Prokremelská propaganda šíří fámu o tom, že Zelenského návštěva vojáků v nemocnici byla zinscenovaná
Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely tento týden příspěvky tvrdící, že březnové video zachycující ukrajinského prezidenta Zelenského při návštěvě raněných vojáků v nemocnici je zfalšované, neboť je na něm prý vidět lékařka zabitá již v únoru. Vojenská lékařka sice skutečně zemřela, ale žena doprovázející Zelenského na videu je někdo jiný. Jedná se o brigádní generálku Taťjanu Ostaščenko, velitelku ukrajinských zdravotnických sil.
„Prudce aktuální video Loutkového U-krajinského P-residenta Zelenského z neděle 13.3. 2022 a na něm vrchní zdravotní vojenská lékařka Inna Derusová, která zemřela již 26. února,” stojí například v tomto příspěvku z 15. března 2022. K textu je připojena fotografie Zelenského u lůžka zraněného vojáka. Ukrajinský prezident je obklopen členy armádních sil včetně jedné ženy s krátkými blond vlasy. Pod fotografií je napsáno: „Zelenský v nemocnici a mrtvá lékařka za jeho zády.”
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 18. března 2022

Zatímco většina českých uživatelů dezinformaci sdílela až od 14. března či ještě později, na Slovensku se začala šířit ještě v den návštěvy Zelenského v nemocnici prostřednictvím kanálu Telegramu s názvem „Slovensko NEWS-FRONT.INFO“.

„NewsFront” je síť stránek sdílejících dezinformace a prokremelskou propagandu v deseti jazycích, která sídlí na Ruskem okupovaném Krymu. Podle tiskové zprávy amerického ministerstva financí, které v dubnu 2021 uvalilo sankce na vedoucí představitele této organizace a další subjekty, je NewsFront „pod kontrolou FSB” (Zpravodajská služba Ruské federace, pozn. red.).
Počet odběratelů zmíněného Telegramového kanálu se od začátku ruské invaze na Ukrajinu více než zčtyřnásobil. Zatímco před začátkem invaze měl kanál méně než 3 000 předplatitelů, k 18. březnu jich už bylo přes 13 000.
Stejnou fotografii s podobným tvrzením sdílelo 13. března na Twitteru také ruské státem kontrolované médium RT (Russia Today). Tyto kanály jsou však nyní v Evropské unii nepřístupné.

Tvrzení o tom, že s Volodymyrem Zelenským je na videu z nemocnice Inna Derusova, se kromě slovenštiny (zde, zde, zde, zde) šířilo i v mnoha dalších jazycích včetně ruštiny, angličtiny, polštiny, holandštiny nebo čínštiny.
Jedná se však o dezinformaci.
Zelenského při návštěvě nemocnice doprovázela brigádní generálka a velitelka ukrajinských zdravotnických sil Taťjana Ostaščenko, nikoliv Inna Derusova, jak uvádí nepravdivé zprávy. Derusova byla vojenskou lékařkou, která podle ukrajinských médií a Zelenského slov zemřela 26. února při výkonu služby během ostřelování města Ochtyrka ruským dělostřelectvem. Stala se první ženou, které ukrajinský prezident udělil nejvyšší státní vyznamenání in memoriam.
Na to, že jde o dezinformaci, upozornila již řada organizací včetně slovenské policie, ukrajinské organizace na ověřování faktů Stopfake.org a mezinárodní organizace působící pod hlavičkou France 24 The Observers.
Skutečnost: Žena na videu je velitelkou zdravotnických sil
Zmíněný příspěvek odkazuje na video, které 13. března 2022 zveřejnila prezidentská kancelář Volodymyra Zelenského a které následně převzala řada dalších médií. Video zachycuje, jak Zelenskyj vyznamenává zraněné vojáky:
V čase kolem 0:16 lze zachytit detailní záběr na uniformu ženy kráčející po Zelenského levici. Na uniformě vidíme jméno Ostaščenko (ukrajinsky Остащенко, pozn. red.) napsané cyrilicí, stejně jako insignie pro hodnost brigádního generála ukrajinských ozbrojených sil.

Zelenského totiž při návštěvě nemocnice ve skutečnosti doprovázela Taťjana Mikolajivna Ostaščenko, velitelka zdravotnických sil Ozbrojených sil Ukrajiny. Podle ukrajinského ministerstva obrany a ukrajinských médií ji prezident Volodymyr Zelenskyj povýšil 24. srpna 2021 do hodnosti brigádního generála.
Ostaščenko je vidět i na dalších fotografiích pořízených během Zelenského návštěvy zraněných vojáků v kyjevské nemocnici 13. března, například zde nebo zde. Jednu z fotografií, kterou zveřejnilo tiskové oddělení prezidentské kanceláře, převzala i tisková agentura Reuters.

V databázi fotografické agentury Alamy jsme dohledali fotografii Taťjany Ostaščenko z roku 2016 - tehdy v hodnosti plukovnice.
Podle dezinformačních příspěvků měla společně se Zelenským navštívit nemocnici Inna Derusova. Když však porovnáme fotografie obou žen, zjistíme, že se jejich tváře liší.

Vojenská lékařka Inna Mykolajivna Derusova měla hodnost četařky. V online projevu 12. března 2022 jí prezident Volodymyr Zelenskyj posmrtně udělil titul „Hrdina Ukrajiny” spolu s Řádem zlaté hvězdy, tj. nejvyšším státním vyznamenáním Ukrajiny. Svědčí o tom prezidentský dekret z 12. března, v němž se objevuje její jméno.
Podle několika různých zdrojů byla Derusova zabita při výkonu služby, když ošetřovala zraněného vojáka během ruského ostřelování města Ochtyrka v Sumské oblasti. O její smrti informovala různá média, například zde nebo zde, a také facebooková stránka Vrchního velení zdravotnických sil Ozbrojených sil Ukrajiny.
„Četařka Derusova Inna Mykolajivna. Posmrtně. Od 24. února (začátek invaze) vykonávala tato seniorní vojenská lékařka službu ve městě Ochtyrka v Sumské oblasti. S nasazením života zachránila více než 10 příslušníků ozbrojených sil. Zemřela při dělostřeleckém ostřelování ruskými jednotkami, když pomáhala raněným. První žena-hrdinka Ukrajiny, které byl posmrtně udělen tento titul,” řekl o ní podle úplného přepisu projevu prezident Zelenskyj.