíření nákazy, řekla.

„Pokud jste schopen zfalšovat výsledek voleb, není tak těžké zfalšovat počet obětí pandemie,” dodala Dryndova. 

Podle ruského politologa Andreje Suzdalceva, jehož rodina žije v Bělorusku, obyvatelé země už dávno přestali věřit oficiálním statistikám. 

„Skutečná čísla se stala státním tajemstvím, protože dokazují, jak neschopné místní úřady jsou,” řekl Suzdalcev AFP v telefonickém rozhovoru. „Lidé tudíž oficiálním číslům nevěří a snaží se zjistit pravdu na vlastní pěst.”

Podle AFP se Bělorusko 29. prosince 2020 stalo první zemí mimo Ruskou federaci, kde začala být podávána ruská vakcína Sputnik V. 

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás