Zavádějící příspěvky spojují odstraňování nefunkčních říčních bariér se záplavami ve Valencii

Masivní záplavy, které 29. října zasáhly oblast Valencie na východním pobřeží Španělska, si vyžádaly nejméně 230 mrtvých. Tisíce uživatelů sociálních sítí v různých jazycích včetně češtiny tvrdí, že příčinou katastrofy bylo odstraňování přehrad, a sdílejí mapu, na které jsou údajně vyznačeny odstraněné přehrady v této oblasti. Je sice pravda, že v posledních letech byly ve Španělsku zničeny stovky přehrad, ale jednalo se o malé projekty, které byly zastaralé a poškozovaly ekosystémy. Mapa navíc ukazuje existující přehrady a další bariéry, nikoliv ty odstraněné. Podle odborníků, na které se AFP obrátila, byly zbourány pouze nepoužívané přehrady a jiné bariéry, které představují větší riziko, pokud by nebyly odstraněny. 

„Jak jistě víte, ve Španělsku jsou teď záplavy, které jsou skutečně šílené,“ stojí v tomto příspěvku z 31. října 2024, který sdílelo přes 1 300 uživatelů. Autor uvádí, že ve Španělsku „jenom v roce 2022 zrušili 133 přehrad a hrází “ a dodává: „Tak nějak mi to přijde, že někdo nedomyslel následky, jako v každém zeleném projektu.“ Součástí příspěvku je mapa s mnoha modrými tečkami v okolí Valencie. Stejný příspěvek byl sdílen i na síti X

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 28. listopadu 2024

Jiné příspěvky, jako například tento, hovoří o stovkách zrušených přehrad, ale výše zmíněnou mapu nesdílejí.

Podobná tvrzení se objevila i v mnoha dalších jazycích, včetně španělštiny, francouzštiny nebo švédštiny. V některých příspěvcích se objevilo video, které rovněž naznačovalo, že ve Španělsku byly zničeny stovky přehrad. Toto tvrzení bylo hojně sdíleno na sociálních sítích ve španělštině už v dubnu 2023, kdy je převzala španělská televize.

Smrtící záplavy

Dne 29. října 2024 zasáhly oblast Valencie přívalové deště (archiv), které způsobily smrtelné záplavy. Povodně souvisely s typem bouřky běžným pro toto období, kdy studený vzduch putuje nad teplými vodami Středozemního moře a vytváří intenzivní dešťová mračna, jak informovala agentura AFP (archiv). Na oblast východní Valencie spadlo během několika hodin takové množství srážek, které normálně spadne za celý rok. Půda nedokázala takové množství vody absorbovat, což způsobilo bleskové záplavy.

Podle španělské vlády se jedná o nejhorší přírodní katastrofu v moderní historii Španělska. Podle posledních informací přišlo o život 230 lidí a další osoby se stále pohřešují (archiv).

Zatímco příspěvky na sociálních sítích v různých jazycích tvrdí, že katastrofu způsobily odstraněné přehrady, odborníci agentuře AFP sdělili, že byly zrušeny pouze malé či zastaralé části vodohospodářské infrastruktury, které při povodních nehrály žádnou roli.

Image
Mari Carmen Cuenca ukazuje škody na svém domě, který byl zcela zničen povodněmi po smrtících záplavách v Paiportě u Valencie na východě Španělska 27. listopadu 2024 (AFP / Jose Jordan)

Mapa zobrazuje existující vodní díla

V zavádějícím příspěvku se tvrdí, že modré tečky na mapě ukazují, které přehrady a jezy byly odstraněny. Opak je však pravdou.

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků AFP zjistila, že mapa byla nejdříve sdílena na X v angličtině 31. října 2024.

Z komunitní poznámky, která na X umožňuje uživatelům přidávat k příspěvkům kontext, vyplývá, že mapa pochází z tzv. „Amber Barrier Tracker“. AMBER, zkratka pro Adaptive Management of Barriers in European Rivers, je projekt, který sleduje bariéry na evropských řekách a jehož cílem je obnovit větší propojenost toků.

AMBER má atlas bariér s informacemi o různých typech vodních děl na řekách v Evropě (archiv). Právě z této mapy vycházejí příspěvky na sociálních sítích. Přiblížením do oblasti kolem Valencie zjistíme, že tečky se přesně shodují s modrými body v příspěvcích na sociálních sítích. Obě mapy jsou také opatřeny logem společnosti Mapbox, technologické společnosti poskytující lokalizační služby:

Image
Srovnání části mapy AMBER a mapy sdílené v zavádějících příspěvcích (snímky pořízené 29.11. 2024)

Jak vysvětlují webové stránky AMBER, mapa poskytuje informace o existujících bariérách na evropských řekách. O odstraněných vodních dílech tam není řeč. Podle popisu mapy představují modré body nacházející se v oblasti Valencie spíše jezy než přehrady. Přehrady jsou zobrazeny zelenými tečkami, přičemž bílé body znamenají „ostatní“.

Odstraněné bariéry byly malé, ke zhoršení povodní nepřispěly

Jak jsme uvedli výše, nejsdílenější zavádějící příspěvek tvrdil, že v roce 2022 bylo ze španělských řek odstraněno 133 bariér. Tento údaj pochází od Dam Removal Europe, což je sdružení ekologických nevládních organizací, které se snaží odstranit umělé bariéry z řek (archiv). Podle zprávy z roku 2022 bylo jen ve Španělsku zbouráno celkem 133 bariér, přičemž země je prý „průkopníkem v odstraňování bariér v Evropě již druhý rok po sobě“.

Dam Removal Europe dále poznamenal, že „většina odstraněných bariér“ na kontinentu „byly jezy“ a „nízké stavby (vysoké méně než 2 metry)“. Odstranění umělých překážek z vodních toků zlepšuje stav ekosystémů, omezuje riziko sucha na dolním toku a snižuje riziko protržení nejstarších a nejméně udržovaných staveb, kterých je v Evropě mnoho, uvedly nevládní organizace (archiv).

Odborníci agentuře AFP vysvětlili, že odstranění těchto říčních bariér ve Španělsku nemělo na povodně vliv.

„Aby byly přehrady účinné v boji proti povodním, musí být schopny zadržet velké množství vody,“ řekl agentuře AFP 5. listopadu 2024 Ignacio Escuder Bueno, profesor hydrotechnického inženýrství na Polytechnické univerzitě ve Valencii (archiv).

To však není případ bariér odstraněných ve Španělsku. Zničeny byly jen malé vodní nádrže nebo přepady, které připomínají malé vodopády a slouží k omezení stoupání vodní hladiny. 

„Několik malých nádrží bylo zlikvidováno, což je v daném kontextu zanedbatelné“, řekl agentuře AFP 4. listopadu 2024 César Rodríguez, generální tajemník sdružení na ochranu řek AEMS-Ríos con Vida (archiv 1, 2).

Nádrž nebo přepad, zejména pokud se již nepoužívají a neudržují, „mohou způsobit nahromadění materiálu, zvýšení hladiny vody a přispět k přelití" nebo selhání konstrukce, řekl.

„Malé nádrže nebo přehrady, které se již nepoužívají (obvykle mají malou výšku a malou kapacitu), mohou představovat veřejné nebezpečí nebo mít nepříznivé účinky na životní prostředí,“ potvrdil Ignacio Escuder Bueno.

Španělské Ministerstvo pro ekologický přechod a demografické výzvy (MITECO) již reagovalo na zavádějící tvrzení o stovkách zničených přehrad v roce 2023, kdy se lidé domnívali, že jde o obrovské stavby. Poznamenalo, že by nebylo možné zničit 200 velkých přehrad v tak krátké době, a vysvětlilo, že v minulosti byly odstraněny 2 větší přehrady, zatímco zbytek tvořily malé bariéry a jezy.

Počet obětí nedávných povodní vysvětluje několik faktorů: obrovské množství srážek, velmi suchá a nadužívaná půda, výstavba v oblastech ohrožených povodněmi a nedostatečná reakce úřadů. Silné deště zaskočily místní obyvatele i úřady (archiv).

Podle výzkumné organizace World Weather Attribution (WWA) (archiv) jsou podobné průtrže mračen, jako byla ta, která zasáhla Španělsko, o 12% intenzivnější a jejich výskyt je dvakrát pravděpodobnější než před počátkem klimatických změn způsobených člověkem. WWA sice neprokázala přímou souvislost mezi extrémními říjnovými srážkami a změnou klimatu, ale tvrdí, že je „velmi pravděpodobné“, že je zapříčinila.

Některé příspěvky, jako například tento, zmiňují, že reakce španělských úřadů na povodně byla chaotická a neúčinná. To je pravda.

Jak uvedla agentura AFP, varování formou SMS byla odeslána pozdě a k některým obyvatelům se dostala až ve chvíli, kdy už se voda valila městy. Některé obce se musely obejít několik dní bez pomoci státu a místo toho se spoléhaly na dobrovolníky, kteří jim poskytovali potraviny, vodu a čistící prostředky (archiv).

Ve Valencii bylo za 20 let zbouráno 28 bariér

MITECO v e-mailu zaslaném agentuře AFP 4. listopadu potvrdilo, že byly zbourány pouze „malé nepoužívané jezy nebo nádrže o délce několika metrů“.

Mapa dostupná na vládních internetových stránkách Geoportal ukazuje, že jen v regionu Valencie bylo za posledních dvacet let zbouráno relativně málo staveb (archiv). V letech 2000-2021 bylo v povodí řeky Jucar, kde se Valencie nachází, zbouráno celkem 28 přehrad (archiv).

Image
Snímek webových stránek Geoportálu, na kterém jsou vidět zrušené malé nádrže (žluté tečky), pořízený 11. listopadu 2024

Mapa Dam Removal Europe s o něco novějšími údaji do roku 2023 tento trend potvrzuje:

Image
Snímek interaktivní mapy Dam Removal zobrazující říční bariéry odstraněné ve Španělsku do roku 2023 (každá barva představuje jiný rok). Pořízeno 28. listopadu 2024
Image
Snímek interaktivní mapy Dam Removal zobrazující odstraněné říční bariéry v regionu Valencie do roku 2023. Pořízeno 28. listopadu 2024

Demolice nepoužívaných jezů je součástí španělské národní strategie obnovy řek na období 2022-2030. Podle zprávy na toto téma bylo do roku 2021 zbouráno 737 zastaralých přehrad a jezů (archiv).

Podobné cíle má ve své strategii pro biologickou rozmanitost i Evropská unie, která plánuje do roku 2030 uvolnit 25 000 km vodních toků, zejména odstraněním zastaralých nebo nepoužívaných bariér (archiv).

Téma odstraňování bariér na španělských řekách se na sociálních sítích objevilo již dříve a po povodních se znovu vynořilo. Agentura AFP opakovaně vyvracela dezinformace na toto téma například ve španělštině (zde a zde), němčině, maďarštině či francouzštině.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás