Francouzský týdeník Courrier international nevydal na obálce karikaturu Zelenského o Velikonocích

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 21/04/2023 v 18:24
  • Aktualizováno 25/04/2023 v 14:40
  • Článek přečtete za 3 min
  • Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polsko
  • Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Od začátku dubna 2023 koluje po sociálních sítích falešná obálka francouzského časopisu Courrier international s karikaturou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, která má kritizovat francouzskou finanční pomoc Ukrajině. Jedná se o montáž: agentura AFP žádnou takovou obálku v archivu týdeníku nenašla a titulní stránka týdeníku Courrier international z počátku dubna pojednávala o Indii. Časopis nám potvrdil, že zmíněnou obálku se Zelenským nevydal.

„Titulní strana francouzské publikace se Zelenským, který krade francouzským dětem Velikonoce a křičí ‚Ukrajina je potřebuje víc‘,“ tvrdí text tohoto příspěvku z 5. dubna 2023, který obsahoval obrázek s logem týdeníku Courrier international. Obrázek ukazuje karikaturu Zelenského odnášejícího plačícím dětem velikonoční vajíčka se slovy „Ukrajina je potřebuje!“ a titulek hlásající „Nechme si svá vejce!“.

Stejné příspěvky kolovaly na sociálních sítích i v dalších jazycích, například v polštině (na Telegramu, na Facebooku i na Twitteru), v angličtině (1, 2 ), v ruštině či ve francouzštině. Na Twitteru jej publikoval také účet ruské ambasády v Keni.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 21. dubna 2023

Francouzský týdeník však ve skutečnosti takovou obálku nikdy nevydal.

Údajná obálka nese číslo 1692 a je datována 6.-12. dubna 2023. Ovšem na webové stránce časopisu (zde archivovaný odkaz), kde jsou k vidění titulní strany posledních vydání, se v dubnu 2023 žádná obálka se Zelenským neobjevila. Číslo 1692 z 6.-12. dubna nese titulek „Indie, obrovský krok“ a jako ilustrace slouží fotografie dvou mužů na mopedu.

Image
Snímek titulní stránky čísla 1692 časopisu Courrier international pořízený 21. dubna 2023

Kromě toho se upoutávky na články zvýrazněné redakcí nad logem časopisu týkají jiných témat. Ve skutečném vydání pojednává článek vlevo nahoře o potratové pilulce, nikoli o organizaci OPEC, která figuruje na falešné obálce. Titulky vpravo nahoře odkazují na sociální nepokoje ve Francii a Nizozemsku, nikoli na návštěvu „prezidenta SEB“ v Číně.

Je třeba poznamenat, že návštěva prezidenta francouzské společnosti SEB v Číně, který spolu s dalšími francouzskými podnikateli doprovázel prezidenta Emannuela Macrona během jeho třídenní návštěvy Číny ve dnech 5. až 7. dubna 2023, nebyla v době zveřejnění článku dokončena. V tom případě by časopis použil v titulku spíše přítomný než minulý čas.

Šéf SEB navíc „navštívil Čínu již mnohokrát“, jak agentuře AFP sdělil mluvčí společnosti 20. dubna 2023. Nešlo tedy o jeho „první návštěvu“, jak tvrdí falešná obálka časopisu.

Na to, že se jedná o podvrh, mohou čtenáře upozornit i pravopisné chyby v textu na titulní straně. Slovo „reduit“ (snižuje) bylo napsáno bez diakritiky (správně se píše réduit). Chybí také velké písmeno na začátku věty „Měla by Evropa zachovat...“.

„Hrubý padělek“

Obrátili jsme se přímo na redakci časopisu Courrier international. „Tato obálka je hrubý padělek. Nebyla vyrobena ani zveřejněna společností Courrier international,“ uvedla redaktorka Claire Carrard v e-mailu zaslaném agentuře AFP 20. dubna.

„Courrier international používá svou vlastní typografii a fonty v podvrhu nedpovídají těm, které používá náš týdeník. Navíc se Courrier international zabývá především geopolitickými, politickými, kulturními, vědeckými nebo ekonomickými otázkami, zatímco obchodní zprávy zmiňujeme jen velmi zřídka, což neodpovídá informacím v horní části stránky,“ poznamenala s odkazem na nepravdivý titulek o společnosti SEB.

Co se týče ilustrace se Zelenským, ta „je naprosto neobjektivní, takže bychom si ji nevybrali,“ dodala Carrard.

K výše zmíněným snadno odhalitelným chybám uvedla, že francouzskému čtenáři „mohou pomoci identifikovat, že se jedná o falešnou obálku“.

Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 agentura AFP ověřovala řadu falešných obálek velkých západních médií, například německého týdeníku Stern či časopisu Money. Loni v listopadu na internetu kolovalo také několik falešných obálek připisovaných satirickému časopisu Charlie Hebdo, o nichž AFP psala zde.

25. dubna 2023 Opravili jsme překlad titulku z francouzštiny z „Chraňme si svá vejce!“ na „Nechme si svá vejce!“.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás