Na internetu se šíří zavádějící tvrzení o amerických prezidentských volbách a identifikaci voličů

Donald Trump porazil Kamalu Harris v amerických prezidentských volbách daleko přesvědčivěji, než se očekávalo. Přesto se na sociálních sítích v mnoha jazycích začal šířit obrázek volební mapy, která naznačuje, že Demokraté v některých státech zvítězili jen díky laxním požadavkům na identifikaci voličů. Je sice pravda, že některé státy USA nevyžadují ve volební místnosti průkaz totožnosti, ale to neznamená, že může volit kdokoli. Existují různé jiné způsoby, jak zajistit, že je člověk oprávněn volit, a bylo zaznamenáno jen velmi málo sporných případů. Harris navíc zvítězila i v některých státech, které průkaz totožnosti požadují, a Trump naopak zvítězil i ve státech, kde není k volbě potřeba. 

„Harrisová vyhrála v 18 státech USA z 50. Z těch 18 ve 12 nepotřebujete k volbě žádný doklad,“ tvrdí tento příspěvek z 10. listopadu 2024, jenž na Facebooku sdílelo přes 200 uživatelů. Příspěvek obsahuje dvě mapy Spojených států, z nichž jedna ukazuje vítěze voleb v jednotlivých státech a druhá ukazuje, které státy vyžadují o voličů průkaz totožnosti s fotografií, bez fotografie, či vůbec žádný průkaz. 

„37% obyvatel USA žije ve státech, kde k volbě prezidenta není potřeba doklad. To, že Harrisová vyhrála téměř pouze v těchto státech, naprosto s ničím nesouvisí!“ dodává příspěvek ironicky.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 15. listopadu 2024

Podobné příspěvky se šířily i v dalších jazycích, například v angličtině, španělštiněněmčině nebo maďarštině

Příspěvky naznačují, že demokraté vyhráli ve svých státech jen díky nedostatečné kontrole voličů. Opakovaně se objevují nepodložená tvrzení, že v USA dochází k volebním podvodům a že volit mohou i lidé bez občanství.

„Proto Trump tvrdil, že jeho vítězství musí být tak velké, aby se nedalo zmanipulovat, a to se také stalo. Demokraté samozřejmě podváděli, ale tentokrát to nestačilo,“ tvrdil jeden z uživatelů Facebooku v komentáři pod příspěvkem. „To tam tím pádem můžou volit i neplnoletí? To by dávalo smysl, mladí, zblbnutí propagandou a brainwashingem by to šli samozřejmě hodit Harrisové,“ tvrdí další.

To, že některé státy nevyžadují ve volební místnosti průkaz totožnosti nebo průkaz s fotografií, však neznamená, že v USA může volit kdokoli. Voliči se musí zaregistrovat a řádně se identifikovat. Zaznamenané případy lidí, kteří hlasovali, aniž by měli volební právo, jsou naprosto ojedinělé, a to i podle konzervativního think tanku Heritage Foundation, který podporuje Donalda Trumpa a má přátelské vztahy s organizacemi blízkými maďarské vládě (archiv).

Grafika šířící se na internetu 

Zpětné vyhledávání obrázků nás navedlo na článek (archiv) na webu Ballotpedia, který poskytuje informace o volbách v USA. Mapa je totožná s mapou sdílenou v zavádějících příspěvcích.

Image
Snímek obrazovky ze stránky Ballotpedia pořízený 15. listopadu 2024

Podle barevného značení mapy jsou modře označeny státy, kde je vyžadován průkaz totožnosti s fotografií, žlutě státy, kde může být průkaz totožnosti bez fotografie, a šedě státy, kde není požadován žádný průkaz totožnosti. 

Při pohledu na živou verzi interaktivní mapy je okamžitě jasné, že se jedná pouze o letmý a nepřesný přehled volebních pravidel. Na mapě je například uvedeno, že v Minnesotě musí voliči, kteří v posledních čtyřech letech nevolili, předložit průkaz totožnosti. V Pensylvánii - jedním z nejdůležitějších států, kde se volby rozhodovaly - musí všichni prvovoliči předložit průkaz totožnosti. Oba tyto státy jsou přitom na mapě vyznačeny šedě.

Podle zavádějících příspěvků měly nedostatečné požadavky na identifikaci voličů v některých státech Demokratům pomoci zvítězit. Přitom ale například Colorado, Virginie, Delaware, Connecticut, Rhode Island a New Hampshire - tj. státy, kde Harris zvítězila - nějakou formu identifikace požadují. Některé doklady jsou sice platné i bez fotografie, ale musí se jednat o oficiální dokumenty.

Naopak v Nevadě, kde vyhrál Trump, není ve volebních místnostech vyžadován žádný průkaz totožnosti.

Harris zvítězila ve 14 státech, kde není pro hlasování vyžadován průkaz totožnosti: Protože se však ve Washingtonu volí hlavně prostřednictvím pošty, týká se toto nařízení pouze několika voličů.

Skutečnost, že k volbám nepotřebujete průkaz totožnosti, však neznamená, že lidé v těchto státech mohou snadno volit, aniž by prokázali svou volební způsobilost.

Většina států vyžaduje doklad totožnosti

Každý stát si sám rozhoduje o tom, zda volič musí prokázat svou totožnost, když vstoupí do volební místnosti, vysvětluje americký vládní úřad General Services Administration (GSA) (archiv). Většina států průkaz totožnosti vyžaduje. V některých státech to může být doklad s fotografií, například řidičský průkaz, zatímco v jiných státech stačí rodný list nebo průkaz sociálního zabezpečení bez fotografie.

Národní konference státních zákonodárců uvádí přesná pravidla ve státech, které průkaz totožnosti nepožadují (archiv). V některých těchto státech musí voliči podepsat „čestné prohlášení o tom, že jsou oprávněni volit, a/nebo si uvědomují, že nepravdivé tvrzení o oprávněnosti volit je trestným činem“.

Jiné státy v případě pochybností o oprávněnosti osoby volit používají předběžné hlasovací lístky, které se započítávají po kontrole totožnosti, vysvětluje GSA.

Lidé, kteří chtějí volit, se musí k volbám zaregistrovat bez ohledu na to, zda jejich stát vyžaduje prokázání totožnosti při hlasování, či nikoli.

K registraci voličů je vyžadováno občanství USA

Jak vysvětluje „oficiální průvodce vládními informacemi a službami Spojených států“ na stránkách USAGov, lidé jsou oprávněni hlasovat ve federálních volbách pouze tehdy, pokud jsou občany USA, v den voleb jim je alespoň 18 let a splňují podmínku trvalého pobytu ve státě (archiv).

Severní Dakota je jediným státem USA bez formálního procesu registrace voličů - voliči v tomto státě musí předložit platný průkaz totožnosti, který je následně porovnán s údaji získanými od jiných orgánů, jako je například správce státního soudu (archiv).

Národní zákon o registraci voličů z roku 1993 (archiv) vyžaduje, aby všechny státy používaly jednotný registrační formulář, na kterém musí potenciální voliči ve federálních volbách pod hrozbou trestu za křivou přísahu potvrdit, že jsou občany USA. Pro tuto registraci je vyžadován doklad totožnosti, například řidičský průkaz nebo občanský průkaz vydaný příslušným státem, vysvětluje vládní agentura GSA (archiv). Každý stát sám rozhoduje o tom, které doklady budou akceptovány coby průkaz totožnosti.

Ve videu na YouTube zveřejněném 13. května 2024 to uvedl také David Becker, výkonný ředitel a zakladatel Centra pro volební inovace a výzkum: „Občané jiných států než USA nemohou hlasovat ve federálních volbách,“ řekl (archiv). Odvolává se přitom na federální zákon, tzv. United States Code, podle kterého je hlasování bez amerického občanství trestným činem (archiv).

Určité výjimky platí pouze na místní úrovni: některé obce v Kalifornii, Marylandu a Vermontu, stejně jako Washington DC, přijaly zákony, které umožňují neobčanům účastnit se místních voleb, ale ne voleb celostátních (archiv).

K nelegální volbě dochází zřídka

„Pokud tvrdíte, že jste občanem USA a máte právo volit, i když tomu tak není, hrozí vám docela tvrdé tresty,“ řekla agentuře AFP 9. dubna 2024 Martha Kropf, profesorka politologie a veřejné správy na Univerzitě Severní Karolíny v Charlotte.

Lidem bez občanství hrozí pokuty, vězení a dokonce i deportace, pokud se zaregistrují nebo volí nelegálně. Údaje Heritage Foundation a studie Brennanova centra pro spravedlnost ukazují, že počet nelegálních hlasů v USA je mizivý (archivováno zde a zde). Například analýza žalob souvisejících s volbami, kterou provedla Heritage Foundation, odhalila pouze 24 případů hlasování lidí bez občanství USA v letech 2003 až 2023.

Není to poprvé, co se objevilo tvrzení, že ve volbách v USA hlasovali i lidé bez občanství. Jedná se o běžný narativ spojený s prezidentskými volbami, který agentura AFP v posledních měsících již několikrát vyvrátila v souvislosti s různými státy.

Registrace ve dvou státech v případě přestěhování

Občané USA, kteří se přestěhovali, však mohou být registrováni ve dvou různých státech. Jejich voličská registrace ve státě předchozího bydliště je zrušena až několik let poté, co tam přestali volit, vysvětluje Centrum pro výzkum hospodářské politiky (archiv).

Státy to řeší různě: Podle Národní konference státních zákonodárců je v 19 státech zakázáno hlasovat ve více státech, v osmi státech voliči nemohou hlasovat dvakrát pro stejnou funkci a 35 států zakazuje hlasovat dvakrát v jedněch volbách (archiv).

Veškeré články AFP ověřující fakta o letošních amerických volbách v angličtině naleznete zde

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás