Televizní reportáž, podle které měl Zelenskyj koupit podíl v jihoafrickém platinovém dole, je zfalšovaná

Před oficiální návštěvou prezidenta Volodymyra Zelenského v Jihoafrické republice plánovanou na konec dubna 2025 se na sociálních sítích šíří video vydávající se za reportáž státní televizní stanice, podle kterého ukrajinský prezident získal kontrolní podíl v těžební společnosti Northam Platinum Ltd. Video je však zfalšované. Jihoafrická zpravodajská stanice jej označila za „podvrh“ a tvrzení v něm vyvrátili i majitelé zmíněné důlní společnosti.

„Zelenskyj koupil společnost na těžbu platiny v Jižní Africe za 1,6 miliardy dolarů,“ tvrdí tento příspěvek ze 7. dubna 2025, který na Facebooku sdílelo přes 160 uživatelů. Podle textu měl ukrajinský prezident získat kontrolní podíl ve společnosti Northam Platinum LTD, která má být největším těžařem platiny v Jižní Africe. Příspěvek posměšně dodává: „Měli bychom posílat Ukrajině více peněz .“

Součástí příspěvku je 90sekundové video, které má vypadat jako televizní reportáž Jihoafrické zpravodajské společnosti SABC. V klipu vidíme Zelenského a jeho manželku vystupující z letadla a Zelenského setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou.

Ve zbytku videa jsou záběry důlních dělníků, členů jihoafrického Národního svazu horníků (NUM) a 30sekundový rozhovor s mužem, který zřejmě pracuje v dole Zondereinde společnosti Northam Platinum v provincii Limpopo.

V údajné reportáži se také krátce mihne novinový titulek hovořící o „překvapivém přesunu Zelenského do těžebního průmyslu“.

Některé další příspěvky na Facebooku, například tento, neobsahovaly celé video ale pouze snímky z něj. Tento příspěvek, který sdílelo přes 1 200 uživatelů, koloval bez videa. Tvrzení o údajné Zelenského koupi těžební společnosti Northam Platinum se šířily i na platformě Telegram

Image
Snímky nepravdivých příspěvků na sociálních sítích pořízené 15. dubna 2025

Robotický hlas ve videu říká: „Zelenskyj má 10. dubna navštívit Jihoafrickou republiku a setkat se s prezidentem Cyrilem Ramaphosou. Jeho příjezd je již nyní obklopen kontroverzí kvůli zprávě, že koupil kontrolní podíl v Northam Platinum Ltd, jedné z předních jihoafrických společností těžících platinu.“

Vypravěč dále tvrdí, že štáb SABC hovořil se znepokojeným zaměstnancem dolu Northam, a dodává, že jihoafrický Národní svaz horníků (NUM) vyzval k naléhavým jednáním se společností.

Součástí videa je schéma investorů, kteří údajně stojí v pozadí Zelenského. Patří mezi ně bývalí obchodní partneři a spolupracovníci ukrajinského prezidenta, například Serhij Šefir (Maltex Multicapital Corp), Andrij Jakovlev (Maltex Multicapital Corp) a Timur Mindič (Herley Traiding Ltd d- Belize) (archiv zde a zde).

Podobná tvrzení sdílely tisícovky uživatelů i v dalších jazycích včetně angličtiny, francouzštiny, řečtiny, ruštiny, nizozemštiny či slovenštiny

Verze videa ve vyšším rozlišení kolovala na ruských internetových stránkách. 

Toto tvrzení šířil také Grok, AI chatbot Elona Muska, a to i přesto, že několik virálních příspěvků na X dostalo označení Community Notes, které tvrzení vyvrací.

Image
Snímky textu Grok a komunitních poznámek pod nepravdivým příspěvkem na X pořízené 14. dubna 2025

Zelenskyj má do Jihoafrické republiky přiletět na oficiální státní návštěvu 24. dubna 2025 a SABC News o této cestě již dříve informovala, například zde a zde. Původní termín jeho návštěvy byl stanoven na 10. dubna (archiv zde, zde a zde).

Jihoafrická televizní stanice však nikdy nezveřejnila video, v němž se tvrdí, že Zelenskyj koupil většinový podíl v místním platinovém dole.

Vymyšlená zpráva

Vyhledání kombinace slov „Zelensky + Northam Platinum“ v Googlu nás přivedlo k článku, který 27. března 2025 zveřejnil zimbabwský list NewsDay.

