Toto video je počítačová animace, nikoliv záznam zásahu ruské nadzvukové rakety

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky českých uživatelů Facebooku sdílely v uplynulém týdnu video, které má podle doprovodného textu ukazovat, jak ruská nadzvuková střela„Kinžal” zasáhla sklad zbraní na Ukrajině. Toto tvrzení je však nepravdivé. Rusko sice potvrdilo, že tyto zbraně na Ukrajině používá, ale zmíněné video pochází z dílny počítačového grafika, který se specializuje na obrazové efekty.

„Ruská raketa Kinžal s rychlostí 12 000 kilometrů za hodinu, 10krát rychlejší než zvuk, byla dnes použita ke zničení ukrajinského skladu zbraní 136 metrů pod zemí. (Podívejte se na údiv amerického reportéra, když to najednou viděl),” stojí v tomto příspěvku z 18. června 2022, který sdílelo téměř 40 uživatelů.

Na 17-sekundovém videu je vidět, jak předmět podobající se raketě dopadne z výšky na zem. Následuje záblesk světla a mohutný výbuch, který vyvolá charakteristický hřibovitý oblak. V momentě zásahu je slyšet křik osoby stojící mimo kameru.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 27. června 2022

Podobná tvrzení sdílely tisíce uživatelů také v dalších jazycích, například ve slovenštině, maďarštině, němčině či bulharštině.

Jiná verze příspěvku šířící se v čínštině tvrdí, že na videu je ruská termobarická bomba. Podle této verze se zas má jednat o zásah ukrajinského bunkru.

Ani jedno tvrzení však není pravdivé. Video bylo ve skutečnosti vytvořeno pomocí programu na speciální vizuální efekty, takže skutečný výbuch nezobrazuje.

InsanePatient2 a jeho tvorba

Pri vyhledávání klíčových slov jsme našli totožné video, které 27. února 2022 zveřejnil YouTube kanál s názvem InsanePatient2.

Toto video nese název „Co kdyby Rusko zahájilo jadernou válku? #shorts.

Popis tohoto kanálu zní: „VFX... to je všechno - odkaz na počítačem generované vizuální efekty.

Stejné video zveřejnil účet InsanePatient2 v ten samý den i na platformě TikTok, rovněž s názvem „Co kdyby Rusko zahájilo jadernou válku?.

V komentáři pod tímto TikTokovým videem autor InsanePatient2 napsal: „Pro všechny, kteří si myslí, že se snažím lidi oblbnout, v titulku je doslova napsáno ‚co kdyby’. Vyhledejte pomoc.

Uživatel InsanePatient2 zveřejnil na YouTube a na TikToku i jiná počítačem vytvořená videa s podobnými prvky, které použil ve videu s raketou. Příkladem je jeho video s názvem „Měsíc naráží do Země ze 4. března 2022.

Níže je srovnání videa s raketou a videa s Měsícem, ve kterém agentura AFP zdůraznila totožné prvky:

Srovnání videa s Měsícem (vlevo) a videa použitého pro falešné příspěvky na Facebooku (vpravo). Snímky byly pořízeny 21. června 2022

Křik „reportéra ve videu o „jaderné válce je slyšet také v tomto klipu nazvaném „Co kdyby se srazily dvě planety?, který uživatel InsanePatient2 zveřejnil na svém YouTubovém kanálu 28. ledna 2022.

Agentura AFP umělce oslovila, ale do zveřejnění článku se nám nepodařilo získat odpověď.

Nadzvuková střela Kinžal

Rusko od začátku invaze na Ukrajinu již několikrát oznámilo, že testovalo nebo použilo nadzvukové zbraně, které dosahují až desetinásobku rychlosti zvuku. V březnu Moskva uvedla, že v boji poprvé použila vysoce přesnou nadzvukovou raketu Kinžal (rusky „dýka), která zasáhla sklad zbraní na Ukrajině poblíž hranic s Rumunskem. Vladimir Putin označil tyto rakety za skupinu nových „neporazitelných zbraní v ruském arzenálu.

( AFP / Gal ROMA, Anibal MAIZ CACERES, Sophie RAMIS)

Zbraně nové generace, které Putin představil v roce 2018, jsou pro systémy protiraketové obrany hůře sledovatelné a zachytitelné než konvenční zbraně, a to nejen kvůli jejich vyšší rychlosti, ale také proto, že jsou vystřelovány z menší výšky směrem k cíli.

Tyto zbraně existují a Rusko je v konfliktech skutečně nasazuje. Zmíněné video je však nezachycuje.

Od začátku války na Ukrajině již agentura AFP vyvrátila celou řadu dezinformací týkající se tohoto konfliktu. Kompletní seznam našich článků v češtině najdete zde, v angličtině pak zde.

Článek preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt