Tyto fotografie nedokazují, že Bidenova inaugurace byl podvod
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 25/01/2021 v 18:19
- Aktualizováno 25/01/2021 v 18:23
- Článek přečtete za 7 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Přes tři stovky uživatelů sdílely během několika hodin příspěvek obsahující několik různých fotografií manželů Bidenových a záběr z webové kamery společnosti EarthTV, který má dokazovat, že v momentě uvedení Bidena do úřadu bylo ve Washingtonu zataženo, zatímco na oficiálních fotografiích a v reportážích zpravodajských stanic svítilo slunce.
„Jaképak bylo dnes počasí ve Washingtonu? Zataženo? To je divný, že?” ptá se autor příspěvku. „Ve filmu o inauguraci svítilo sluníčko. Asi se to točilo jiný den.”
Text dále zpochybňuje pravost reportáží z inaugurace tím, že „paní Biden měla troje šaty” a na závěr se pozastavuje nad „obráceným” křížem na bibli, na níž Biden v jedné z fotografií přísahá. Author příspěvku natočil i video, ve kterém taktéž tvrdí, že k Bidenově inaguraci vůbec nedošlo, neboť ve Washingtonu bylo v té době úplně jiné počasí než na oficiálním záznamu ceremonie. Toto video zhlédlo přes 43 000 uživatelů a sdílelo jej téměř 2 200 lidí.
Podezřelé počasí?
Jedna z fotografií v příspěvku se snaží dokázat, že v momentě, kdy Joe Biden složil přísahu, bylo ve Washingtonu ve skutečnosti zataženo. Jedná se o tento záběr budovy amerického Kapitolu webovou kamerou společnosti EarthTV, který nese časové označení 12:02.
Menší fotografie ukazující modré nebe pochází ze záznamu inaugurace (kolem času 2:55:46). V ten den ve Washingtonu foukal vítr a bylo střídavě oblačno, ale kolem poledne, kdy byl Biden uveden do úřadu, svítilo slunce. Jindy zas byla obloha daleko zamračenější (například v čase 1:13:29).
AFP kontaktovala společnost EarthTV a podařilo se jí získat záznam záběrů na Kapitol z poledne 20. ledna, tj. z chvíle, kdy Joe Biden skládal přísahu. Celé video má AFP k dispozici. Z tohoto ostřejšího snímku je jasné, že se jedná o stejný záběr.
Větší fotografie budovy Kapitou se zamračenou oblohou pochází od společnosti Earth TV. AFP tohoto operátora kontaktovala 22. ledna 2021 a získala od něj sérii záznamů oblohy nad Kapitolem mezi 11.30 a 12:40 místního času, tj. v době, kdy byl Joe Biden uveden do úřadu. Tyto záznamy v lepší kvalitě skutečně dokazují, že v tomto časovém rozmezí po obloze pluly mraky.
Výběr záběrů z 20.ledna 2021 je k dispozici na webové stránce EarthTV zde.
Je tedy pravděpodobné, že ve chvíli, kdy byl Biden uveden do úřadu, byly na obloze mraky, ale zároveň svítilo slunce. Z fotografie EarthTV, kterou použil i autor příspěvku, je navíc vidět, jak střecha Kapitolu zároveň odráží sluneční paprsky na pravé straně.
Fotografie tudíž není důkazem, že při inaguraci zároveň nesvítilo slunce. Záběry kamery EarthTV jasně ukazují stejné povětrnostní podmínky jako původní záznam inaugurační ceremonie.
Převleky Jill Bidenové
Dalším údajným „důkazem” toho, že inaugurace nebyla natáčena živě, mají být fotografie Jill Bidenové v třech různých oblecích. Vysvětlení je nasnadě. Snímky byly pořízeny při třech různých příležitostech, z nichž jen jedna - ta, kde je Bidenová oblečená v modrém - byla včerejší inagurační ceremonie.
Na první fotografii je prezidentova manželka oblečena do fialového kabátu. V tomto oděvu budoucí první dáma skutečně do Washingtonu dorazila, ovšem již den před inaugurací. Kanál C-Span zaznamenal přílet manželů Bidenových na vojenskou základnu Joint Base Andrews v Marylandu poblíž Washingtonu 19. ledna 2021. Bidenovi začínají vystupovat z letadla ve 26. minutě.
Téhož večera se paní Bidenová ve stejném oděvu zúčastnila pietní světelné ceremonie u Washingtonského památníku na uctění památky obětí koronavirové pandemie. Lze ji shlédnout například zde či zde.
Druhý den se na slavnostní uvedení svého muže do úřadu paní Bidenová převlékla, o čemž AFP stejně jako mnohá jiná média informovala:
„Podivná” Bible
Třetím údajným důkazem o podezřelých „převlecích” první dámy je fotografie, kde v jasně červeném kabátě drží pro svého muže bibli. Autor se pozastavuje nejen nad změnou garderoby, ale i nad faktem, že bibli drží „křížem dolů”, což může vzbuzovat podezření, že se jedná o tzv. Satanský kříž.
Tato fotografie je dvanáct let stará. Pochází totiž z inaugurace Baracka Obamy v roce 2009, kdy byl Joe Biden pouze víceprezidentem USA. Pořídil ji fotograf Reuters Jim Bourg a je k dispozici v archívu této agentury.
Co se týče bible, na kterou Biden přísahal, ta je ve vlastnictví rodiny Bidenových již od roku 1893 a nový americký prezident ji používá při oficiálních ceremoniích již od roku 1973, kdy byl poprvé zvolen senátorem za stát Delaware. Použil ji i jeho nyní již zesnulý syn Beau Biden, když se v roce 2007 stal Generálním prokurátorem státu Delaware.
Zdá se, že v roce 2009 Jill Bidenová držela bibli, opatřenou dvěma sponami s keltskými kříži, obráceně (video z této ceremonie je k dispozici například zde). Při letošní Bidenově inauguraci do úřadu prezidenta ji však držela správně, což je patrné z této fotografie AFP:
Další tvrzení
V příspěvku se nacházejí ještě dva prvky, které vyvolávají otázky. První z nich je červená šipka namířená na muže stojícího za Bidenovými, kteří se chystají vystoupit z letadla. Autor příspěvku se o ní nezmiňuje. AFP však pomocí zpětného vyhledávání fotografií našla příspěvky na Twitteru a videa spekulující o mužově identitě a tvrdící, že se jedná o občana Číny “hlídajícího” Joe Bidena. Ve skutečnosti je mužem na fotografii David Cho, Američan korejského původu, který je velitelem Bidenovy ochranky. V médiích se o něm objevila zmínka například zde či zde.
Druhá nevysvětlená fotografie obsahuje odznak s hvězdou. Autor se o ní v příspěvku nijak nezmiňuje a AFP nenašla žádné podobné fotografie, které by její význam vysvětlovaly.
V žádném případě však příspěvek nedokazuje, že se Joe Biden nestal 46. Americkým prezidentem. AFP již vyvrátila řadu nepravdivých tvrzení o prezidentských volbách v USA, například zde, zde či zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás