Na tomto videu nejsou falešné mrtvoly na Ukrajině nýbrž ekologický protest ve Vídni

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

V době, kdy Ukrajina bojuje protiruské invazi a online prostor je zahlcen dezinformacemi, koluje na Facebooku údajná reportáž o obětech války s řadou zdánlivých mrtvol pokrytých černými plachtami v pozadí. Jedno z těl se však najednou pohne, což autor příspěvku vydává za důkaz, že média o obětech války na Ukrajině lžou. Video bylo ovšem zmanipulované: ve skutečnosti jde o reportáž rakouské televize natočené začátkem února 2022 během protestu, při kterém demonstranti jen symbolicky předváděli úmrtí způsobená znečištěným ovzduším a klimatickými změnami. Titulky a hlas reportéra v angličtině byly k videu přidány později a k původní reportáži vůbec nepatří. Organizátoři demonstrace AFP potvrdili, že se ani nesnažili předstírat, že jde o skutečné mrtvoly.

V příspěvku z 11. března 2022, který na Facebooku sdílelo přes 7 500 uživatelů a zhlédlo jej téměř 390 000 lidí, je reportér, za nímž na zemi leží řada těl pokrytých plachtami z černého plastu. Na liště ve spodní straně obrazovky je text udávající v angličtině počet mrtvých a zraněných na Ukrajině ; ve videu slyšíme hlas v angličtině hovořící o obětech tohoto konfliktu.

Najednou se při poryvu větru jedna z plachet zvedne a osoba ležící pod ní ji oběma rukama chytí a znovu si ji přetáhne přes sebe. V textu facebookového příspěvku stojí: „Když jsi KO, ale fouká vítr.”

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 14. března 2022

Podobné příspěvky se na Facebooku šířily i ve slovenštině, ale také v srbštině či v čínštině. Objevily se týden poté co Rusko 24. února 2022 v brzkých ranních hodinách napadlo Ukrajinu.

Stejné video se v únoru 2022 šířilo i v souvislosti s pandemií covid-19, o čemž agentura AFP psala například zde či zde.

Původ videa: Demonstrace ve Vídni

Video ve skutečnosti pochází z protestu, který proběhl 4. února 2022 ve Vídni. Demonstranti na něm protestovali proti tomu, že si Rakousko nestanovilo národní cíle pro snižování emisí skleníkových plynů. Protest zorganizovalo ekologické hnutí Fridays For Future a nemá nic společného s válkou na Ukrajině. „Mrtvá těla jsou myšlena jako symbol,” řekla agentuře AFP mluvčí organizace.

Pomocí zpětného vyhledávání se nám podařilo najít původní video rakouského zpravodajského kanálu Oe24, které bylo 4. února 2022 zveřejněno na YouTube a také v článku na webové stránce Oe24.

Z původního videa na YouTube jasně vyplývá, že reportér, jehož ústa jsou zahalena rouškou, hovoří německy. K momentu, kdy vítr zvedne plachtu a osoba pod ní se pohne, aby ji přidržela, dojde přibližně v čase 1:15. V tom momentě k demonstrantovi přijde žena s batohem a pomůže mu se znovu pořádně přikrýt.

Na původním videu je také zřetelný nápis „Wien: Demo gegen Klimapolitik”, což v němčině znamená „Vídeň: Protest proti klimatické politice”.

Snímek videa na stránce Oe24 pořízený 14. března 2022

V článku Oe24 stojí: „V pátek (4. února 2022) to bude již 400 dní, co Rakousko nemá žádné cíle pro snižování emisí skleníkových plynů. Platforma Fridays For Future varovala, že je to smrtící, protože klimatická krize se s každou tunou CO2 stupňuje. Aktivisté odpoledne prezentovali 49 ‚klimatických pytlů’ před Úřadem spolkového kancléře ve Vídni. Podle mezinárodní studie způsobí emise CO2 pohybující se ve výši 200 000 tun v Rakousku do roku 2100 každý den 49 úmrtí.”

Co se týče anglicky hovořícího hlasu ve videu sdíleném na Facebooku, AFP se díky zpětnému vyhledání textu na liště („Ukrainian Ministry of Health: 57 dead, 169 injured”) podařilo nalézt na Googlu v kategorii „videa” klip amerického zpravodajského kanálu NBC.

Toto video z 25. února 2022 obsahuje v momentě od 0:22 stejný hlas jako video ve falešném facebookovém příspěvku. Slova pronáší reportér stanice NBC Cal Perry: „Hovořme nejméně - nejméně - o 59 zabitých a 149 zraněných, tato čísla se budou zvyšovat. O tom prostě není pochyb. Probíhají zuřivé boje na mnoha místech.” Stejné video našla i reportérka Seana Davis, která ověřuje fakta pro agenturu Reuters.

Rakouská pobočka ekologické organizace „Fridays For Future” o celém incidentu informovala a okolnosti vysvětlila na svých webových stránkách zde a zde.

„Jednalo se výlučně o klimatickou krizi. Mrtvoly byly zobrazeny pouze jako symbol, nikoliv se záměrem předstírat skutečné oběti,” řekla 8. února 2022 agentuře AFP Verena Matlschweigerová, mluvčí rakouské pobočky hnutí Fridays For Future.

Organizace sdílela fotografie z protestu i na sociálních sítích. „Během dnešní akce Fridays For Future leželi ‚mrtví’ aktivisté před budovou spolkového kancléře. Symbolizují ty, kteří zemřou v důsledku selhání rakouské klimatické politiky,” řekla organizace na Twitteru. Fotografie z akce byly 5. února 2022 sdíleny také na Facebooku.

O události informovala i další média, například zde, zde či zde.

Není to poprvé, co se dezinformátoři snaží obvinit média z falšování obětí ruské invaze na Ukrajinu či z vytváření falešných zpráv obecně. Podobná tvrzení jsme již vyvraceli například zde, zde či zde. Podle OSN bylo k 11. březnu potvrzeno 549 civilních obětí a 957 raněných v důsledku ruského bombardování a ostřelování ukrajinských měst. Počty obětí však každý den prudce vzrůstají, takže ke 14. březnu jsou pravděpodobně mnohem vyšší.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu zaplavují sociální sítě stará videa a fotografie vytržené z kontextu s tvrzením, že se mají týkat současného konfliktu, nebo že jsou důkazem falešného zpravodajství médií. AFP již vyvrátila řadu takových příspěvků, a to jak v češtině, tak v angličtině.

Článek preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt