Na této fotografii nejsou běžci Abel Mutai a Iván Fernández

V Paříži probíhá olympiáda, jejíž zahájení vzbudilo v určitých kruzích pohoršení kvůli údajnému vnucování tzv. „woke“ hodnot většinové společnosti. V tomto kontextu se na sociálních sítích znovu začala v mnoha jazycích včetně češtiny šířit fotografie dvou objímajících se sportovců s tvrzením, že se jedná o španělského běžce Ivána Fernándeze, který během závodu pomohl vyhrát keňskému soupeři Abelu Mutaiovi, jenž si spletl cílovou čáru. Tento příběh se sice skutečně udál, ale na sdílené fotografii jsou jiní sportovci: Brit Mohamed Farah a Američan Galen Rupp poté, co zaběhli jako první a druhý v závodě na 10 kilometrů během olympiády v Londýně v roce 2012.

Mezi českými uživateli Facebooku byla fotografie sdílena především prostřednictvím příspěvku Jaroslava Komínka, zastupitele Ústeckého kraje a člena KSČM, který ji prezentoval jako „opravdový olympijský příběh“, jenž stavěl do kontrastu se „zvrácenou multipohlavní kulturou, která nakonec zahubí sama sebe“.

Narážel tím patrně na zahajovací slavnost pařížských olympijských her, která mezi některými lidmi vzbudila pohoršení kvůli přítomnosti několika drag queens během scény, již považovali za parodii na biblickou Poslední večeři Krista.

„Možná si někteří z vás vzpomenou na rok 2013 a tohoto keňského běžce Abela Mutaie, který byl jen pár stop od cíle, ale zmátl se se značením a zastavil se v domnění, že závod dokončil. Španělský běžec Ivan Fernandez byl hned za ním a uvědomil si, co se stalo a začal na Keňana křičet, aby pokračoval v běhu,“ stojí v příspěvku.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 9. srpna 2024

Stejná fotografie byla s podobným textem sdílena ve francouzštině již začátkem roku 2021 a později i v angličtině, italštině, němčině či portugalštině v tehdejším kontextu olympijských her v Japonsku. AFP tenkrát o případu psala francouzsky a portugalsky.

V současnosti se podobné příspěvky šíří také například v chorvatštině či v řečtině

Dojemný příběh popsaný v příspěvcích se skutečně stal, ale na přiložené fotografii nejsou Iván Fernández a Abel Mutai, nýbrž běžci Mohamed „Mo“ Farah a Galen Rupp, kteří na olympijských hrách v Londýně v roce 2012 získali první a druhé místo v běhu na 10 kilometrů. Skutečnou fotografii Ivána Fernándeze a Abela Mutaie na sociálních sítích rovněž sdílely tisíce uživatelů. 

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se AFP podařilo nalézt sdílenou fotografii na webu SportsPhoto, který se specializuje na sportovní fotografii. Podle popisu je na snímku čtyřnásobný britský olympijský vítěz Mohamed Farah a Američan Galen Rupp, držitel několika amerických rekordů v běhu na 10 kilometrů a držitel olympijské medaile. Fotografie je k dispozici i na webových stránkách Getty Images, kde je uvedeno, že ji 4. srpna 2012 pořídil fotograf Michael Steele na olympijských hrách v Londýně; zachycuje oba běžce, jak oslavují vítězství Mohameda Faraha a druhé místo Galena Ruppa v běhu na 10 kilometrů.

Tento moment tehdy zachytila i agentura AFP.  

Image
Brit Mohamed Farah (vpravo) se raduje s druhým Američanem Galenem Ruppem po vítězství ve finále běhu na 10 000 metrů na atletických hrách v Londýně 4. srpna 2012 v Londýně (AFP / GABRIEL BOUYS)

Gesto „fair play“ Ivána Fernándeze vůči Abelu Mutaiovi

Příběh, jejž zmiňují příspěvky na Facebooku, se skutečně odehrál v prosinci 2012 během závodu ve Španělsku. Keňský atlet Abel Mutai, který tehdy jako první přibíhal do cíle, náhle zpomalil v domnění, že již překročil cílovou čáru, která ovšem ve skutečnosti byla asi o deset metrů dál. Španěl Iván Fernández, který v závodě skončil druhý, jej na chybu upozornil a místo toho, aby jej předběhl, zůstal za ním až do konce.

O události tehdy informovala řada světových médií ve francouzštině či angličtině, ale také v češtině. Existuje z ní i videozáznam, který byl mnohokrát vysílán (archiv).

Skutečnou fotografii Iván Fernández znovu sdílel na svém instagramovém účtu v prosinci 2020.

AFP však nenašla žádnou stopu po rozhovoru s novinářem, v němž měl podle příspěvků Fernández údajně říci, že sní o „komunitním životě“. V rozhovoru, který tehdy poskytl španělskému deníku El País (archiv), atlet řekl: „On (Abel Mutai) byl skutečným vítězem. Byl jsem tak daleko, že kdyby neudělal chybu, nebyl bych jej schopen dohnat. Jakmile jsem ho viděl zastavit, věděl jsem, že ho nechci předběhnout (...) A to je opravdu důležité, protože v současném stavu věcí ve sportu, společnosti a politice, kde je dovoleno vše, je gesto upřímnosti velmi užitečné.“

Dodal však, že v důležitější soutěži, jako je mistrovství světa nebo Evropy, by toto gesto možná neudělal.

AFP již ověřila řadu nepravdivých či zavádějících tvrzení spojených s letošní olympiádou v Paříži. V češtině jsme o hrách psali například zde či zde; seznam všech našich článků na toto téma v angličtině najdete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás