
Ukrajinci v Česku nebudou dostávat státní příspěvek na koupi nemovitostí
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 18/08/2023 v 13:53
- Aktualizováno 18/08/2023 v 14:43
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„Ukrajinci žijící v Česku si budou moci koupit bydlení bez zálohy, první splátku až 200 tisíc korun zaplatí stát v rámci programu pro uprchlíky z Ukrajiny, který bude účinný od 1. září 2023,“ tvrdí tento příspěvek z 5. srpna 2023, který na Facebooku sdílelo přes 1 600 uživatelů.

Jedná se o lživé tvrzení zapadající do šiřšího dezinformačního narativu o tom, jak jsou Ukrajinci v České republice údajně zvýhodňováni oproti místnímu obyvatelstvu. AFP se tomuto tématu věnovala již mnohokrát, například zde, zde, zde či zde.
Rostoucí ceny nemovitostí, pokles reálných mezd v důsledku inflace a nedostatek nových bytů, zejména ve větších městech, způsobují, že na vlastní bydlení je v České republice schopno dosáhnout stále méně obyvatel. Nedostupnost bydlení v zemi se neustále zhoršuje již od roku 2012, řekl serveru iDNES.cz Martin Machala, šéf sdružení Ownest, které radí lidem s omezenými prostředky, jak dosáhnout na hypotéku.
To však neznamená, že Ukrajinci mají ke koupi nemovitosti v České republice lepší podmínky než Češi.
Vláda žádné opatření pro podporu hypoték Ukrajincům nechystá
AFP se s dotazem, zdali se stát chystá poskytovat Ukrajincům podporu na koupi nemovitostí, obrátila na Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Jeho mluvčí Jakub Augusta označil příspěvky kolující na sociálních sítích za „nesmysl“.
„Od 1. září 2023 nevcházejí v platnost žádná nová opatření související s pomocí uprchlíků. Poslední změny, které byly v této oblasti provedeny, se týkaly humanitární dávky,“ řekl nám Augusta v e-mailu 17. srpna 2023.
Naopak od 1. července 2023 začal stát podle Augusty rozlišovat žadatele na zranitelné a nezranitelné osoby. „V tomto ohledu došlo fakticky ke zpřísnění nároku na dávku,“ řekl mluvčí.
Z webových stránek MPSV (odkaz na archiv) vyplývá, že po prvních pět měsíců od příchodu do ČR má dospělý uprchlík z Ukrajiny nárok na podporu ve výši 4 860 Kč měsíčně. Tato podpora se od 6. měsíce sníží na 3 130 Kč měsíčně. Zároveň bude stát kontrolovat, zdali žadatelé nemají majetek nad rámec pravidelných příjmů.

Text sdílený na sociálních sítích zmiňuje částku „až 200 tisíc korun“, kterou má stát údajně Ukrajincům poskytovat jako „první splátku“ při koupi nového bydlení.
„Částka 200 000 Kč je výmyslem, který není spojený s žádnou dotací či jinou pomocí pro uprchlíky. Nic podobného se aktuálně neprojednává a nepřipravuje, a to ani v rámci další novely Lex Ukrajina 7, kterou budeme v září finalizovat,“ řekl Augusta. Lex Ukrajina je souhrn opatření týkající se válečných uprchlíků z Ukrajiny, který je pravidelně aktualizován.
Ani banka o ničem neví
AFP se poté obrátila na Českou spořitelnu, která jako jedna z největších retailových bank na českém trhu nabízí ukrajinským uprchlíkům v ČR jisté nadstandardní služby. Jedná se například o zřízení účtu zdarma, poskytování mobilního bankovnictví v ukrajinštině či zrychlené vydání platebních kart.
V žádném případě však banka neposkytuje výhody pro získání hypoték, sdělil nám mluvčí Filip Hrubý v e-mailu 17. srpna 2023.
„Absolutně si nejsme vědomi toho, že by podobné opatření existovalo, připravovalo se, či se o něm diskutovalo,“ řekl mluvčí.
18. srpna 2023 Článek byl aktualizován. Opravili jsme pravopisné chyby v prvním a šestém odstavci.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás