Pro tvrzení Trumpových právníků o volebních podvodech neexistují žádné důkazy
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 02/12/2020 v 12:52
- Aktualizováno 02/12/2020 v 12:52
- Článek přečtete za 4 min
- Autor: AFP USA
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Prezident Trump vyhrál na celé čáře. Dokážeme to,” řekla jedna z Trumpových advokátek Sidney Powellová na konci zhruba třináctiminutového videa v tomto facebookovém příspěvku z 22. listopadu 2020, který sdílelo přes 2 000 uživatelů.
Jedná se o záznam tiskové konference z 19. listopadu 2020, které se zúčastnili i další dva členové prezidentova právního týmu: Jenna Ellisová a Rudy Giuliani.
Výroky Powellové byly v češtině sdíleny také zde. V původní angličtině se šířily například prostřednictvím tohoto příspěvku na Facebooku, který čtenáře vybízí, aby se za ní ni modlili a tím napomohli Trumpovi k vítězství. Tvrzení se dále objevilo v publikaci Epoch Times spojené s náboženským hnutím Fa-lun-kung či v Daily Wire. Na YouTube je k dispozici advokátčin rozhovor se stanicí Newsmax, která se snaží přebrat kanálu Fox News konzervativní diváky. Tento klip z 18. listopadu již zhlédlo přes 700 000 uživatelů.
„Máme svědectví různých pracovníků, kteří přiznávají, že byli vyškoleni v tom, jak se zbavit hlasů pro Trumpa a přičíst je Bidenovi,” řekla právnička během tiskové konference. „Američtí patrioti mají po krk korupce od lokální úrovně až po nejvyšší úroveň naší vlády. Vezmeme si tuto zemi zpět, nezastrašíte nás, neustoupíme, vyčistíme tento nepořádek!”
Podle amerických médií získal Biden 306 hlasů sboru volitelů, zatímco Trump jich obrdržel 232. Celkově pro kandidáta demokratů hlasovalo kolem 81 milionů voličů, pro Trumpa pak 74,1 milionu voličů.
Podle Federální volební komise v roce 2016 obdržel Trump 304 hlasů sboru volitelů, přičemž pro něj hlasovalo téměř 63 milionů voličů. Jeho soupeřka Hillary Clintonová získala více celkových hlasů voličů - téměř 66 milionů - ale pouhých 227 hlasů sboru volitelů.
Powellová, která disponuje právní licencí v Texasu, ve videu popsala údajnou konspiraci, podle níž byl volební software od firmy Dominion Voting Systems upraven tak, aby přeléval hlasy pro Trumpa Bidenovi.
Hlasy pro Trumpa byly podle advokátky „v mnoha státech natolik převažující, že rozbily algoritmus, který byl v systému nastaven, což způsobilo poruchu” volebních přístrojů v některých státech, které se musely spolehnout na „záložní řešení v podobě korespondenčních hlasovacích lístků, z nichž mnoho bylo falešných”.
Tvrdila také, že Dominion Voting Systems a s ní spojený software „byly vyrobeny ve Venezuele na příkaz Huga Cháveze tak, aby nikdy neprohrál volby”.
Žádná spojitost s Venezuelou
Poté, co Trump falešně obvinil Dominion Voting Systems z toho, že vymazala 2,7 milionu hlasů v jeho prospěch, vydala firma 17.listopadu 2020 tiskové prohlášení popírající „nepravdivá tvrzení o přehazování hlasů a problémech se softwarem v našich volebních přístrojích”.
Firma sídlící ve Spojených státech a v Kanadě dále uvedla, že není spojená s žádnou politickou stranou a rozhodně nemá „nic společného s Venezuelou”.
AFP již vyvrátila falešná tvrzení o tom, že Dominion ke svým volebním podvodům používala servery v Německu.
Tvrzení, že automatizované volební systémy záměrně měnily hlasy, již popřeli federální i státní úředníci včetně pracovníků Agentury pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), která má na starosti právě zabezpečení voleb. Ti ve společném prohlášení potvrdili, že nenašli „žádný důkaz o tom, že by kterýkoliv volební systém vymazal, ztratil, změnil, či jinak poškodil hlasy”.
Trump ovšem toto prohlášení označil za „velmi nepřesné” a ředitele CISA Chrise Krebse odvolal.
I někteří republikáni a lidé obecně skeptičtí k výsledku voleb uznali, že Powellová nedoložila svá tvrzení žádnými důkazy.
Bývalý republikánský guvernér státu New Jersey Chris Christie, který během kampaně pomáhal Trumpovi připravit se na debatu s Bidenem, obvinil Powellovou z „neochoty jít do televize a podat důkazy, kterými údajně disponuje. To je nepřijatelné chování pro jakéhokoliv právníka,” řekl 22. listopadu.
„Mimo soudní síň si stěžují na podvody, ale jakmile do ní vstoupí, tak už netvrdí, že se jedná o podvod,” řekl Christie. „Nemůžeme se chovat, jako kdyby se stalo něco, co se ve skutečnosti nestalo… Nepředložili žádné důkazy,” dodal.
Trumpovi se opakovaně nepodařilo přesvědčit soudce o tom, že 3. listopadu během voleb došlo k rozsáhlým nesrovnalostem.
Spekulativní obvinění
Jedna z nejnovějších porážek přišla 21. listopadu v podobě rozhodnutí soudu v Pensylvánii, kde soudce Matthew Brann zamítl žádost Trumpových právníků nezapočítat téměř 7 milionů hlasovacích lístků s tím, že předložili pouze „nepodložené, za vlasy přitažené právní argumenty a spekulativní obvinění”. Případ se týkal dvou voličů, jejichž korespondenční volební lístky nebyly uznány.
Po vynesení tohoto verdiktu prohlásil republikánský senátor z Pensylvánie Pat Toomey, že Trump vyčerpal veškeré právní možnosti, jak výsledek ve státě zvrátit. Pensylvánie posléze potvrdila Bidenovo vítězství.
„Prezident Trump by měl uznat výsledek voleb,” řekl Toomey, který v minulosti prezidenta chválil.
Republikánská senátorka z Iowy Joni Ernstová zase na otázku, zda souhlasí s tím, že Trump vyhrál „na celé čáře”, řekla: „K tomu je třeba podat nějaký důkaz.” Tvrzení Powellové, že republikánští i demokratičtí kandidáti platili za manipulaci se systémem, prohlásila senátorka za „naprosto pobuřující”.
Známý moderátor Fox News Tucker Carlson, který podporuje Trumpa a o volbách tvrdí, že neproběhly v pořádku, Powellovou požádal o důkazy podporující její tvrzení, ale ta mu prý „nikdy žádné neposlala”.
„Nikdy neprokázala, že by byl jediný hlas softwarem ilegálně překlopen od jednoho kandidáta ke druhému, ani jeden jediný,” řekl Carlson.
Poté, co byla Powellová podrobena kritice, vydali Giuliani s Ellisovou 22. listopadu společné prohlášení tvrdící, že Powellová „není členkou Trumpova právnického týmu”.
O den později napsala Bidenovi vládní agentura General Services Administration (GSA), která má na starosti převod moci z jednoho prezidenta na druhého, že proces může začít.
Úkolem GSA není vybrat vítěze voleb, ale „potvrdit úspěšného kandidáta ve chvíli, kdy je výsledek voleb zřejmý”, píše se na webových stránkách agentury. Ředitelka agentury Emily Murphyová se ocitla pod palbou kritiků, protože s potvrzením Bidena dlouho otálela.
AFP již vyvrátila celou řadu dezinformací týkajících se amerických voleb. V češtině jsme o některých psali například zde, zde či zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás