Toto video ukazuje protesty v Paříži v roce 2022, nikoli v době příprav na olympijské hry

Paříž je pravidelně sužována násilnými střety během protestních akcí. Video s rozvášněným davem zapalujícím auta, které bylo hojně sdíleno na sociálních sítích s tím, že ukazuje „intenzivní přípravy na olympiádu“, je však staré a vytržené z kontextu. Bylo natočeno v prosinci 2022, kdy v Paříži probíhaly demonstrace po rasově motivovaných vraždách.

„Mezitím v Paříži... probíhají intenzivní přípravy na olympiádu,“ tvrdí tento příspěvek z 16. května 2024, který sdílelo přes 40 000 uživatelů. Na videu je vidět skupina mužů, kteří převracejí auta a rozbíjejí jim okna. Jedno auto je v plamenech. V pozadí je vidět velká skupina lidí s vlajkami a nápisy, jak pochoduje ulicemi Paříže.

Image
Snímek falešného příspěvku na Facebooku pořízený 20. května 2024

Není to poprvé, co bylo toto video vytrženo z kontextu a sdíleno s tím, že má ukazovat „aktuální situaci“ v Paříži. Už v březnu 2023 bylo sdíleno v němčině, angličtině a španělštině s tvrzením, že se jedná o násilné protesty proti francouzské důchodové reformě. Agentura AFP tato tvrzení vyvrátila v němčině i španělštině

Video ukazuje kurdské protesty v roce 2022

Pomocí zpětného vyhledávání obrázkůvideí našla agentura AFP původní záznam, který 24. prosince 2022 sdílel francouzský novinář Remy Buisine na X (archiv) s popisem: „Chaos v centru Paříže, převrácená a zapálená auta. Střety pokračují“. 

Další pátrání v archivech AFP odhalilo, že v centru Paříže toho dne skutečně probíhaly protesty v reakci na střelbu před kurdským kulturním centrem, kde 69letý střelec zabil tři lidi (archiv).

Francouzská prokuratura tehdy uvedla, že se podezřelý, který byl železničářem v důchodu, přiznal k úmyslu „vraždit migranty“.

Původně pokojný pochod se zvrhl v násilný protest, při němž se někteří demonstranti střetli s policií.

V čase 0:22 je na sdíleném videu vidět bílé auto otočené na střechu a za ním bílý přívěs.

Stejnou scénu zachytil 24. prosince 2022 fotograf agentury AFP kousek od náměstí Place Pasdeloup v Paříži. Shodují se i další detaily na obou snímcích, například fasáda nedaleké budovy, posprejovaná stěna přívěsu či bílý sloupek na zemi.

Image
Snímek videa s nepravdivým tvrzením (vlevo), fotografie z 24. prosince 2022 (vpravo, autor Julien de Rosa / AFP); červené označení přidala AFP

Protesty ve Francii se často zvrhnou v násilí, jako tomu bylo během schvalování loňské důchodové reformy, během protestů hnutí žlutých vest v roce 2018 nebo během protestů proti reformě zákoníku práce v roce 2016.

K potyčkám došlo také letos během tradičního prvomájového pochodu v Paříži, při němž bylo zatčeno nejméně 45 osob a 13 policistů bylo lehce zraněno. Město před letošními olympijskými hrami, které začnou slavnostním ceremoniálem 26. července, čelí také hrozbám stávek, ať už ze strany železničářů, popelářů nebo jiných odvětví.

Video, které koluje na Facebooku, však bylo natočeno v prosinci 2022 a se současnou situací v Paříži nemá nic společného. 

Přidali jsme správný odkaz na článek o násilných protestech z 24. prosince 2022.
24. května 2024 Přidali jsme správný odkaz na článek o násilných protestech z 24. prosince 2022.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás