Časopis Květy v roce 2013 nepsal o koronaviru, který způsobuje Covid-19
Na Facebooku se rychle šíří zpráva, že časopis Květy již v roce 2013 psal o koronaviru, který způsobuje pandemii Covid-19. Toto tvrzení je zavádějící. Článek sice v Květech skutečně vyšel, ale pojednává o jiném typu koronaviru, který byl v té době identifikován jako původce onemocnění MERS.
Přes deset tisíc uživatelů sdílelo tento příspěvek ze 4. září 2020 obsahující fotografii stránky časopisu Květy s článkem nadepsaným „Rostou obavy z nového smrtícího viru”. V článku se píše o novém typu koronaviru, který již „zabil nejméně 20 lidí na Středním východě a v Evropě”. Autor příspěvku komentuje fotografii následovně: „Zde je článek z roku 2013 časopis Květy. Tenhle virus tu je léta jen letos má velký marketing kvůli vyvolání světové ekonomické krize.”

Článek skutečně v Květech vyšel, a to 23. května 2013, jak AFP potvrdil šéfredaktor časopisu Pavel Traub. Nepojednává ovšem o viru SARS‑CoV‑2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2), který způsobuje nemoc Covid-19, nýbrž o viru MERS-CoV (Middle East respiratory syndrome-related coronavirus), který se začal šířit v roce 2012 na Blízkém východě.
„Jde sice o koronavirus, ale tak je označována širší skupina virů,” sdělil Traub AFP v e-mailu. „Článek resp. infografika je ze zdroje graphicnews.com. My grafiku vždy přeložíme, graficky dopracujeme a pak použijeme v našem týdeníku.”
Graphicnews.com je agentura se sídlem v Londýně, která dodává infografiky mnoha médiím po celém světě. Květy s ní mají „standardní licenční smlouvu”, dodal Traub.
To, že se jedná o MERS-CoV, je patrné ze zmínky o egyptském mikrobiologovi, který jako první tento typ koronaviru izoloval:

Vědec, o němž je řeč, dr. Ali Mohamed Zaki, objev koronaviru MERS-CoV popsal spolu s týmem holandských vědců v odborném časopise The New England Journal of Medicine. Z článku je patrné, že saúdský pacient, o kterém se Květy zmiňují, byl 13. června 2012 hospitalizován ve městě Džidda, kde o 11 dní později zemřel. Koronavirus byl v laboratoři izolován a identifikován až posléze.
Podle amerického Národního ústavu pro alergie a infekční choroby (NIAID) existují stovky různých typů koronavirů. Drtivá většina z nich se přenáší jen mezi zvířaty, jen zřídkakdy některé přeskočí na člověka. Pouze sedm z nich je schopno způsobit onemocnění u lidí.
„Čtyři jsou mírné: viry 229E, OC43, NL63 a HKU1,” uvádí NIAID na své webové stránce. „Tři z koronavirů mohou mít u lidí závažnější následky, a to jsou SARS, který se objevil koncem roku 2002 a zmizel do roku 2004; MERS, který se objevil v roce 2012 a stále se šíří mezi velbloudy; a 2019-nCoV, který se objevil v prosinci 2019 v Číně a v současné době probíhá globální úsilí zamezit jeho šíření.”
O dezinformacích týkajících se doktora Zakiho jsme již psali zde. On sám považuje šíření různých konspiračních teorií kolem nového koronaviru za nezodpovědné.