Nesprávné titulky u videa se Zelenským šíří prokremelskou propagandu
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 05/05/2022 v 15:23
- Aktualizováno 05/05/2022 v 15:24
- Článek přečtete za 5 min
- Autor: Rossen BOSSEV, AFP Bulharsko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Více než 1,4 tisíce uživatelů Facebooku sdílelo tento příspěvek z 25. dubna 2022 obsahující dvanáctisekundové video, na kterém ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj hovoří s přihlížejícími vojáky v uniformách.
Ve videu vidíme falešné titulky v češtině a pod nimi v bulharštině. Podle nich Zelenskyj vojákům měl říci: „Pokud střílíte, střílejte v noci, takže nikdo nebude mít podezření, jak to bylo v Buči.” Podle titulků měl tudíž ukrajinský prezident odkazovat na předměstí Kyjeva, kde došlo k masakru civilistů. Mrtvoly na ulicích byly v Buči objeveny poté, co se ruské jednotky stáhly po měsíc trvající okupaci.
Podle falešných titulků se pak má jeden z vojáků ptát: „A co když nás uvidí? Co je v plánu?”. Na to má Zelenskyj podle titulků odpovědět: „Je nám to jedno.”
Toto video s českými a bulharskými titulky sdílely také tisícovky uživatelů na Slovensku, například zde či zde.
Z komentářů pod příspěvkem vyplývá, že mnoho uživatelů skutečně uvěřilo, že se jedná o autentické video. Řada z nich hovoří o Zelenském jako o narkomanovi a fašistovi, což odpovídá rétorice podporované prokremelskou propagandou.
Video zapadá do kremelského narativu, podle něhož byly oběti v Buči fingované. Rusko odmítlo za zločiny převzít odpovědnost a místo toho obvinilo z masakru Ukrajinu. Mrtvoly prý byly rozmístěny až poté, co se ruští vojáci z města stáhli.
Satelitní snímky však ukazují, že těla na ulicích ležela po dobu několika týdnů. AFP o tom podrobně psala zde.
Zmíněné video, které je v současné době sdíleno na Facebooku, nemá s probíhající válkou na Ukrajině nic společného. Bylo natočeno již v roce 2019 a zachycuje Volodymyra Zelenského při návštěvě frontové linie na východě země. Titulky v češtině a bulharštině, kterými je video opatřeno, neodpovídají rozhovoru, který Zelenskyj s vojáky vede.
Video bylo navíc natočeno jako experiment bulharského internetového pořadu „Mistři éteru”, který měl ukázat, jak snadné je manipulovat s veřejným míněním uživatelů na internetu.
Krátký film z roku 2019
Zpětným vyhledáváním se AFP podařilo zjistit, že virální záběry byly vystřiženy z dvacetiminutového videa, které Zelenskyj zveřejnil na Facebooku 27. října 2019. Toto video s názvem „2 dny u Zolotého” je k dispozici i na YouTube.
Film pojednává o Zelenského návštěvě frontové linie v roce 2019 u vesnice Zolote v Luhanské oblasti. Zde se setkává s ukrajinskými vojáky. Scény použité ve zmanipulovaném videu byly vystřiženy z původního videa v čase mezi 02:40 a 03:17.
V té chvíli Zelenskyj diskutuje s vojáky v ukrajinštině o tom, kdy by byla nejvhodnější doba k návštěvě frontových pozic, které si chce prohlédnout. „Takže teď bychom se mohli přesunout na pozici,” říká Zelenskyj. Na to mu jeden z vojáků odpoví: „Navrhoval bych zítřejší ráno.”
„Pokud střílí, tak střílí v noci, takže by bylo zajímavé jít tam v noci,” namítá Zelenskyj. Poté se s vojáky baví o tom, jakým způsobem se na frontu přesunou, zdali pojedou „Toyotou nebo obrněným vozem”.
Z původního videa, které bylo sestříháno do virálního videa na Facebooku, vyplývá, že titulky ve skutečnosti vůbec neodpovídají tomu, co je řečeno. V titulcích stojí: „Pokud střílíte, střílejte v noci, takže nikdo nebude mít podezření, jak to bylo v Buči.”
Bulharský experiment
Dotyčné video s falešnými bulharskými titulky bylo původně zveřejněno na Facebooku 18. dubna 2022.
O několik dní později, 21. dubna 2022, se na populárním online portálu nazvaném „Mistři éteru” (původní název Господари на ефира, pozn. red.) objevila devítiminutová videoreportáž s názvem „Pozor! Byli jste vytrolleni!”
Redaktorka ve videu podrobně vysvětluje, jak s kolegy vytvořila video s falešnými titulky na základě populárních fám prokremelské propagandy. Vytvořili také falešný facebookový profil pod jménem „Ники Ласкин”, jehož prostřednictvím se video rozšířilo - zejména na krajně pravicových a proputinovských stránkách. Během tří dnů video v bulharštině sdílelo více než 19 000 uživatelů Facebooku a převzaly ho i některé bulharské televizní stanice, například Eurocom a krajně pravicová Alfa TV.
21. dubna 2022 byl původní příspěvek upraven - falešné video bylo nahrazeno odkazem na článek o celém experimentu. Tyto změny lze vysledovat v historii úprav příspěvku na Facebooku:
Video se i po smazání původní verze nadále šířilo po sociálních sítích a o několik dní později se objevila verze s českými titulky.
Od propuknutí války na Ukrajině již agentura AFP vyvrátila celou řadu dezinformací o tomto konfliktu. Seznam našich článků na toto téma v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás