Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří k novinářům během tiskové konference s litevským prezidentem Gitanasem Nausedou v Kyjevě 28. července 2022 ( AFP / Sergei SUPINSKY)

Transparency International nevyhlásila ukrajinského prezidenta Zelenského „nejzkorumpovanějším evropským politikem“ roku 2021

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

V rámci vlny dezinformací namířených proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému sdílely tisíce českých uživatelů na sociálních sítích nepravdivé tvrzení, že jej v roce 2021 organizace Transparency International (TI) označila za „nejzkorumpovanějšího politika v Evropě“. TI sice ve svém indexu vnímání korupce v roce 2021 zařadila Ukrajinu jako zemi poměrně nízko, ale agentuře AFP následně potvrdila, že žádný žebříček korupce jednotlivých politiků nevydává.

„Víte, že byl Zelenskyj v roce 2021 vyhodnocen Transparency International jako nejzkorumpovanější politik v Evropě a Ukrajina jako celek byla považována za vysoce korupční zemi řízenou oligarchy?“ stojí v tomto příspěvku, který od června na Facebooku sdílelo více než 2 800 uživatelů. Podobné příspěvky se objevily také zde či zde.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 5. srpna 2022


Transparency International nehodnotí korupci jednotlivých politiků

Transparency International každoročně zveřejňuje tzv. „Corruption Perceptions Index“ (Index vnímání korupce), ve kterém řadí země od nejméně zkorumpovaných po nejvíce zkorumpované na světě. V roce 2021 se Ukrajina umístila na 122. místě ze 180 zemí, na stejné úrovni jako africký stát Eswatini a těsně před Gabonem či Mexikem. Mezi evropskými zeměmi měla nejnižší hodnocení pokud nepočítáme Rusko, které se umístilo až na 136. místě.

Toto pořadí se však týká pouze zemí, nikoli jednotlivých politiků.

Agentura AFP prohledala webové stránky a sociální sítě Transparency International pomocí různých kombinací klíčových slov jako „Zelenskyj“, „zkorumpovaný“, „korupce“, „žebříček“, „seznam“ apod. Nenašli jsme však žádný důkaz o tom, že by TI Zelenského někdy takto označila. Jediný žebříček, který se opakovaně objevoval, byl již zmíněný Index vnímání korupce, například v tomto příspěvku na facebookové stránce TI:

Snímek facebookového příspěvku z profilu Transparency International pořízený 4. srpna 2022

Agentura AFP se proto obrátila přímo na tuto organizaci s dotazem, zda někdy sestavila žebříček politiků nebo vydala o Zelenském zprávu. Její mluvčí Samantha Nurick nám v e-mailu z 5. srpna 2022 sdělila, že informace v příspěvcích na Facebooku jsou „nesprávné“ a zdůraznila, že „Transparency International nehodnotí jednotlivé politiky“.

„Náš index vnímání korupce měří korupci ve veřejném sektoru jako celek,“ uvedla Nurick v e-mailu a dodala, že když byla na Ukrajině naposledy hodnocena korupce obyvatelstva v roce 2016, průzkum se nezaměřoval se na jednotlivé politiky.

Mluvčí TI rovněž upozornila, že ačkoli se Ukrajina v indexu vnímání korupce z roku 2021 umístila poměrně nízko, „je jednou z mála zemí, kde za posledních 10 let došlo k výraznému zlepšení“. Během tohoto období totiž země „předstihla Rusko“, uvedla. V roce 2013 se Ukrajina umístila na 144. místě ze 175, v roce 2016 byla na 131. místě spolu s Ruskem, a v následujícím roce jej předstihla.

Zelenskyj a obvinění z korupce

Zelenskyj je bývalý komik, který před tím, než byl v roce 2019 zvolen hlavou státu, vystupoval v populárním seriálu Sluha lidu jako středoškolský učitel, který se stal prezidentem díky svému postoji proti korupci. Realita však ukázala, že vymýtit korupci na Ukrajině bude pro Zelenského velký oříšek, uvedl v roce 2020 deník The Wall Street Journal.

Jeho osobní finance a étos se staly předmětem pochybností poté, co se jeho jméno objevilo v uniklých dokumentech Pandora Papers, které odhalily, že spolu se svými partnery ze showbyznysu využíval síť offshorových společností sloužících k nákupu drahých nemovitostí v Londýně.

Ačkoli z uniklých dokumentů vyplývá, že Zelenskyj daroval svůj podíl v offshorové společnosti jednomu z obchodních partnerů ještě před svým zvolením, tento offshore nadále vyplácel dividendy společnosti patřící jeho manželce.

V dokumentech Pandora Papers figurovali i jiní evropští politici. Jedním z nejvýraznějších jmen byl tehdejší český premiér Andrej Babiš.

Jednou z organizací, která skutečně publikuje žebříček nejzkorumpovanějších politiků, je tzv. Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), který slouží jako platforma pro globální síť nezávislých mediálních center a novinářů. Podle stránky OCCRP je jejím posláním „odhalovat zločin a korupci tak, aby veřejnost mohla pohnat mocné k odpovědnosti“. Zelenského jméno se v žebříčku OCCRP za rok 2021 vůbec neobjevilo. Ani v předchozích letech (2012-2020) jej OCCRP nezařadila mezi zkorumpované politiky.

Transparency International v roce 2020 zaznamenala, že Zelenskyj neoznámil prodej státních úvěrových dluhopisů v požadované lhůtě do 10 dnů, ale rozhodla, že se jedná „pouze o administrativní přestupek“, uvedla mluvčí Nurick v e-mailu.

Protikorupční opatření během Zelenského vlády

Ještě před tím, než Rusko 24. února 2022 napadlo Ukrajinu, zveřejnila Transparency International hodnocení pokusů o reformy v zemi za první dva roky Zelenského prezidentského mandátu. Konstatovala sice, že vymýcení korupce je pomalý a bolestivý proces, nicméně prohlásila, že „na Ukrajině proběhla řada sektorových reforem“, země zlepšila své postavení v žebříčku Transparency International, a navzdory obtížným podmínkám pokračuje v realizaci protikorupčních opatření.

V rámci potírání korupce se Zelenskyj v roce 2021 zaměřil na některé z nejbohatších ukrajinských oligarchů, uvalil sankce na jejich firmy, zabavil jim majetek a na některé z nich, jako například na mediálního magnáta a vůdce proruské opozice Viktora Medvedčuka, dokonce uvalil domácí vězení. Zelenskyj nedávno zbavil ukrajinského občanství také tři oligarchy, kteří byli zároveň občany Izraele, jak o tom informoval 28. července 2022 deník The Times of Israel.

Minulý měsíc vyzvaly EU a rozvojová agentura OSN Ukrajinu, aby se v boji proti korupci angažovala ještě více.

Ukrajinsko-ruský konflikt