Samsung nestáhl sponzorství olympijských her po „woke“ zahájení
- Zveřejněno 05/08/2024 v 10:52
- Článek přečtete za 5 min
- Autor: Océane CAILLAT, AFP Francie
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Zahajovací ceremoniál olympijských her v Paříži je dále pod palbou kritiky konzervativních politiků a náboženských lídrů z celého světa. Jádrem kontroverze je scéna nazvaná „Slavnost“, která ukazuje několik lidí seřazených za velkým hodovním stolem, včetně několika drag queens. Někteří to považovali za parodii na Poslední večeři Ježíše s apoštoly zmíněné v Bibli.
Podle Thomase Jollyho, uměleckého ředitele zahajovacího ceremoniálu, však scéna spíše odkazovala na bohy Olympu (archiv). Francouzský umělec Philippe Katerine, jehož tělo bylo celé namalováno modrou barvou, hrál roli Dionýsa, řeckého boha vína a oslav.
Ve Francii však biskupská konference den po obřadu vyjádřila politování nad „scénami zesměšňujcími křesťanství“ (archiv). Bývalý prezident Spojených států a současný republikánský kandidát v prezidentských volbách Donald Trump označil tuto podívanou za „ostudu“. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan show odsoudil jako „nemravnost spáchanou na křesťanském světě“. Dokonce i maďarský premiér Viktor Orbán se k ní během svého každoročního projevu v Tusványosu vyjádřil slovy, že „už neexistuje žádná veřejná morálka, pokud jste sledovali zahájení olympijských her v Paříži, viděli jste to“.
Organizátoři olympijských her mezitím odsoudili výhrůžky a urážky na Jollymu adresu (archiv).
V této souvislosti se objevily nepravdivé informace o tom, že jeden z globálních partnerů olympijských her, konkrétně jihokorejský technologický gigant Samsung, po úvodní show na Seině stáhl své sponzorství.
„Zlom: Samsung stahuje sponzorství ve výši 1 miliardy dolarů z olympijských her v Paříži,“ tvrdí například tento příspěvěk na Facebooku, podle kterého za rozhodnutím stojí „woke agenda“.
Termín „woke“ (být bdělý) pochází z anglického slovesa „to wake up“ (probudit se) začal být užíván příslušníky hnutí za práva afroameričanů v boji proti sociální nespravedlnosti a diskriminaci menšin. Termín je v poslední době často zesměšňován a odmítán, zejména v konzervativních kruzích, které jej považují za příliš militantní a vidí v něm hrozbu pro některé tradiční hodnoty, či dokonce pro společnost jako celek.
Podobné příspěvky se šířily i v dalších jazycích, například v angličtině, španělštině, němčině nebo maďarštině.
Zpráva pochází ze satirického webu
Při vyhledávání klíčových slov v angličtině se na prvních místech objeví článek z webu Space X mania (archiv).
Článek je opatřen titulkem „Samsung Withdraws $1 Billion Sponsorship from Paris Olympics, ‚Woke Agenda‘“, což je aglický originál falešného titulku sdíleného v češtině. Také ilustrace v článku je totožná s fotomontáží kolující na sociálních sítích, což naznačuje, že se jedná o snímek pocházející ze stejné stránky.
SpaceXmania je ovšem satirický web, který sám sebe popisuje jako tým „newyorských autorů a redaktorů“, jejichž posláním je „přinášet vám nejčerstvější falešné zprávy, drzé analýzy a zdravou dávku satiry“. Slovo „satira“ je koneckonců zvýrazněno na výše uvedeném snímku žlutým rámečkem v levém horním rohu.
Společnost Samsung 1. srpna 2024 agentuře AFP potvrdila, že „toto tvrzení je nepravdivé, stále jsme samozřejmě partnerem Paříže 2024“.
„Zúčastnili jsme se zahajovacího ceremoniálu s našimi chytrými telefony na lodích a zůstáváme věrni svým závazkům vůči MOV až do Los Angeles v roce 2028,“ dodala společnost.
Samsung, který je celosvětovým partnerem olympijských her už od roku 1998, od zahajovacího ceremoniálu zůstává hrám věrný (archiv).
Společnost pokračuje v komunikaci o hrách, zejména prostřednictvím „vítězného selfie“. Jde o iniciativu podporovanou společností Samsung, která vyzývá sportovce, kteří získali medaili, aby se zvěčnili na stupních vítězů. Vítězové si mají pořídit selfie telefonem „olympijské edice“ značky Samsung, jenž byl nabídnut všem sportovcům účastnícím se her v Paříži 2024.
Samsung vydal 29. července 2024, tj. několik dní po slavnostním ceremoniálu, o těchto selfie tiskovou zprávu (archiv).
Oficiální účty Samsung Mobile a Olympijských her na sociálních sítích navíc tyto snímky pořízené sportovci nadále zveřejňují, například v tomto příspěvku na X z 31. července 2024 (archiv).
Malá americká telekomunikační společnost C-Spire, která není sponzorem ani partnerem, oznámila na svém účtu X (archiv), že kvůli slavnostnímu zahájení stahuje svou reklamu během olympijských her.
Tento virální facebookový příspěvek kromě nepravdivé zprávy o Samsungu šířil také tvrzení, že „video s hlavními momenty této perverzní show zmizelo z webu MOV i z Youtube kanálu organizace“ a že „Turecko už během ceremoniálu vypnulo přenos“.
Co se týče prvního tvrzení, to AFP již vyvrátila zde. Záběry z ceremonie nebyly smazány a jsou stále dostupné na kanálech sociálních sítí či stránkách médií, která si zakoupila práva k jeho vysílání. Proto nejsou dostupné všude. Jsou však stále k dispozici například na francouzském a anglickém účtu MOV na síti X (archiv zde a zde).
Co se týče reakce údajného přerušení vysílání tureckých médií během slavnostního zahájení her, AFP se o této události nepodařilo nalézt žádné důvěryhodné zprávy. Je ovšem pravda, že turecký prezident Tayyip Erdogan o ceremonii prohlásil, že to byl „nechutný“ útok na posvátné hodnoty lidstva.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás