Na sociálních sítích koluje zmanipulovaná fotografie Volodymyra Zelenského na průvodu LGBTQ

Na sociálních sítích se v mnoha jazycích šíří příspěvek s fotografií, na níž má podle doprovodného textu být ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během akce LGBTQ Pride v roce 1999. Fotografie však byla zmanipulována: na původním snímku, který byl zveřejněn v roce 2006 na platformě sdílených snímků Flickr, ukrajinský prezident není.

„Není to podvrh. Je to prezident Ukrajiny Vladimir Zelenskyj v ulicích Bostonu roku 1999,” tvrdí text například v tomto příspěvku, který na Facebooku sdílelo téměř 70 uživatelů. „Užijte si Zelenskyj, gay pride 1999, USA.”

Stejnou fotografii sdíleli uživatelé na sociálních sítích také například v angličtině, španělštině, italštině či řečtině. Některé příspěvky tvrdily, že se průvod odehrál v Los Angeles, jiné například v New Yorku.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 27. září 2022

Fotografie se šíří v kontextu ruské války na Ukrajině, která zuří již sedmý měsíc. Zelenskyj je častým terčem dezinformátorů; AFP již vyvrátila celou řadu hoaxů a nepravd o ukrajinském prezidentovi, namátkou například zde či zde. Seznam našich článků v angličtině najdete zde.

Sdílená fotografie byla digitálně zmanipulována. Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se nám podařilo najít původní fotografii z roku 2006 na platformě Flickr, ze které jasně vyplývá, že Zelenského obličej byl na snímek přidán později.

Na následujícím srovnání dvou snímků je vidět, že na původní fotografii byly kromě Zelenského (označen zeleně) přidány ještě další dva obličeje (označeny žlutě a modře).

Image
Snímek zavádějícícho facebookového příspěvku pořízený 19. září 2022; zmanipulované části fotografie AFP označila zeleně, žlutě a modře
Image
Snímek z platformy Flickr pořízený 20. září 2022 ( Flickr / Thomas Locke Hobbs)

 

 

Tvář Zelenského na zmanipulované fotografii jsme vložili do vyhledávače PimEyes, který slouží k rozpoznávání obličejů. Ten s její pomocí našel další fotografie ukrajinského prezidenta.

Image
Snímek pořízený na PimEyes 22. září 2022

Druhý obličej na zmanipulované fotografii, které jsme označili žlutě, PimEyes identifikoval jako Zelenského poradce Oleksije Arestovyče. Tvář označená modře patří podle návrhů PimEyes bývalému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi.

Image
Snímek pořízený na PimEyes 22. září 2022
Image
Snímek pořízený na PimEyes 22. září 2022

 

 

Původ fotografie

Podle informací uvedených pod původní fotografií na Flickru ji 25. června 2006 pořídil americký fotograf Thomas Locke Hobbs na newyorském průvodu Gay Pride.

Hobbs v e-mailu agentuře AFP potvrdil, že původní snímek pořídil on, a metadata fotografie datum jejího pořízení potvrzují. Také web World History Project potvrzuje, že se průvod v New Yorku ten den skutečně konal, což vyplývá i z tohoto článku New York Times.

Snímek je součástí alba, které Hobbs na serveru Flickr pojmenoval „Gay Pride 2006”. Jedná se o snímky jeho přátel, kteří se průvodu Pride zúčastnili. Pomocí geolokalizace dalších fotografií v albu se AFP podařilo dokázat, že byly skutečně pořízeny v New Yorku, například díky následujícímu snímku, na němž jsou vidět dopravní značky křižovatky poblíž náměstí Union Square.

Image
Snímek ze serveru Flickr ( Flickr / Thomas Locke Hobbs)

 

 

Hobbs nás odkázal na Jesseho Archera, který má na původní fotografii na hlavě helmu s nápisem „out”a na rameni má namalovanou americkou vlajku vzhůru nohama.

S Archerem se nám podařilo spojit přes Instagram. „Každý rok jsme na Pride měli jiné téma - v roce 2006 jsme protestovali proti válce v Iráku i proti absurdní politice naší armády ‚Don't Ask, Don't Tell‘,” řekl nám Archer 19. září AFP v instagramové zprávě.

Tzv. „Don't Ask, Don't Tell” (DADT) byla americká politika ozbrojených sil, která umožňovala neheterosexuálním lidem sloužit v armádě za předpokladu, že svou sexuální orientaci nikde nezveřejňovali. Bývalý prezident Barack Obama v roce 2010 podepsal zákon, který tuto politiku zrušil.

Archer poskytl AFP jména svých přátel, kteří se s ním na snímku z Pride objevili. Zároveň nám potvrdil, že Zelenskyj nebyl součástí této skupiny.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás