Italský premiér Draghi nevyloučil neočkované ze společnosti, jeho slova byla překroucena

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely články a příspěvky s krátkým videozáznamem italského premiéra Maria Draghiho, který podle nich prohlásil, že neočkovaní lidé „nejsou členy naší společnosti”. To ovšem Draghi neřekl. Během tiskové konference z listopadu 2021 sice zmínil, že neočkovaní v té době měli omezený přístup k mnoha aspektům veřejného života, ale zároveň vyjádřil naději, že jakmile se pandemická situace zlepší, jejich život se dostane do normálu.

„Současný italský premiér Mario Draghi pronesl neuvěřitelná slova: ‚Neočkovaní nejsou součástí naší společnosti,’” stojí v tomto článku z 15. února 2022, který na Facebooku sdílelo přes 140 uživatelů. Článek obsahuje odkaz na anglický tweet z účtu jménem „RadioGenova” obsahující video v původní italštině. Žádný český překlad toho, co Draghi skutečně říká, k dispozici není.

Snímek stránky serveru AC24 pořízený 10. března 2022Video se stejnými tvrzeními se šířilo i v mnoha dalších jazycích, například ve slovenštině, maďarštině či němčině.

Není to však pravda. Při pozornějším poslechu zjistíme, že Draghi větu, která je mu v příspěvcích připisována, neřekl. Z kontextu naopak vyplývá, že vyjádřil naději v návrat všech občanů do normálního života jakmile dojde ke zlepšení pandemické situace v zemi.

Odkud videoklip pochází

AFP při vyhledávání slov Maria Draghiho ve videu na Googlu zjistila, že se jedná o útržek téměř padesátiminutového záznamu více než tři měsíce staré tiskové konference z 24. listopadu 2021.

Během této tiskové konference hovořil předseda vlády Mario Draghi spolu s ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou a ministryní pro regionální záležitosti Mariastellou Gelmini o nových pandemických opatřeních včetně zákonné vyhlášky, kterou schválila Rada ministrů. Tato vyhláška rozšířila povinnost očkování na policejní a vojenský personál, učitele a administrativní pracovníky ve zdravotnictví. Zavedla také nový „zesílený Green pass”, který rozšířuje počet míst vyžadujících buď doklad o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19.

Na záznamu z tiskové konference je v čase od cca 47:30 vidět novináře poukazujícího na to, že italská vláda přijímá nová opatření v boji proti covidu i když počty nemocných a mrtvých se velmi liší od stavu před rokem. Na závěr se novinář ptá: „Budou toto pro Italy poslední nenormální Vánoce?”

Na to Draghi odpovídá: „Pro očkované už to jsou normální Vánoce. A doufejme, že se pandemie bude vyvíjet tak, aby příští Vánoce byly opravdu Vánocemi pro všechny. To je to, co chceme získat zpět: aby byly pro všechny. Správně říkáte, že všichni ti, na které se od nynějška budou vztahovat omezení, musí mít možnost stát se znovu součástí společnosti s námi všemi ostatními.”

Video šířící se na sociálních sítích ukazuje pouze samotný konec této odpovědi, který na původním záznamu tiskové konference začíná v čase 48:40.

Z přesného překladu z italštiny vyjde najevo, že citát připisovaný Draghimu není správný i když italský premiér připustil, že neočkovaným lidem hrozí větší omezení na veřejných místech.

Během loňských Vánoc již v Itálii neplatila pro setkávání rodin žádná zvláštní pravidla. Pro vstup na mnoho veřejných míst však byl vyžadován tzv. Green pass. Od 6. prosince 2021 navíc byl pro některá místa zaveden „zesílený Green pass”, tj. potvrzení o očkování či o prodělané nemoci, nikoliv o negativním testu, který ke vstupu do těchto vybraných míst již nestačil.

Povinné očkování pro osoby starší 50 let

V článku AC24 také stojí, že „v Itálii bude dnes 500 000 neočkovaných občanů starších 50 let propuštěno z práce a zůstane bez platu”. Je to zřejmě odkaz na oznámení italské vlády z 5. ledna 2022, že očkování proti covidu bude od 15. února povinné pro všechny občany starší 50 let.

Je tím vyvolán dojem, že se Draghiho odpověď vztahuje i k tomuto opatření, které bylo zveřejněno 7. ledna 2022. To je však měsíc a půl po tiskové konferenci, která, jak jsme již zmínili, proběhla 24. listopadu 2021.

Podle nových pravidel již lidé nad 50 let nemohou nastupovat na pracoviště pouze s negativním testem, ale musí se prokázat zmíněným zesíleným Green passem. Navíc hrozí lidem nad 50 let, kteří se odmítnou nechat očkovat, pokuta 100 eur.

Podle italského národního statistického úřadu Istat je z 59 milionů obyvatel Itálie 28 milionů starších 50 let. Podle oficiálních údajů italské vlády ke 4. únoru nemělo v této věkové skupině asi 1,5 milionu lidí ani jednu dávku. Podle italských médií ovšem pokutování neočkovaných komplikují různé faktory jako ochrana osobních údajů, různé výjimky a další byrokratické překážky. Agentuře AFP se nepodařilo najít žádné oficiální odhady ani zprávy o tom, jaké dopady měl nový zákon na zaměstnanost a kolik seniorů přestalo chodit do práce.

14. března 2022 V prvním odstavci jsme opravili Draghiho titul z prezidenta na premiéra. Před svým zvolením premiérem Itálie byl Draghi v letech 2011 - 2019 prezidentem Evropské centrální banky.
Článek preložil/-a
COVID-19