Článek s titulkem „Northam Platinum: Zelenského překvapivý vstup do těžebního průmyslu“ byl mezitím nahrazen jiným nesouvisejícím článkem (archiv), ale až poté, co byl archivován. Nový článek však stále nese původní adresu URL zmiňující starý titulek o koupi dolu Zelenským.

Původní článek je ten, který se objevil ve virálním videu.

Image
Snímek článku ze stránky NewsDay pořízený 14. dubna 2025

NewsDay je považován za důvěryhodný zpravodajský web, na kterém se obvykle objevují články podepsané konkrétními novináři. „Názorový a analytický“ článek o Zelenském byl však připsán pouze této webové stránce.

Článek tvrdil, že Zelenského důlní obchod má hodnotu přibližně 27 miliard randů (1,4 miliardy dolarů), ale nezmiňoval se o odborech nebo důlních pracovnících zmíněných ve videu.

NewsDay, který agentura AFP kontaktovala, uvedl, že celou záležitost prošetřuje.

‚Falešná‘ televizní reportáž

SABC na svých webových stránkách ani na sociálních sítích nezveřejnila žádné zprávy o Zelenském nákupu podílu ve společnosti Northam Platinum.

SABC News reagovala na tvrzení o videu 4. dubna na platfomě X s tím, že se „distancuje od zveřejňování a šíření falešných zpráv“ (archiv).

Pomocí zpětného vyhledávání videí, obrázků a klíčových slov došla agentura AFP k závěru, že video je pravděpodobně falešné.

Video je složeno z archivních záběrů: klipu, v němž Zelenskyj přistává ve Francii v roce 2024, a záběrů z jeho setkání s jihoafrickým prezidentem Cyrilem Ramaphosou v New Yorku v září 2023 (archiv zde a zde).

Žádný ze záběrů z údajného vysílání neodpovídal předchozím reportážím SABC, které jsme vyhledali na internetu.

Co se týče rozhovoru s údajným horníkem, zdá se, že se jeho ústa nepohybují zcela v souladu s hlasem.

Agentura AFP analyzovala tento segment pomocí detektoru InVID-WeVerify. Nástroj našel „silné důkazy“, které naznačují, že obsahuje manipulaci umělou inteligencí.

Image
Snímek výsledků InVID-WeVerify

Na dotaz, zda poskytli pracovníci dolu Zondereinde rozhovor nebo zda vyjádřili obavy ohledně tohoto tvrzení, regionální tajemník NUM  Dikeledi Manaka 9. dubna 2025 uvedl, že „jako jedna ze zúčastněných stran v Northam Platinum o tom nevíme“. 

Akcionářská struktura nezměněna

Dne 7. dubna 2025 mluvčí společnosti Northam Platinum Sherilee Lakmidas uvedla: „Všechny články v médiích, videa a příspěvky na sociálních sítích tvrdící, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj získává podíl ve společnosti Northam Platinum, jsou falešné.“

„Společnost Northam potvrzuje, že náš podíl zůstává nezměněn,“ dodala mluvčí.

Podle zákona zajišťuje burzovní zpravodajská služba Johannesburg Stock Exchange (JSE) včasné zveřejňování klíčových informací o společnosti, včetně změn v hlavních podílech, obvykle do 24 až 48 hodin.

Tento rok nakoupili množství akcií Northam Platinum vyžadující zveřejnění na JSE pouze místní společnosti a správci fondů. Žádný z nich (zde, zde a zde) nezískal 51% podíl ve společnosti a žádné z těchto jmen se neshoduje s těmi, která jsou zmíněna ve videu (archiv 1, 2, 3, 4).

Tvrzení bylo vyvráceno i dalšími organizacemi zabývajícími se kontrolou faktů zde a zde.

Shayan Sardarizadeh, expert na dezinformace v BBC Verify, napsal na X, že „klip nese znaky práce ruské vlivové operace“ (archiv).

Sardarizadeh dodal: „Operace využívá umělou inteligenci k vytváření virálních falešných zpráv o Ukrajině a Zelenském“.

Článek agentury AFP zveřejněný 10. března 2025 cituje odborníky, kteří upozorňují, že ruské dezinformační kampaně „infikují“ chatboty umělé inteligence zavádějícími narativy a propagandou (archiv).

Další naše články týkající se umělé inteligence najdete zde

Doplnili jsme odkaz na dokument v 35. odstavci.
16. dubna 2025 Doplnili jsme odkaz na dokument v 35. odstavci.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás