Výroky mluvčí Bílého domu o Ukrajině a nacismu byly zfalšované

V předvečer ruských oslav výročí porážky nacistického Německa 9. května 1945 se na sociálních sítích rozšířilo zmanipulované video budící dojem, že zachycuje výměnu názorů během tiskové konference v Bílém domě. Na videu to vypadá, jakoby mluvčí Bílého domu pronesla několik nesprávných výroků o druhé světové válce, což je podle přípěvků příkladem přepisování historie ze strany USA. Video však bylo sestříháno a upraveno pomocí nástrojů umělé inteligence; z původního záznamu jasně vyplývá, že výměna názorů mezi novinářem a mluvčí se týkala války Izraele s Hamásem.

Zmanipulované video opatřené českými titulky vyvolává dojem, že novinář Andrew Feinberg hovoří během tiskového brífinku v Bílém domě o „smíšených názorech“ Ukrajinců na nacistickou ideologii a ptá se: „Proč neodsuzujeme ukrajinské projevy nacismu a nadále je sponzorujeme?“

Následuje odpověď mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre: „Před sedmdesáti devíti lety se Spojené státy a naši ukrajinští spojenci spojili v boji proti totalitním režimům Hitlera a Stalina.  Zatímco Berlín je nyní spojencem, hrozba z Východu zůstává. Proto budeme nadále podporovat Ukrajinu, poskytneme plnou podporu všemi dostupnými prostředky."

Video se mezi českými uživateli Facebooku šířilo například prostřednictvím tohoto příspěvku z 9. května 2024, přičemž doprovodný text tvrdí, že jde o „oficiální verzi druhé světové války od liberální Demokratické Bidenovy administrativy“.

Agentura AFP však dohledala dohledala videozáznam původní tiskové konference, z něhož jasně vyplývá, že k údajné výměně názorů na druhou světovou válku nedošlo.

Narativ Moskvy o Ukrajině coby nacistickém státě, který potřebuje ruskou „denacifikaci“, je jedním ze základních kamenů dezinformací souvisejících s válkou na Ukrajině, které od začátku ruské invaze zaplavují sociální média.

Image
Snímek nepravdivého příspěvku na Facebooku pořízený 21. května 2024

Zmanipulované video se začalo šířit již o den dříve, 8. května 2024, prostřednictvím ruských  kanálů na Telegramu, a následně bylo šířeno i v dalších jazycích, jako je angličtina, španělština či  bulharština. Příspěvky ve slovenštině obsahovaly toto video s ruskými titulky.

Výměna zvukové stopy

Pomocí zpětného vyhledávání se nám podařilo zjistit, že videozáznam je složen ze dvou částí tiskové konference, která proběhla 7. května v Bílém domě (archiv).

Image
Srovnání snímků z nepravdivého FB příspěvku (vlevo) a ze záznamu tiskové konference v Bílém domě na YouTube (vpravo); pořízeno 21. května 2024

Ze záznamu je patrné, že zpravodaj listu The Independent se v čase kolem 18:40 ptá na okolnosti hladomoru v pásmu Gazy a uzavření stanovišť pro dodávky humanitární pomoci. Ptá se: „Má Bílý dům nějaký plán, jak přesvědčit Izrael nebo na ni zatlačit tak, aby umožnila stálý přísun pomoci do Gazy, kromě toho, že o to hezky požádá?“

Jean-Pierre reaguje výčtem údajů o počtu komerčních a humanitárních kamionů, které v poslední době vjely do Gazy.

Záběry mluvčí Jean-Pierre pocházejí z jiné části tiskové konference, kdy v čase 25:40 odpovídala na otázku týkající se vedení NATO. Její postoj i gesta u řečnického pultu odpovídají těm ve zmanipulovaném videu.

Image
Srovnání snímků z nepravdivého FB příspěvku (vlevo) a ze záznamu tiskové konference v Bílém domě na YouTube (vpravo); pořízeno 21. května 2024

Jean-Pierre se během své výměny názorů s Feinbergem nezmínila ani o Hitlerovi, ani o Stalinovi, ať už v odpovědi na otázku o NATO či na jakémkoli jiném místě tiskové konference.

„K žádné takové výměně názorů nedošlo,“ uvedl 9. května v e-mailu pro agenturu AFP hlavní náměstek tiskového tajemníka Bílého domu Andrew Bates. Feinberg dodal, že video je „zcela falešné“.

Expert: Deepfake se synchronizací rtů

Při sledování videa jsou patrné rozdíly mezi pohyby rtů a zvukovou stopou jak u tiskové mluvčí Jean-Pierre, tak u Feinberga.

Hany Farid, odborník na digitální forenzní analýzu z univerzity v Berkeley, agentuře AFP řekl, že dotyčná videa podrobil analýze za pomoci modelů vycvičených k rozlišování skutečných hlasů od falešných, a zvuk obou hovořících označil za výtvor umělé inteligence.

Farid uvedl, že další technika, která měří synchronizaci mezi pohyby rtů a řečí, rovněž vyhodnotila video jako falešné, což označil za „jasné vizuální stopy“ manipulace.

„Jsem si jistý, že jde o deepfake se synchronizací rtů a hlasů generovaných umělou inteligencí,“ uvedl vědec v e-mailu z 9. května.

Nacistický narativ Kremlu

Zmanipulované video se na internetu objevilo těsně před 9. květnem, kdy si Moskva připomíná vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Sovětský svaz během ní podle odhadů ztratil až 27 milionů lidí, což je více než kterákoli jiná země.

Vladimir Putin využil této příležitosti, aby obvinil Ukrajinu a její západní spojence z údajných pokusů „překrucovat“ historii a rozdmýchávat regionální konflikty. „Revanšismus, zneužívání historie a snaha omlouvat současné stoupence nacismu jsou součástí politiky západních elit s cílem rozvíjet nové regionální konflikty,“ řekl.

Putin zdůvodňuje ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022 tím, že se opakovaně odvolává na vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem v druhé světové válce.

Agentura AFP již dříve vyvrátila příspěvky, které využívaly technologii deepfake nebo klonování hlasů pomocí umělé inteligence.

Všechny naše články týkající se ruské války na Ukrajině v češtině najdete zde, úplný seznam v angličtině pak zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás