Podle zmanipulovaného videa měl Joe Biden usnout při rozhovoru v přímém přenosu

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce českých uživatelů Facebooku sdílely v uplynulých třech týdnech video, na kterém americký prezident Joe Biden údajně usnul během televizního rozhovoru v přímém přenosu. Jedná se o podvrh. V původním videu z roku 2011 byl totiž zpěvák a herec Harry Belafonte, který během rozhovoru skutečně začal klimbat. Video bylo později zmanipulováno a použito v rámci loňského předvolebního boje, ve kterém tehdejší prezident Donald Trump Bidenovi přezdíval „Ospalý Joe”.

„Bidet usnul v přímém přenosu,” píše se v tomto příspěvku z 2. března 2021, který sdílelo přes 2 500 uživatelů. Jedná se zřejmě o úmyslné zkomolení prezidentova jména. Hlasatelka ve zhruba půlminutovém videu oznamuje, že vysílání probíhá „živě z New Yorku”, načež se objeví záběr Bidena se sklopenýma očima a ozve se slabé chrápání. Hlasatelka jej několikrát neúspěšně vyzve k tomu, aby se probudil, a nakonec se smíchem prohlásí, že „medituje, dává si malého šlofíka”. 

Na liště v dolní části obrazovky stojí „Joe Biden živě: Jak důležité jsou tyto volby”. 

Snímek facebookového příspěvku pořízený 24. března 2021

Video je zmanipulované. Joe Biden během živého televizního vysílání nikdy neusnul. Videomontáž se však objevila již v srpnu 2020 na Facebooku, Twitteru a Instagramu v době, kdy v USA běžela na plné obrátky prezidentská kampaň, během níž Biden kandidoval proti tehdejšímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. 

Původní záznam pochází z října roku 2011. Novinářka Leyla Santiago z televizní stanice KBAK z kalifornského města Bakersfield se pokusila natočit živý rozhovor s Belafontem, který se nacházel v New Yorku. 

Tehdy 84letý Belafonte vypadal, že před rozhovorem pro ranní pořad „Eyewitness News” (Zprávy očitého svědka) zřejmě usnul, i když zpěvák později své mlčení odůvodnil tím, že kvůli špatnému spojení moderátorku neslyšel. 

Poté, co se loni objevilo zmanipulované video, Belafonte na adresu Bidenových odpůrců řekl, že se uchylují ke „stále nižším a nižším” praktikám. 

„Technická chyba, jejíž obětí jsem se stal před devíti lety, je najednou součástí jejich lží, další z jejich fake news,” řekl Belafonte publikaci Deadline, která poskytuje zpravodajství z filmového a televizního prostředí.

O tom, že se jedná o podvrh, informoval na svém twitterovém účtu i novinář stanice CBS John Dabkovich, který byl přítomen ve studiu v den natáčení původního rozhovoru s Belafontem. Reagoval na to, že zmanipulované video sdílel 30. srpna 2020 na Twitteru tehdejší zástupce šéfa kanceláře Bílého domu Dan Scavino.

Záběry Bidena se sklopenýma očima, které byly ve videomontáži použity, pocházejí z tohoto videa, v němž jej bývalá demokratická kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová oficiálně podpořila. Biden během něj sklopil oči hned několikrát, takže se mohlo v určitý moment zdát, že je má zavřené. 

To potvrzuje i mnoho vizuálních detailů. Na obou videozáznamech má Biden stejnou červenou kravatu, odznáček americké vlajky a tři bílé trojúhelníky všité do náprsní kapsy saka. Na pozadí je v obou případech vidět bílá knihovna, na jejíchž policích se nachází míč pro na americký fotbal a zarámované fotografie.

Snímek facebookového příspěvku pořízený 24. března 2021
Snímek YouTube videa pořízený 24. března 2021

Audiozáznam chrápání a informační lišta na spodní straně obrazovky byly zjevně přidány později, neboť v původním videu se vůbec nevyskytují.

Je pravda, že se v minulosti spekulovalo o tom, zda Biden v roce 2011 usnul během projevu tehdejšího prezidenta Baracka Obamy. Toho využil během loňské kampaně republikánský kandidát Donald Trump, který se snažil Bidena vykreslit jako senilního a přezdíval mu „Ospalý Joe”, i když je sám o pouhé dva roky mladší.


AFP již v minulosti vyvrátila dezinformace o Bidenovi a amerických volbách například zde, zde či zde.

Článek preložil/-a