Toto video je ze zákulisí filmu, který sa natáčel v Lotyšsku
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 25/04/2023 v 16:10
- Článek přečtete za 6 min
- Autor: Eva WACKENREUTHER, AFP Rakousko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
V češtině se video šířilo například prostřednictvím tohoto facebookového příspěvku z 5. dubna 2023, který sdílelo přes 50 uživatelů. Stejné záběry s tvrzením, že se jedná o zinscenované záběry, šířily tisíce uživatelů i v mnoha jiných jazycích, například ve slovenštině, ruštině, angličtině, němčině, holandštině či rumunštině.
Dvacetisekundové video je složeno že tří scén: nejdříve je vidět několik vojáků obklopených filmovým štábem, který je natáčí, jak vcházejí do domu. Dále vidíme dva klipy výbuchů uvnitř domu, které také natáčí kameraman. „Natáčení inscenovaných videí o ‚efektivních akcích‘ ukrajinských ‚chrabrých chlapců‘ s cílem udržet morálku v ukrowehrmachtu,“ stojí v příspěvku.
AFP již v minulosti mnohokrát ověřovala dezinformace o tom, že vojenské operace na Ukrajině jsou jen zinscenovány. Dezinformátoři takto například zneužili hudební videoklip natočený v Rusku, natáčení televizního seriálu o ‚zombie viru‘, ekologický protest ve Vídni či střelbu v Anglii.
Aktuálně sdílené video zachycuje zákulisí filmového natáčení a není tudíž důkazem toho, že válka na Ukrajině neprobíhá.
Režisér odmítá „natáčení falešných zpráv“
Vyhledáváním podle klíčových slov jsme našli několik factcheckingových článků (zde, zde, zde) zmiňujících film „Naděje“ (v originále Надія, pozn. red.).
Podle reportáže lotyšského média LSM z konce března 2023 pojednává krátký film „Naděje“ o mladé Ukrajince a potížích, se kterými se v důsledku války na Ukrajině potýká. Jméno hlavní hrdinky filmu Nadja pochází z ukrajinského a ruského slova pro naději. Část natáčení probíhala v lotyšském městě Sigulda.
Režisér a scenárista Artem Kočarian v polovině března 2023 ukrajinské tiskové agentuře Ukrinform řekl, že děj filmu byl inspirován příběhem jeho známých.
Kočarian 13. dubna odpověděl na otázky agentury AFP v e-mailu následovně: „Můj krátký hraný film je založen na skutečném příběhu jedné ženy. V prvních dnech mohutné ruské agrese proti Ukrajině přišla při výbuchu rakety o své rodiče. O dva týdny později byl její milý povolán do armády. O několik týdnů později zjistila, že je těhotná. Když to však chtěla říct manželovi, neměla čas. Během telefonátu byl její muž zabit a ona zůstala na všechno sama.“
Zmíněné scény sdílené na sociálních sítích byly natočeny koncem března 2023 a zachycují okamžik, kdy ve filmu manžel hlavní hrdinky umírá, řekl Kočarian agentuře AFP.
Kočarian agentuře AFP potvrdil, že záběry pocházejí z natáčení filmu. Pro agenturu Ukrinform také uvedl, že se nejedná o dokumentární film, a dodal, že dokumentů o válce na Ukrajině už bylo natočeno dost.
Kočarian již dříve zveřejnil všechny tři klipy, které tvoří nyní sdílené video, na svém vlastním tiktokovém účtu (zde, zde, zde). U každého z nich v popisu uvedl, že jde o záběry ze zákulisí natáčení filmu. Dvě z těchto videí obsahovala také stejnou zvukovou stopu, která doprovází aktuálně sdílené video. Kočarian zaslal AFP jedno z videí s původním zvukem v delší verzi, aby bylo zřejmé, že původní klipy pocházejí z jeho natáčení. Přiložil také další video, které ukazuje pohled do zákulisí natáčení z jiného úhlu.
Na své facebookové stránce Kočarian také sdílel několik factcheckingových článků na toto téma (zde, zde). Popřel také, že by „natáčel falešné zprávy“, a vyzval uživatele, aby byli při prohlížení obsahu na internetu opatrní.
Natáčení v Lotyšsku
Okolnosti a záběry z videoreportáže LSM zmíněné v úvodu tohoto článku jsme porovnali s Kočarianovými příspěvky. LSM zachycuje stejné scény jako video sdílené na sociálních sítích. LSM je označuje jako záběry z natáčení krátkého filmu „Naděje“, nikoli jako zprávy z Ukrajiny.
Z níže uvedeného srovnání aktuálně sdíleného videa a reportáže LSM vyplývá, že záběry pocházejí z natáčení filmu.
Na obou videích jsou kupříkladu viditelná kulatá bílá svítidla na chodbě. Shodují se též obkladačky a podlahy.
Na obou snímcích je také zachycen kameraman v šedých kalhotách a čepici, který drží na rameni kameru s červeným prvkem.
Agentura AFP rovněž identifikovala přesné místo natáčení a potvrdila, že proběhlo v Lotyšsku, nikoli na Ukrajině. Jedna z hereček se o své dojmy ze zákulisí filmu podělila na Facebooku a jako místo natáčení uvedla „Poligon 1“. Na instagramové stránce filmu se v sekci „story highlights“ nachází také klip z natáčení, jenž sdílel profil se stejným názvem. Poligon 1 je název arény v lotyšském městě Sigulda, která nabízí aktivity pro veřejnost, například laser tag.
Na svých webových stránkách má Poligon 1 mimo jiné fotografie z areálu tzv. kasáren. Lze na nich vidět stejné modré dlaždice a kulaté bílé lampy jako na sdíleném videu.
Veřejné fotografie arény z Google Maps se rovněž shodují se záběry sdíleného videa. Na obou jsou vidět vstupní dveře se svislými dřevěnými vzpěrami. Nad dveřmi je umístěna lampa a podél stěny domu se vine kabel. Jsou vidět také nízké schůdky do přízemí či uříznutý pahýl stromu.
Agentura AFP nenašla žádné důkazy o tom, že by dotyčné záběry byly použity jako informace o údajných vojenských akcích na Ukrajině.
Důkazy o válce na Ukrajině
Od zahájení ruské invaze 24. února 2022 se v médiích objevil nespočet zpráv o válce na Ukrajině. Světová média nezávisle na sobě informovala o bombardování, nálezech mrtvých těl, hromadných hrobech a vojenských ofenzívách a o jejich dopadech na ukrajinské civilní obyvatelstvo. Agentura AFP má své reportéry přímo na místě: tento přehled zveřejněný v únoru 2023 zachycuje klíčové scény z prvního roku války.
Rok po vypuknutí války uprchlo ze země více než 8 milionů Ukrajinců. Tento počet zůstává podobný i v dubnu 2023.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás