Fotografie vyřazených věcí je lživě prezentována jako důkaz, že veškerá humanitární pomoc pro Ukrajinu končí v odpadu

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Zatímco na Ukrajině již tři týdny zuří válka, sociální média zaplavily zprávy o tom, že materiální pomoc pro ukrajinské uprchlíky končí na skládkách, takže lidé, kteří přispívají, jsou podváděni. Tisíce uživatelů Facebooku sdílely fotografii hromady odpadkových pytlů a rozbalených krabic s tvrzením, že takto končí veškeré dary pro Ukrajinu. Obrázek je však zavádějící. Organizátoři sbírky AFP potvrdili, že nejméně 220 tun nasbíraného materiálu skutečně odjelo na Ukrajinu, a že byly vyřazeny pouze rozbité, špinavé nebo nevhodné věci, například plavky.

„Tady končí veškerá humanitární pomoc pro UA. Foto dnes 6 hodin Horní Falc, Česko-Německé rozmezí. Foto od pána, co to vozí. A kde myslíte že končí vaše finanční pomoc?” stojí v tomto příspěvku z 11. března 2022, který sdílelo přes 1800 uživatelů.

K textu je připojena fotografie, zřejmě pořízená z interiéru auta, na níž je vidět hromada naplněných i roztržených plastových pytlů a prázdných kartonových krabic, za nimiž stojí kontejnery a nákladní vozy. Žlutý kontejner v levé části fotografie má začerněné logo.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 15. března 2022

Podobné příspěvky kolují po sociálních sítích také v němčině, například zde nebo zde.

Tvrzení, že veškerá pomoc pro Ukrajinu končí jako odpad, je nepravdivé. Humanitární pracovníci, kteří darované věci balili a nakládali do nákladních aut mířících k hranicím s Ukrajinou, sice nějaký materiál vyřadili, ale zdůraznili, že tyto věci byly buď ve špatném stavu, nebo se pro válečné uprchlíky nehodily.

Konvoj s pomocí pro Ukrajinu organizovaný v Horním Falcku

Agentuře AFP se podařilo identifikovat místo, kde byla fotografie pořízena, s pomocí zpětného vyhledávání obrázků. To nás přivedlo k dalším příspěvkům na sociálních sítích. Komentář pod jedním z nich odkazoval na zprávy v německých médiích (zde, zde) o humanitárním konvoji organizovaném v německém Oberpfalzu poblíž českých hranic.

Agentura AFP se poté spojila s organizacemi Alfred Böhm a RKT, které byly podle reportáže do přípravy konvoje zapojeny.

Podle generálního ředitele společnosti Alfred Böhm Ilhana Altincika firma přepravu pomoci organizovala a požádala místní komunitu o darování potravin a léků. „Lidé reagovali velkoryse,” řekl Altincik AFP v e-mailu ze 14. března 2022. Společnost podle něj sama přispěla zdravotnickými prostředky v hodnotě více než 50 000 eur a uhradila veškeré náklady na přepravu.

Celkem prý bylo naloženo potravinami a zdravotnickým materiálem „dvanáct kamionů”, které byly posléze odeslány na polsko-ukrajinskou hranici, napsal Altincik.

Altincik také uvedl, že spousta lidí darovalo oblečení navzdory varování, že jej již není třeba. „Spousta toho oblečení bohužel nebyla vhodná jako pomoc pro uprchlíky - byly tam věci jako kravaty, bikiny nebo silonové punčochy. Některé z nich byly ve skutečně špatném stavu,” dodal.

To potvrdil i Konstantin Steinhauser, mluvčí společnosti RTK, která poskytuje smluvní zdravotnickou dopravu a do organizace konvoje byla rovněž zapojena.

„Fotografie [na Facebooku] je pravá,” řekl Steinhauser AFP v telefonickém rozhovoru 14. března. „Dostali jsme spoustu věcí, které se pro pomoc prchajícím lidem nehodily. Lidé často dávají, snad i s dobrým úmyslem, své staré oblečení a další nepoužitelné věci.”

Také Steinhauser potvrdil, že k přepravě bylo naloženo 12 kamionů, a odhadl, že „asi 20 procent” darů bylo vyhozeno, protože se jednalo o naprosto nevhodné věci jako „svatební šaty, plavky nebo staré žabky”. RTK se o tom zmínila také na svém facebookovém profilu.

Společnost sama vyslala na polsko-ukrajinskou hranici šest sanitek s 15 zdravotníky a šesti zdravotními sestrami z jednotky intenzivní péče, řekl Steinhauser AFP a dodal, že „na zpáteční cestě jsme byli schopni naložit a přivézt 100 uprchlíků”.

Podle Altincika ze společnosti Alfred Böhm zajišťovala likvidaci odpadu na místě firma Wittmann, jejíž nákladní vozy mají stejnou nápadně žlutou barvu barvu jako kontejner se začerněným logem v zavádějícím příspěvku na Facebooku. Agentura AFP se pokusila kontaktovat manažera společnosti Wittmann, který se s námi odmítl bavit. Nepopřel však výslovně, že kontejner patří jeho společnosti.

Červený kříž preferuje finanční pomoc před materiálními dary

Existenci konvoje z Horního Falcka potvrdil Sohrab Taheri-Sohi, mluvčí bavorského Červeného kříže. „O tomto konvoji s pomocí víme a viděli jsme také fotografie odjíždějících kamionů,” řekl agentuře AFP v telefonickém rozhovoru 15. března.

Dodal, že navzdory velkému projevu solidarity ze strany místních obyvatel „lidé někdy využívají těchto situací k tomu, aby se zbavili svých starých věcí”, takže Červený kříž dává přednost peněžitým darům.

Také generální tajemník německého Červeného kříže Christian Reuter vyzval lidi k tomu, aby darovali spíše peníze než materiální pomoc.

„Dobře míněné, ale nekoordinované dodávky plní sklady a zahlcují přepravní a třídící kapacity. Bohužel nepomáhají, ale spíše brzdí humanitární práci na místě,” uvedl v této tiskové zprávě z 3. března. „Peněžní dary jsou mnohem účinnější”, protože jejich použití lze „konkrétněji přizpůsobit příslušným potřebám na místě. To je naprosto nezbytné v situacích, které se neustále mění a jsou velmi nepředvídatelné, jako je tomu v současné době na Ukrajině,” dodal.

Také místní úřady potvrdily, že část humanitární sbírky nebyla vhodná k použití.

„Město Auerbach poskytlo několik kontejnerů a postaralo se o odbornou likvidaci nepoužitelného zboží,” sdělila AFP Christine Hollederer, mluvčí správního okresu Landkreis Amberg-Sulzbach, v e-mailu ze 17. března.

„Celkem 14 standardních kontejnerů na kolečkách bylo naplněno odpadem a odvezeno do spalovny ve Schwandorfu, kde byl tento odpad spálen,” uvedla.

České humanitární sbírky pro Ukrajinu

Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu 24. února se v České republice zvedla obrovská vlna solidarity. Ke 4. březnu darovali čeští občané více než 1,5 miliardy korun, přičemž stát věnoval zbraně a humanitární pomoc v hodnotě dalších 2,5 miliardy korun.

Největší česká humanitární organizace, nadace Člověk v tísni, vybrala ke 4. březnu více než 1,1 miliardy korun a toto číslo každým dnem stoupá. Nadace pravidelně vysílá na Ukrajinu konvoje.

Ze zjištění AFP tedy vyplývá, že obrázek vyřazeného materiálu je sice pravý, ale nezobrazuje to, jak je naloženo s většinou darů pro Ukrajinu. Pouze ukazuje, že organizátoři humanitární pomoci dary pečlivě procházejí a vybírají jen ty věci, které mohou lidem prchajícím před válkou skutečně pomoci.

Dezinformační příspěvky tvrdící, že si ukrajinští uprchlíci neváží poskytované pomoci, se objevují stále častěji. O jiném takovém případu již psal český web na ověřování informací Manipulátoři zde. Tato tvrzení se stala součástí širší dezinformační kampaně o krizi na Ukrajině; seznam těch, které AFP vyvrátila v češtině, najdete zde.

Ukrajinsko-ruský konflikt