Muž zachycený na fotografii se střelcem na Roberta Fica není Martin M. Šimečka

Těsně poté, co byl slovenský premiér Robert Fico 15. května 2024 několikrát postřelen z bezprostřední blízkosti, policie zadržela pachatele, jenž byl o den později obviněn. Na Facebooku se však téměř okamžitě začala šířit starší fotografie útočníka spolu s tvrzením, že je na ní společně se známým novinářem Martinem M. Šimečkou, otcem Michala Šimečky, předsedy opoziční strany Progresivní Slovensko (PS). Příspěvky se tak snažily poukázat na údajnou spojitost mezi PS a útokem na premiéra. Druhý muž na fotografii však není Šimečka starší nýbrž člen místního literárního klubu.

Robert Fico se po útoku v Handlové podrobil několikahodinové operaci. Ředitelka nemocnice v Banské Bystrici Miriam Lapuníková poté uvedla, že premiér „je zatím stabilizovaný, ale jeho stav je stále vážný a bude na jednotce intenzivní péče“.

Po útoku na Fica zaútočilo vedení Smeru a ostatních koaličních stran na opozici a novináře. Téměř okamžitě se na sociálních sítích začaly šířit nepravdivé zprávy.

Nejen na Slovensku (zde, zde, zde), ale i mezi českými uživateli začal kolovat snímek, na němž je podezřelý zachycen s jiným mužem, kterého příspěvky identifikují jako Martina M. Šimečku, otce lídra opoziční PS Michala Šimečky. 

Image
Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 17. května 2024

Podezřelý střelec, údajně 71letý spisovatel, byl obviněn z pokusu o vraždu. Ačkoli jeho jméno nebylo oficiálně zveřejněno, ve slovenských médiích byl identifikován jako „Juraj C“ (archiv) z Levic. Některá média ho identifikovala plným jménem „Juraj Cintula“.

Fotografie z křtu knihy v roce 2019

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků AFP zjistila, že výše zmíněná fotografie byla pořízena během křtu knihy autora „Juraje Cintuly“, který v roce 2019 uspořádal Literární klub Duha (archiv).  

Porovnáme-li fotografie z falešných příspěvků s fotografiemi pořízenými během křtu knihy, vidíme, že v obou případech jsou zjevně zachyceny ty samé tři osoby ve stejném oblečení a se stejnými doplňky, například brýlemi či motýlkem:

Image
Snímek falešného příspěvku na FB (vlevo) a snímek fotografie z křtu knihy zveřejněné na FB stránce Literárního klubu Duha (vpravo). Pořízeno 16. května 2024

Na další fotografii z alba vidíme muže vpravo z lepšího úhlu: 

Image
Snímek fotografie z křtu knihy zveřejněné na FB stránce Literárního klubu Dúha, pořízený 16. května 2024

Na další fotografii v albu je tvář téhož muže v detailním záběru. Literární klub Duha o něm mluví jako o „našem Jurajovi z Trnavy“. 

V roce 2019 o křtu knihy informoval i slovenský deník SME (archiv) a součástí článku byla i fotografie stejné skupinky tří lidí. Deník označil Juraje Cintulu za „člena Literárního klubu Duha“. Muž vpravo byl identifikován jako Juraj D.

Porovnáme-li fotografii Juraje D. z webových stránek literárního klubu s fotografií Martina Milana Šimečky (archiv), je zřejmé, že se jedná o dvě různé osoby: 

Image
Snímek fotografie z křtu knihy zveřejněné na FB stránce Literárního klubu Dúha (vlevo), snímek fotografie Šimečky staršího ze stránky SME (vpravo), pořízené agenturou AFP 16. května 2024

Literární klub Dúha atentát na premiéra Fica na své facebookové stránce odsoudil (archiv). 

„Podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv je atentátníkem na slovenského premiéra Roberta Fica Juraj Cintula. Tuto zprávu jsme zaregistrovali s naprostým rozhořčením a nekompromisním odsouzením takového jednání,“ stojí v prohlášení podepsaném předsedkyní klubu Márií Cibulovou.

„Literární klub Dúha se kategoricky distancuje od chování, názorů a jednání Juraje Cintuly a jsme vrcholně pobouřeni jeho brutálním činem a jeho spojováním s činností našeho klubu.“

V prohlášení se dále uvádí: „Juraj Cintula sice de iure patřil až do dnešního dne k našim členům, ale de facto se už od roku 2019 neúčastnil našich setkání ani akcí, které jsme pořádali (...).“

Obviňování

Těsně po střelbě v Handlové vystoupil místopředseda parlamentu za Smer Ľuboš Blaha na tiskové konferenci a řekl na adresu opozičních poslanců a novinářů: „Tento hněv, tato nenávist je výsledkem vašeho jednání. Progresivců, opozice, liberálních médií.“

Andrej Danko, šéf koaliční SNS, zas na novináře kričel: „Jste spokojeni? Jste?“, a pak vzkázal opozičnímu lídrovi Michalu Šimečkovi, „ať jde do Denníku N mezi lidi, kteří toto způsobili“. Denník N patří k dlouhodobým kritikům Ficovy vlády a Martin M. Šimečka v něm působí jako komentátor.

Předseda PS Michal Šimečka útok na Roberta Fica odsoudil. „Je to útok na každého z nás a na slovenskou demokracii,“ řekl (archiv).

Corrected a broken link to archived post in fourth paragraph.
18. května 2024 Corrected a broken link to archived post in fourth paragraph.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás