Ne, mléko z krav krmených přípravkem snižujícím tvorbu metanu nezpůsobuje neplodnost u lidí
- Zveřejněno 18/12/2024 v 17:05
- Článek přečtete za 8 min
- Autor: Liesa PAUWELS, Eduard STARKBAUER, AFP Nizozemí, AFP Slovensko
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
„I když se hovoří především o přidávání Bovaer-10 do krmiv ve Velké Británii (více jste si o ní mohli přečíst zde), kde se snaží tuto substanci používat co nejvíc, podařilo se mi zjistit, že EU tuto látku, která má mít zejména negativní vliv na plodnost, schválila již v roce 2022,“ stojí v tomto facebookovém příspěvku sdílejícím text blogu Necenzurovaná pravda, jenž Bovaer nazývá „toxickým“. Stejný text se šířil také na síti Telegram.
Velká vlna odporu vůči tomuto produktu se zvedla zejména ve Velké Británii poté, co mlékárenská společnost Arla Foods 26. listopadu 2024 oznámila, že společně s řetězci supermarketů Morrisons, Tesco a Aldi zahajuje pilotní projekt krmení krav na 30 různých farmách (archiv).
Odborníci, na které se AFP obrátila, nám však sdělili, že inhibitor metanu Bovaer nepředstavuje nebezpečí pro zemědělce, zvířata ani spotřebitele. Přípravek se prodává ve zředěné verzi, a protože jej krávy během trávení zcela stráví, nedostane se do mléka. Podle odborníků jsou tvrzení kolující na internetu založena na nesprávné interpretaci bezpečnostních pokynů pro zacházení s přípravkem v jeho čisté neředěné formě. Dodejme, že v rozporu s tvrzením některých uživatelů sociálních sítí nemá Bill Gates s výrobkem Bovaer nic společného, a to ani organizačně, ani finančně.
Podobné příspěvky varující před látkou Bovaer se šířily i v jiných jazycích včetně slovenštiny, nizozemštiny nebo finštiny. Dezinformace rezonovala zejména na Slovensku, kde se Bovaer přidává do krmiva krav, jejichž mléko zpracovává místní pobočka nadnárodního výrobce sýrů Le Groupe Bel.
Podle úřadů pro bezpečnost potravin je Bovaer bezpečný
Některé texty (například zde) zmiňují upozornění amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) na to, že přípravek způsobil sníženou plodnost u laboratorních potkanů. FDA také varovala před potenciálním rizikem 3-nitrooxypropanolu (3NOP), aktivní složky inhibitoru metanu Bovaer.
Povinný bezpečnostní štítek zveřejněný FDA vysvětluje, jak by se s výrobkem mělo zacházet. Uvádí se na něm, že výrobek „by neměl být podáván neředěný“ a není určen k přímému použití u člověka. „Při manipulaci s tímto výrobkem je třeba dbát zvýšené opatrnosti. 3-nitrooxypropanol může poškodit mužskou plodnost a reprodukční orgány, je potenciálně škodlivý při vdechování a dráždí kůži a oči,“ uvádí se v bezpečnostním upozornění.
Jan Dijkstra, docent výživy zvířat na Wageningen University & Research v Nizozemsku, který je jako nezávislý odborník zapojen do studií o Bovaeru, vysvětlil 5. prosince 2024 agentuře AFP, že sdílený dokument představuje poměrně standardní varování před manipulací s produktem v čistém stavu a je často určen pracovníkům, kteří s ním manipulují. Dijkstrův výzkum týkající se 3NOP byl publikován v několika odborných časopisech.
Podle odborníka je konečný produkt natolik zředěný, že nehrozí žádné riziko: „Na zemědělce ani spotřebitele se nemůže toto [varovné označení pro manipulaci s čistým produktem] vztahovat.“
„Totéž se uvádí například na etiketách některých vitaminů nebo éterických olejů - například zaměstnanci v továrně, kteří přicházejí do styku s čistými neředěnými produkty, musí velmi často přijmout ochranná opatření. Na [bezpečnostní] etiketě jsou uvedeny děsivé věci jako ‚žíravý pro oči, dráždivý pro kůži, potenciálně škodlivý při vdechnutí‘,“ dodal Dijkstra.
Bovaer byl testován také japonskou komisí pro bezpečnost potravin (FSCJ). Ta ve svém hodnocení rizik popisuje, jak jsou údaje z pokusů na laboratorních zvířatech využívány ke studiu nepříznivých účinků 3NOP a stanovení úrovně, která může způsobit lidem újmu.
Dijkstra vysvětlil, že ve studiích s laboratorními zvířaty byly skutečně prokázány nepříznivé účinky 3NOP na plodnost při vysokých expozicích. Hladina NOAEL (No Observed Adverse Effect Level), která definuje nejvyšší koncentraci nebo množství látky, při níž se u exponované populace neprojeví žádné pozorovatelné nepříznivé účinky, byla pro 3NOPs stanovena na 100 mg na 1 kg tělesné hmotnosti za den.
„Předpokládejme, že 3NOP v mléce by byl na hranici detekce (ve skutečnosti je pod ní) přibližně 20 mikrogramů na kilogram mléka. Člověk s tělesnou hmotností 70 kg by pak musel přijmout více než 7 g 3NOP - to znamená, že by musel denně zkonzumovat 350 tun mléka,“ uvedl Dijkstra.
Nico Peiren, vedoucí výzkumný pracovník Vlámského institutu pro zemědělství a rybářství (ILVO), upozornil, že přípravek Bovaer byl v roce 2021 schválen také Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a označen za bezpečný. „Schválení předcházelo mnoho vědeckých studií z celého světa, z nichž asi 85 bylo publikováno v recenzovaných vědeckých časopisech,“ uvedl v e-mailu zaslaném agentuře AFP 4. prosince 2024.
EFSA je evropskou obdobou FDA a FSCJ a musí testovat a schvalovat každou látku přidávanou do potravin nebo krmiv v EU. Slouží jako „nestranný zdroj vědeckého poradenství pro manažery rizik a pro sdělování rizik souvisejících s potravinovým řetězcem“.
Po posouzení přípravku Bovaer v roce 2021 „dospěli odborníci úřadu EFSA k závěru, že použití této doplňkové látky v krmivech pro dojnice je za navržených podmínek použití pro spotřebitele bezpečné,“ uvedl mluvčí agentury v e-mailu ze dne 4. prosince 2024.
Žádné stopy v mléku
Mnohá tvrzení, která kolovala po internetu, se zaměřovala na údajné riziko, že stopy přípravku mohou být nalezeny v mléce krav krmených přípravkem Bovaer.
Podle mluvčího EFSA však „studie prokázaly, že účinná látka přípravku Bovaer 10, 3-nitrooxypropanol (3NOP), není v mléce a mase zvířat krmených touto doplňkovou látkou přítomna“. To znamená, že spotřebitel není vystaven působení této přidané látky.
Je to proto, že 3NOP se rychle rozkládá v bachoru, prvním žaludku krávy, uvedli odborníci pro AFP. Peiren vysvětlil, že „po podání je přídatná látka aktivní asi 3 hodiny a poté se opět rozkládá na dusičnany a alkohol. To je také důvod, proč se v mléce nenachází.“
Než se 3NOP rozloží na jednotlivé složky, blokuje enzymy zodpovědné za produkci metanu v žaludku krávy, čímž snižuje emise metanu zvířete asi o 25%, uvedl Dijkstra.
Podle úřadu EFSA je „NOPA (kyselina 3-nitrooxypropionová) hlavním produktem rozkladu 3-NOP a v mléce byla zjištěna ve velmi nízkých koncentracích“. Ve studii EFSA dospěli odborníci k závěru, že NOPA, dusičnan, na který se 3NOP redukuje, nepředstavuje pro spotřebitele mléka žádné bezpečnostní riziko. Je tomu tak proto, že nemá genotoxický potenciál, což znamená, že nedochází k poškození DNA, a expozice pro člověka je mnohem nižší než limitní hodnota.
Dijkstra dodal, že inhibitor metanu je bezpečný i pro krávy. „Jakmile přestanete kravám podávat Bovaer, produkce metanu v bachoru se opět zvýší. Během 24 hodin se kráva vrátí na ‚starou‘ úroveň,“ řekl.
Metan je důležitý skleníkový plyn
Metan (CH4) je po oxidu uhličitém (CO2) druhým nejvýznamnějším skleníkovým plynem. Přestože se metan v atmosféře rozkládá rychleji než CO2, je přibližně 80 až 100krát silnější. Podle Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) může snížení množství emisí metanu v krátkodobém horizontu významně přispět ke zpomalení globálního oteplování, protože oteplování způsobené metanem se rychle zastaví, když se přestane vypouštět.
Metan se uvolňuje při výrobě fosilních paliv, jako je ropa a zemní plyn, ale vypouštějí ho také krávy, které ho produkují při trávení. U přežvýkavců, jako jsou kozy, ovce a skot, vzniká metan při rozkladu potravy fermentací. Vylučuje se plynatostí nebo říháním.
Hlavním zdrojem metanu z živočišné výroby je střevní fermentace u přežvýkavců. „Při chovu zvířectva tento plyn vzniká při trávicích pochodech (zejména u skotu) a při rozkladu exkrementů živočišného původu,“ uvádí se na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zatímco vegetariánské varianty jsou stále populárnější, některé společnosti se zabývají úpravou krmiv pro hospodářská zvířata tak, aby zastavily produkci metanu, například přidáním červených mořských řas nebo přísad inhibujících metan jako Bovaer do krmiv.
Bill Gates nestojí za firmou vyrábějící Bovaer
Tvrzení, že za nasazení Bovaeru je zodpovědný Bill Gates, se nezakládají na pravdě. Tuto myšlenku šířil například článek v časopise People's Voice, který je známý šířením dezinformací a jehož obsah agentura AFP v minulosti vyvrátila, například zde, zde či zde.
People's Voice i některé české blogy spojily tvrzení o produktu Bovaer se starou konspirační teorií o údajném „depopulačním“ plánu Billa Gatese. Agentura AFP v minulosti informovala o teorii depopulace nejen v souvislosti s Billem Gatesem, ale také s citátem primatoložky Jane Goodall.
Bill Gates veřejně hovořil o své ambici snížit emise metanu z chovu dobytka (archiv). Této problematice se věnoval i ve své knize „Jak se vyhnout klimatické katastrofě“ z roku 2021.
„Výzkumníci používají vakcíny ke snížení počtu metanogenních mikrobů žijících ve střevech skotu, chovají skot tak, aby přirozeně produkoval méně emisí, a přidávají do jeho stravy speciální krmiva nebo léky. Tyto snahy byly většinou neúspěšné, i když slibnou výjimkou je sloučenina zvaná 3-nitrooxypropanol, která snižuje emise metanu o 30%. V současné době ji však musíte skotu podávat nejméně jednou denně,“ napsal ve své knize o této sloučenině, která je jednou ze složek Bovaeru.
Počátkem roku 2023 Bill Gates investoval do konkurenční australské společnosti Rumin8, jejíž produkt nebyl ke dni vydání tohoto článku ještě schválen FDA ani USDA.
K možné roli Billa Gatese ve financování vývoje Bovaeru se rovněž vyjádřila společnost DSM-Firmenich, která přípravek vyrábí. „V rozporu s tím, co se uvádí v některých příspěvcích, je přípravek Bovaer plně vyvinut a vlastněn společností DSM-Firmenich a nemá žádné další investory. Bill Gates se na vývoji přípravku Bovaer nepodílí,“ napsala společnost v prohlášení z 2. prosince 2024 (archiv).
Nadace Billa a Melindy Gatesových v minulosti poskytla několik grantů na projekty společnosti DSM-Firmenich. Žádný z nich se netýkal výživy hospodářských zvířat a všechny byly zaměřeny na boj proti malárii nebo zlepšení hygienických podmínek v regionech Afriky.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás