Lodi plovoucí v přístavu Antwerp 20 května 2022 ( AFP / Valeria Mongelli)

Šíří se zavádějící zpráva, že USA vyvážejí ruský zkapalněný zemní plyn do Evropy

Tisíce českých uživatelů sociálních sítí sdílely v květnu 2022 informace o tom, že USA vyvážejí zkapalněný zemní plyn z Ruska do Evropy v době, kdy se EU snaží zbavit závislosti na ruském plynu kvůli válce na Ukrajině. Příspěvky dále naznačují, že se na těchto obchodech podílí vysoce postavený člen americké vlády. Není to pravda. Investigativní článek, na který se zavádějící příspěvky odvolávají, byl zveřejněn již v roce 2017 a z podezřelých obchodů s ruskými společnostmi obvinil člena Trumpovy administrativy, nikoli Bidenovy. Palivo tehdy údajně přepravované z Ruska do Evropy navíc nebyl zemní nýbrž ropný plyn, který se používá především k vaření a vytápění. Americké úřady agentuře AFP potvrdily, že USA žádný zkapalněný zemní plyn přímo z Ruska do Evropy nedodávají.

„Ruský plyn z Ameriky!!!” tvrdí tento příspěvek z 10. května, který sdílelo téměř 10 000 uživatelů Facebooku. „Evropu má zachránit americký zkapalněný plyn. Jenže ouvej, belgičtí novináři vypátrali, že ho Američané vozí z Ruska!”.

V příspěvku je zmíněn článek belgického deníku Le Soir o takzvaných Paradise Papers - souboru důvěrných finančních dokumentů odhalujících daňové úniky korporací i jednotlivců pomocí offshorových společností. Ty byly v roce 2017 anonymně předány médiím a vyvolaly mezinárodní skandál. Jednou ze známých osob zmíněných v Paradise Papers byl Wilbur Ross, americký ministr obchodu v Trumpově vládě, který byl uveden jako spolumajitel offshorové společnosti údajně dovážející zkapalněný plyn z Ruska do belgického přístavu Antverpy.

„Když si to tedy shrneme, některé evropské země se po uvalení sankcí vůči Rusku a tlaku USA snažily snížit svou závislost na zemním plynu, dováženém přes ruské plynovody. A to tím, že jim začaly americké tankery dovážet zkapalněný a hlavně dražší plyn pocházející... Také z Ruska,” uzavírá příspěvek.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 17. června 2022

Další tisíce uživatelů sdílely podobné příspěvky zde, zde či zde.

Skandál zvaný Paradise Papers

Začátkem listopadu 2017 bylo médiím anonymně posláno přibližně 13,4 milionu dokumentů patřících dvěma poskytovatelům offshore služeb. Z nich vyplývalo, že mnoho společností i jednotlivců využívá offshore společnosti k tomu, aby se vyhnuli placení daní. Mezi těmi, které byly v dokumentech jmenováni jako vlastníci offshorových společností, byly společnosti jako Nike, Apple nebo Disney, ale také například britská královna Alžběta II.

Jedním z těch, jejichž jméno se v Paradise Papers objevilo, byl Wilbur Ross, který v té době zastával funkci amerického ministra obchodu. Uniklé dokumenty odhalily, že Ross prostřednictvím offshorových investic držel podíl ve společnosti Navigator Holdings. Tato společnost byla partnerem ruské plynárenské společnosti Sibur, kterou částečně vlastnil zeť ruského prezidenta Vladimira Putina Kirill Šamalov.

Článek Le Soir vyšel v roce 2017

Podle zavádějících facebookových příspěvků belgický deník Le Soir zjistil, že čtyři tankery patřící společnosti Navigator Holdings dovážely do přístavu Antverpy zkapalněný plyn z Ruska. „Slušný balík 31% akcií této společnosti má dokonce patřit i současnému ministru obchodu USA Wilburu Rossovi,” stojí v něm.

Je sice pravda, že Le Soir napsal, že tankery patří společnosti, jejímž spoluvlastníkem je Ross, ale článek byl zveřejněn již v listopadu 2017. V té době byl Ross skutečně ministrem obchodu USA ve vládě Donalda Trumpa.

Článek popsal, jak čtyři tankery vlastněné společností Navigator Holdings se sídlem na Marshallových ostrovech vykonaly 11 plaveb mezi ruským přístavem Usť-Luga jižně od Petrohradu a belgickými Antverpami, přičemž přivezly zkapalněný ropný plyn (LPG) vyráběný v ruském Tobolsku. Podle listu Le Soir byl plyn určen především pro belgický trh.

Facebookové příspěvky však prezentují fakta vytržená z kontextu a snaží se vyvolat dojem, že Wilbur Ross je současným americkým ministrem obchodu.

Ross nakonec svůj podíl v Navigator Holdings prodal, ovšem až v prosinci 2020. V lednu 2021 se jeho nástupkyní stala Gina Raimondo, kterou nominoval nový prezident Joe Biden.

Rozdíl mezi LNG a LPG

Facebookové příspěvky také nezmiňují, že podle deníku Le Soir převážely tankery společnosti Navigator ruský zkapalněný ropný plyn (LPG), což není ten samý druh paliva jako zkapalněný zemní plyn (LNG).

„LPG je směs uhlovodíkových plynů propanu a butanu, která se těží společně s ropou a zemním plynem, nebo vzniká jako vedlejší produkt rafinace ropy při výrobě pohonných hmot,” uvedl Jiří Karlík, generální ředitel české plynárenské společnosti Primagas, v e-mailu zaslaném agentuře AFP 7. června. LNG je naproti tomu „převážně metan”.

LPG by podle Karlíka sice mohl za určitých okolností sloužit jako náhrada za LNG v místech, kde není dostupná distribuční soustava zemního plynu, ale jeho využití je prý omezené kvůli malým skladovacím kapacitám. „U větších odběratelů je ale samozřejmě eventuální přechod na LPG limitován logistikou. Je zřejmé, že např. teplárny na LPG fungovat nemohou,” řekl.

Na rozdíl mezi LNG a LPG poukazuje i samotný Le Soir s tím, že LPG se „používá pro domácí činnosti” a volný čas, např. při kempování a grilování. „Pozor: nepleťte si LPG se zemním plynem, který může být přepravován i v kapalné formě (LNG). Zemní plyn, který se skládá převážně z metanu, je do domácností rozváděn prostřednictvím potrubní sítě,” stojí v článku.

Již několik dní po vydání článku Le Soir však webová stránka Eurasia Review nesprávně uvedla, že tankery firmy Navigator přepravovaly LNG. Tento článek pravděpodobně posloužil jako základ pro dezinformační příspěvky na Facebooku.

Spojené státy odmítají, že by exportovaly ruský LNG do Evropy

V nepravdivých příspěvcích na Facebooku se tvrdí, že zatímco „některé evropské země se po uvalení sankcí vůči Rusku a tlaku USA snažily snížit svou závislost na zemním plynu, dováženém přes ruské plynovody, a to tím, že jim začaly americké tankery dovážet zkapalněný a hlavně dražší plyn pocházející... také z Ruska.”

Agentura AFP se obrátila na americký Úřad pro energetické informace (EIA), který shromažďuje údaje o dovozu a vývozu plynu do USA. Z údajů vyplývá, že vývoz amerického LNG do Evropy se od ledna 2021 zvýšil pětinásobně. K obrovskému nárůstu došlo na začátku letošního roku ve dvou měsících před ruskou invazí na Ukrajinu a vzhledem k záměru EU zredukovat svou závislost na ruském zemním plynu bude růst dále pokračovat.

Image
Výpočet exportu LNG provedený agenturou EIA a zaslaný e-mailem 7. června 2022

Veškerý LNG určený na vývoz se vyrábí ve Spojených státech, řekl AFP mluvčí EIA Chris Higginbotham v e-mailu z 25. května 2022. „Spojené státy nedovážejí LNG přímo z Ruska,” uvedl.

Údaje o dovozu LNG do USA podle jednotlivých zemí naleznete zde.

Je pravda, že EU stále dováží určitou část LNG z Ruska; podle čtvrtletní zprávy Evropské komise o evropských trzích s plynem, zveřejněné 8. dubna 2022, má „v posledních několika letech ruský LNG v EU stále větší význam, zejména v severozápadní Evropě”.

Image
Snímek čtvrtletní zprávy Evropské komise o trhu s plynem pořízený 22. června 2022

Když ale Evropané „koupí náklad amerického LNG, pochází určitě ze Států, ne z Ruska,” uvedl analytik společnosti Bruegel Ben McWilliams v e-mailu zaslaném agentuře AFP 21. června 2022. Zatímco „americký tanker by teoreticky mohl převážet ruský LNG z Arktidy do belgického přístavu,” americký podíl LNG ve zprávě „všechen pochází z USA”.

EU letos dovezla rekordní množství LNG - jen za první čtyři měsíce roku 2022 to bylo přibližně 42 miliard metrů krychlových. Zatímco v roce 2021 tvořil dovoz LNG 20% celkového dovozu plynu z oblastí mimo EU, v prvních pěti měsících roku 2022 vzrostl tento podíl na více než třetinu, uvádí se v této zprávě.

Dne 15. června podepsala EU dohodu s Izraelem a Egyptem, které se zavázaly zvýšit vývoz plynu do Evropské unie, což by jí mělo dále pomoci zbavit se závislosti na Rusku.

Image
Podepisovací ceremoniál s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen v Káhiře 15. června 2022 ( AFP / Khaled DESOUKI)

Očekává se, že dovoz LNG z USA do EU v nadcházejících letech dále poroste. „Spojené státy budou usilovat o zajištění [...] dodatečných objemů LNG pro evropský trh ve výši nejméně 15 miliard m3 v roce 2022 s tím, že do budoucna se očekává další nárůst,” stojí ve společném prohlášení EU a USA o energetické bezpečnosti z 25. března 2022. „Evropská komise bude spolupracovat s členskými státy EU na zajištění stabilní poptávky po dodatečném americkém LNG nejméně do roku 2030 v objemu přibližně 50 miliard m3/rok.”

Podle Evropské komise dovoz LNG z USA do EU v posledních několika letech rostl.

Od začátku války na Ukrajině již agentura AFP vyvrátila dezinformace týkající se dodávek energie například zde a zde. Kompletní seznam našich článků týkajících se Ukrajiny v češtině najdete zde, v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás