
Nová studie nedokazuje, že pod egyptskými pyramidami jsou „obří pilíře“
- Zveřejněno 17/04/2025 v 16:35
- Článek přečtete za 9 min
- Autor: Dounia MAHIEDDINE, AFP Francie
- Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ , AFP Czech Republic
Copyright © AFP 2017-2025. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Tvrzení o „podzenmních strukturách“ či dokonce „městech“ pod egyptskými pyramidami se začala na sociálních sítích šířit poté, co tři italští vědci – Corrado Malanga, Filippo Biondi a Armando Mei – oznámili, že pomocí technologie SAR (synthetic aperture radar) naskenovali Chefrénovu pyramidu v Gíze a odhalili „kolosální podzemní komplex“.
Svůj výzkum představili na dvou tiskových konferencích, které se konaly v Itálii 15. a 16. března a které byly později zveřejněny na YouTube 22. a 23. března. Tvrdí, že pod zmíněnou pyramidou se nachází osm spirálovitých válcových struktur, které údajně sahají do hloubky více než 600 metrů a ústí do dvou velkých krychlových struktur. Snímky z jejich prezentace sdíleli někteří uživatelé sociálních sítí, například na Facebooku.
Podle badatelů se celý podzemní komplex údajně rozkládá na ploše přibližně dvou kilometrů čtverečních pod trojicí největších pyramid v Gíze. Celkem byla obě videa na YouTube zhlédnuta více než 370 000krát. Vědci v nich představili mnoho snímků, které údajně byly výsledkem jejich analýzy, což vyvolalo znatelný ohlas na sociálních sítích.
V češtině se tvrzení šířila na Facebooku například prostřednictvím tohoto příspěvku z 22. března 2025, který sdílelo 220 uživatelů. Ten tvrdí, že pod pyramidami v Gíze „osm gigantických válcovitých struktur ve tvaru spirály sestupuje více než 600 metrů do hlubin – sahají až k zemskému jádru, do skryté dimenze vědění.“ Podle příspěvku prý „někdo nemá zájem aby se tyto data dostala k veřejnosti“.
Podobné příspěvky se šířily i na dalších platformách jako Telegram či YouTube. Článek s těmito tvrzeními publikoval i web CZ24.news, jehož obsah jsme již v minulosti kontrolovali.

Zprávy o údajném objevu se šířily i v mnoha dalších jazycích, včetně angličtiny, japonštiny, arabštiny, francouzštiny, nizozemštiny či slovenštiny. Tvrzení z tiskové konference však převzaly i zpravodajské weby, například britský Daily Mail.
Jak však odborníci sdělili agentuře AFP, tato teorie ve skutečnosti nemá žádný vědecký základ. „Hypotézy jsou prezentovány jako fakta. Neexistuje žádný rozdíl mezi hypotézou a tím, co si myslí, že bylo skutečně prokázáno,“ řekl 28. března 2025 Vincent Rondot, ředitel výzkumu ve francouzském Národním centru pro vědecký výzkum (CNRS) a zároveň ředitel oddělení egyptských památek v muzeu Louvre.
Autoři studie na naši žádost o komentář před zveřejněním nereagovali.
Na výzkumu se nepodílel žádný kvalifikovaný archeolog ani egyptolog
Údajný objev byl poprvé zveřejněn na blogu jistého Grega Reese, který sám sebe označuje za „šiřitele skrytých pravd a zločinných spiknutí“. Prezentovaný výzkum z března 2025 nebyl publikován v žádném vědeckém časopise a nepodílel se na něm žádný kvalifikovaný archeolog ani egyptolog.
Jeden z autorů, Corrado Malanga, je podepsán pod studií z roku 2022, která se odvolává na jeho spojení s italskou univerzitou v Pise. Podle profilu na jeho osobní webové stránce dnes již na univerzitě nepracuje. Jeho odborností byla organická chemie. Malanga se rovněž zajímá o ufologii. Tvrdí, že mimozemšťané unášejí lidi a provádějí na nich operace. Na své webové stránce dokonce nabízí test pro lidi, kteří mají podezření, že byli uneseni.
Po tiskové konferenci jeho kolega Filippo Biondi na platformě LinkedIn vysvětlil, že na univerzitě Strathclyde ve Skotsku již nepracuje a nyní vede soukromou společnost Harmonicsar, která se zabývá radarovým zobrazováním.
Třetí člen týmu, Armando Mei, o sobě na LinkedInu tvrdí, že je novinář a výzkumník v oblasti egyptologie. Je autorem knih obhajujících pseudoarcheologické teorie. Propaguje například vědci a archeology vyvrácenou teorii, že kopce Visoko v Bosně nejsou geologické útvary, nýbrž pyramidy vytvořené člověkem.
Moderátorka tiskové konference Nicole Ciccolo je grafoložka a youtuberka, která poskytla rozhovory o pyramidách a ve videu na Youtube zpochybňovala přistání na Měsíci.

Podle francouzského egyptologa Rondota je zveřejňování nálezů v tisku a na sociálních sítích obcházením správné vědecké praxe a zásad tzv. „peer-review“. „Jak může mít chemik tak silný a jednoznačný názor na tak starobylou památku, kterou nikdy nestudoval?“ ptá se. „Tento typ výsledků se ze začátku nezveřejňuje pro širokou veřejnost. Sdílíte je s velmi omezenou skupinou lidí, kteří mohou posoudit jejich věrohodnost.“
‚Žádné důkazy‘
Podle místopředsedkyně Francouzské egyptologické společnosti a bývalé předsedkyně vědecké rady Francouzského institutu orientální archeologie (IFAO) Guillemette Andreu-Lanoë a doktora egyptologie na pařížské Sorbonně Jeana-Guillauma Olette-Pelletiera neexistuje žádná archeologická ani geologická studie, která by podporovala hypotézu o existenci velkých podzemních struktur pod pyramidami v Gíze.
„Pyramidy jsou monumentální kamenné stavby postavené na rovné plošině,“ řekl Olette-Pelletier 31. března 2025 agentuře AFP. „Následně byly vyhloubeny nebo upraveny tak, aby zahrnovaly hrobky a pohřební komory. Neexistují však žádné důkazy o existenci tak hluboké podzemní sítě, jaká byla zmíněna.“
Jak uvedl Olette-Pelletier, tvrzení uvedená ve zmíněné studii nejsou založena na „vědecky podložených údajích“.
Hlavní argument italských vědců spočívá v použití „radaru se syntetickou aperturou (SAR)“, který používá především NASA k mapování zemského povrchu. Tento typ radaru však podle odborníků není určen k detekci struktur nacházejících se několik set metrů pod zemí. Archeologové používají techniky, jako je magnetometrie, k analýze půdy do hloubky tří až pěti metrů.
„Radarové vlny jsou po průniku pod povrch pohlcovány zemí. Existuje tedy určité omezení hloubky, která může být maximálně několik desítek metrů,“ řekl 26. března agentuře AFP Lawrence Conyers, odborník na radary z Denverské univerzity.
Sama NASA potvrzuje, že SAR sice „umožňuje získat detailní snímky zemského terénu“, ale „není určen k průzkumu extrémních hloubek“.
Vědeckou hypotézu lze přijmout až poté, co se nashromáždí dostatek spolehlivých důkazů, které jsou potvrzeny renomovanými vědeckými publikacemi a terénním výzkumem. V tomto konkrétním případě se však zdá, že autoři neprováděli vykopávky v Egyptě ani nezískali povolení od egyptského Vrchního památkového úřadu.
Zahi Hawass, renomovaný egyptský archeolog a bývalý šéf Vrchního památkového úřadu, vyvrátil tvrzení italských badatelů v prohlášení, jež převzala i světová média v arabštině nebo angličtině. Tvrzení uvedená v příspěvcích označil za „nic než výmysly“.
„Pro tato tvrzení neexistují žádné vědecké důkazy,“ řekl. Základy Chefrénovy pyramidy „byly vytesány přímo do skály do výšky asi 8 metrů. Podle rozsáhlých vědeckých studií a výzkumů provedených v posledních letech se pod základy nenacházejí žádné sloupy,“ uvedl. „Tyto nepodložené báchorky nakonec skončí na smetišti dějin.“
Olette-Pelletier dodal, že samotné egyptské úřady zahájily v roce 2015 projekt ScanPyramids, jehož hlavním cílem je objevit tajné komory uvnitř pyramid v Gíze a Dahšúru a odhalit jejich konstrukci bez nutnosti provádět vykopávky. Použitá technologie je kombinací infračervené termografie, mionové radiografie a 3D zobrazování.
Článek z roku 2022
Dalším prvkem, který se používá na podporu teze o údajných megastrukturách pod pyramidami, je vědecká publikace Corrada Malangy a Filippa Biondiho z roku 2022, o níž odborníci tvrdí, že je chybná.
Ta popisuje, jak by nová metoda kombinující radarové snímání se syntetickou aperturou (SAR) a dopplerovskou tomografii mohla zmapovat vnitřek Chufuovy (neboli Velké) pyramidy v Gíze bez výkopů a poškození, a otevřít tak cestu k neinvazivnímu průzkumu starověkých památek.
Přesto tato publikace neinformuje o žádných významných objevech ani se nezmiňuje o existenci možných rozsáhlých struktur uvnitř nebo pod Chefrénovou pyramidou.
„Ztratili mě u ‚algoritmů‘, které použili pro svůj výklad, přičemž tehdejšímu redaktorovi řekli, že si musí sehnat nějakého ostříleného matematika, který by se jim na ně podíval. Nejsem si jistý, jestli to udělali, protože článek vyšel se všemi těmi rovnicemi, které jsem nikdy nepochopil,“ vzpomíná Conyers na to, jak byl v roce 2022 požádán, aby článek posoudil.
Starší obrázky
Některé příspěvky sdílející tvrzení italských vědců obsahovaly obrázky, které již nějakou dobu kolují po internetu.
„Níže vidíme umělecké ztvárnění nedávno zveřejněných radarových snímků největších člověkem vytvořených struktur na Zemi pod pyramidovým komplexem v Gíze. Neuvěřitelná ilustrace je v odpovídajícím měřítku,“ napsal konspirační teoretik Alex Jones 20. března 2025 v příspěvku na X, v němž sdílel obrázek pyramid jako hrotů velkých podzemních obelisků zdobených egyptskými motivy a nápisy.
Díky zpětnému vyhledávání obrázků pomocí nástrojů Google Lens a Tineye jsme zjistili, že tento obrázek koloval na sociálních sítích již v roce 2023.

Obrázek obelisků v podzemí sdílela i parodická média. V září 2024 francouzský portál Pediavenir vtipkoval: „Archeologové odhalili, že egyptské pyramidy jsou ve skutečnosti masivní věže postavené pod zemí.“
Další virální obrázek kolující po sociálních sítích, na němž je zobrazen řez odhalující údajné stavby pod pyramidou spolu s dotyčnými nepravdivými tvrzeními, sdílela například média v Maroku.
Nepodložené spekulace o velkých podzemních sloupech se postupem času na internetu vyvinuly v tvrzení, že pod pyramidami bylo objeveno „obrovské podzemní město“. Tato tvrzení jsou často doprovázena počítačově generovanými obrázky, které podle Olette-Pelletiera „posílily hoax a udělaly z něj supervědecký hoax“.
Pyramidy jako oblíbený terč konspiračních teorií
Egyptské pyramidy jsou častým terčem konspiračních teorií nebo spekulací o paranormálních jevech, které zmiňují mimozemšťany, okultní symboly či tajné společnosti.
Tyto konspirační teorie se rozšířily s rozvojem sociálních médií nebo platforem jako YouTube. „Existuje období před a po vzestupu těchto platforem,“ řekl AFP Tristan Mendès France, odborník na digitální kultury a online extremismus, v rozhovoru 29. března 2025. „Poskytly fenomenální šanci na zviditelnění těchto narativů a umožnily jim oslovit nebývale velké publikum.“
Podle něj se tyto teorie nejprve šířily v konspiračních kruzích a později je převzala média bažící po senzaci a z toho plynoucí návštěvnosti. „Značná část uživatelů internetu skončila uvězněna ve vlastních informačních ekosystémech, kde jejich internetové návyky dále posilují jejich přesvědčení,“ uvedl.
Tento jev je podle odborníka znepokojivý. „Pokud přijmeme myšlenku, že vše, co nás učili o pyramidách, je nepravdivé, dojdeme k závěru, že státní vzdělávací systémy a vlády po celém světě jsou zapojeny do rozsáhlého spiknutí.“
AFP již v minulosti několikrát prověřovala nepravdivá tvrzení o egyptských pyramidách, například zde, zde či zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás