Evropská léková agentura nezrušila jednostranně povolení pro vakcínu společnosti AstraZeneca

Na jaře 2024 požádala anglicko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o odebrání povolení k aplikaci vakcíny Vaxzevria v EU. Některé příspěvky na sociálních sítích však nepravdivě uváděly, že stažení vakcíny iniciovala EMA, což mělo údajně znamenat, že vakcíny proti covidu jsou nebezpečné. Vakcína Vaxzevria sice podle zpráv ve velmi vzácných případech způsobila závažné vedlejší účinky, jako jsou krevní sraženiny, ovšem jak EMA, tak AstraZeneca agentuře AFP sdělily, že o stažení dobrovolně požádala sama firma, neboť na trh mezitím dorazily novější a účinnější vakcíny.

„Vakcíně AstraZeneca bylo s účinností od 7.5. 2024 odebráno povolení k aplikaci ve všech státech EU. Pravda je vždy otázkou času... Varovali jsme tři roky,“ stálo na facebookové fanouškovské stránce senátorky Jany Zwyrtek Hamplové, jejíž příspěvek z 9. května 2024 sdílelo přes 2 000 uživatelů. „Nás uráželi a vakcínu aplikovali.“

Podobné tvrzení na Facebooku zveřejnil také kandidát do letošních eurovoleb Jindřich Rajchl z krajně pravicové PRO, jehož příspěvek sdílelo přes 1 900 uživatelů. Menší příspěvky se objevily také zde či zde

Tyto příspěvky jsou však zavádějící: EMA nezrušila registraci vakcíny z vlastního rozhodnutí, nýbrž na žádost výrobce AstraZeneca.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 16. května 2024

EMA uvádí, že jde o ‚dobrovolné‘ rozhodnutí společnosti AstraZeneca 

Evropská komise v březnu 2024 oznámila, že „na žádost držitele“ (archiv) zahájila řízení o zrušení registrace vakcíny Vaxzevria, kterou společnost AstraZeneca vyvinula společně s vědci z Oxfordské univerzity. Agentura AFP o celém případu psala zde (archiv).

Dne 7. května 2024 vydala EMA oznámení, že vakcína Vaxzevria již nebude v Evropské unii povolena (archiv).

Na webových stránkách EMA je uvedeno, že registrace přípravku Vaxzevria „byla zrušena na žádost držitele rozhodnutí o registraci“.

Zástupkyně EMA agentuře AFP potvrdila, že o stažení požádala sama společnost AstraZeneca.

„Společnost AstraZeneca oznámila Evropské komisi své rozhodnutí trvale ukončit uvádění přípravku na trh z obchodních důvodů,“ uvedla zástupkyně EMA v e-mailu z 13. května 2024. „Jedná se o dobrovolné rozhodnutí, které může společnost učinit jednostranně, ale pro legální stažení registrace z trhu EU je třeba dodržet určitý proces.“

Dále upřesnila, že „poměr přínosů a rizik vakcíny byl pozitivní“ a že „rozhodnutí společnosti stáhnout vakcínu je čistě obchodní“. 

To AFP potvrdila i mluvčí společnosti AstraZeneca Fiona Cookson

„Stažení iniciovala společnost AstraZeneca, nikoliv EMA, a to z důvodu nedostatečné poptávky způsobené příchodem vakcín proti novějším variantám covidu,“ uvedla v e-mailu z 15. května 2024. 

Nežádoucí účinky a soudní žaloby

Vakcína společnosti AstraZeneca sehrála velkou roli na počátku boje proti covidové pandemii v roce 2021. Spolu s vakcínami od společností Pfizer a Moderna byla jednou ze tří hlavních vakcín, a od jejího uvedení na trh ve Velké Británii 4. ledna 2021 bylo podáno více než 3 miliardy dávek. Zejména Velká Británie se na počátku svého imunizačního programu spoléhala na tuto svou „domácí“ vakcínu.

Její pověst však utrpěla v momentě, když se ve velmi vzácných případech objevily vedlejší účinky v podobě krevních sraženin.

Ačkoli agentura EMA shledala vakcínu Vaxzevria celkově bezpečnou a účinnou, bylo zjištěno, že s sebou ve velmi ojedinělých případech nese riziko závažných nežádoucích účinků v podobě trombózy s trombocytopenií (archiv), která může u lidí způsobit tvorbu krevních sraženin a nízký počet krevních destiček.  

Většina evropských zemí vakcínu Vaxzevria na jaře 2021 z preventivních důvodů dočasně pozastavila, zatímco se případy krevních sraženin vyšetřovaly. I poté, co bylo očkování obnoveno, některé země povolily její aplikaci použití pouze u osob nad 18 let a v některých případech i mnohem starších. Západní země včetně Velké Británie, kde byla vakcína vyvinuta, přešly na jiné alternativy.

Vakcína společnosti AstraZeneca byla široce distribuována do chudších zemí prostřednictvím programu OSN, protože byla levnější a jednodušší na výrobu a distribuci (archiv).

Tyto případy krevních sraženin jsou sice vzácné, ale přesto vedly k řadě soudních žalob. Podle zpráv z médií (archiv  zde a zde) měla vakcína Vaxzevria v desítkách případů způsobit smrt či vážné poškození zdraví.

Studie bezpečnosti vakcín proti covidu zveřejněná v únoru 2024 dospěla k závěru, že očkovací látky jsou sice obecně bezpečné, ovšem vakcína společnosti AstraZeneca nesla třikrát vyšší riziko vzniku krevních sraženin ve srovnání s očekávanou mírou. Přesto se jedná o velmi vzácný jev; mezi 99 miliony očkovaných osob bylo zaznamenáno pouze 69 případů (ve srovnání s 21 očekávanými případy).

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás