Americká FDA nepřipouští, že by se mRNA vakcíny mohly šířit na neočkované osoby prostřednictvím tzv. „sheddingu“ 

Po celém světě bylo podáno více než 13 miliard dávek vakcín proti onemocnění Covid-19, což zachránilo miliony životů. Vakcíny s technologií mRNA, které byly během pandemie použity vůbec poprvé, se staly častým terčem nepravdivých tvrzení a konspiračních teorií. V této souvislosti se na sociálních sítích objevila tvrzení, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) uznal, že lidé očkovaní vakcínami s mRNA je mohou dále šířit vylučováním neboli tzv. sheddingem. Nejenže FDA žádné takové prohlášení nevydal, ale odborníci na molekulární biologii a virologii potvrdili, že vylučování není u mRNA vakcín možné. Studie, na níž je nepravdivé tvrzení založeno, navíc nebyla publikována ve vědecky relevantním časopise. Její autoři navíc sami přiznávají potřebu dalšího výzkumu.

„Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) konečně připustil, že neočkovaní lidé jsou vystaveni riziku vedlejších účinků mRNA ‚vakcíny‘ proti Covidu, jako je rakovina a náhlá smrt, kvůli ‚vylučování‘ od těch, kteří dostali injekce,“ tvrdí tento příspěvek na Facebooku z 11. dubna. „FDA potvrdila, že takzvané ‚šílené konspirační teorie‘ o vylučování vakcíny jsou ve skutečnosti pravdivé.“

Příspěvek obsahuje odkaz na web Necenzurovaná pravda, z něhož si bere zmíněné citáty. AFP vyvrátila informace z tohoto webu v minulosti již mnohokrát, například zde, zde či zde

Text dále mimo jiné tvrdí, že pobyt v blízkosti osoby očkované proti covidu může narušit menstruační cyklus a reprodukční zdraví neočkovaných žen.

Odborníci na očkování se však shodují, že není možné, aby někdo přenesl vakcínu na jiné osoby pouhým pobytem v jejich blízkosti, a ani blízký kontakt očkované osoby nemůže u jiných osob způsobit změny menstruačního cyklu nebo jiné reprodukční problémy.

Termín shedding se v souvislosti s očkováním vztahuje na uvolnění jakékoli složky vakcíny do těla nebo z těla očkované osoby. Podle odborníků a lékařských autorit k němu dochází výhradně u vakcín obsahujících živé oslabené viry, což není případ mRNA vakcín.

Image
Snímky nepravdivých příspěvků pořízené 24. dubna 2025

Článek webu Necenzurovaná pravda čerpá z článku americké webové stránky Slay News, která opakovaně sdílela dezinformace a jejichž obsah AFP v minulosti opakovaně vyvrátila v češtině, slovenštině i angličtině.  Český článek vychází rovněž z textu na Vigilant News, jehož obsah jsme v minulosti vyvrátili, např. zde. Vigilant News pro změnu čerpá z údajů zveřejněných ve vědecky zavádějící studii od MyCycleStory.

Jako důkaz pro svá tvrzení citují články „výzkumnou práci“ Any Mihalcea, americké lékařky rumunského původu, která píše knihy o alternativní medicíně založené na učení náboženské sekty. Pojednává o transhumanismu, „samočinně se skládajících mikročipech“, geoinženýrství a konspirační teorii depopulace. Na svém blogu také často sdílí obsah zaměřený proti očkování. Její nepravdivá tvrzení byla v minulosti vyvrácena různými agenturami pro kontrolu faktů zde, zde nebo zde.

Další osoba zmíněná v příspěvcích je Pierre Kory, známý kritik vakcín proti covidu prosazující neschválenou léčbu ivermektinem. Je spoluzakladatelem organizace Front Line Covid-19 Critical Care Alliance (FLCCC), která prosazuje neschválené a neúčinné formy léčby onemocnění Covid-19. Americká rada pro vnitřní lékařství (ABIM) v srpnu 2024 odebrala Korymu lékařskou certifikaci za šíření nepravdivých lékařských tvrzení. Koryho nepravdivá tvrzení AFP již dříve vyvrátila zde a projekt factcheck.org zde.

FDA odmítá shedding u současných mRNA vakcín

Jako údajný důkaz uvádějí nepravdivé příspěvky „šokující přiznání FDA“, které mělo být „poprvé odhaleno ve zprávě federální agentury z roku 2015“ s názvem „Design and Analysis of Shedding Studies for Virus or Bacteria-Based Gene Therapy and Oncolytic Products“.

Po rozsáhlém prohledání online databáze FDA jsme našli jediný dokument z roku 2015 se stejným názvem jako v zavádějících příspěvcích, který nesl podtitul „Guidance for Industry“. Účelem tohoto dokumentu bylo porozumět možnosti sheddingu a definovat způsob sledování jeho výskytu během klinického testování příslušných látek a produktů.

Pojem „RNA“ nebo „mRNA“ se ve zmíněném dokumentu vůbec nevyskytuje.

Vedoucí Biomedicínského centra Slovenské akademie věd Boris Klempa se domnívá, že nepravdivé tvrzení o vylučování mRNA z vakcín je založeno na nepřesné interpretaci této směrnice FDA z roku 2015.

Vakcíny na bázi mRNA byly poprvé použity během covidové pandemie na konci roku 2020, takže se v době vydání tohoto dokumentu FDA ještě nepoužívaly. Jak vysvětluje video níže, tyto vakcíny nevystavují náš imunitní systém části viru v oslabené nebo deaktivované formě. Protilátky si naše tělo vytváří po vpravení tzv. „blueprint“ spike proteinu, tedy části viru, kterou tělo rozpozná, pokud se s ní setká později.

Na dotaz ohledně zmíněného tvrzení na sociálních sítích mluvčí FDA agentuře AFP sdělil, že „vakcíny proti covidu schválené v USA nekódují viry schopné replikace ani infekční vektory“.

„Úřad FDA nezná biologicky věrohodné mechanismy, které by u současných vakcín proti covidu licencovaných v USA způsobovaly ‚vylučování a tím očkování neočkovaných proti Covid-19‘,“ napsal v e-mailu ze 17. dubna 2025.

 ‚Tvrzení o sheddingu mRNA vakcín jsou nepodložená‘

„K sheddingu ve smyslu přenosu infekce na jinou osobu může ve vzácných případech dojít u živých virů. Představa, že si spike protein vyjde na procházku z mého ramene do lidí v mém okolí by byla možná u kanibalů, jinak si to nedovedu představit,“ řekl 16. dubna Peter Celec, přednosta Ústavu molekulární biomedicíny Lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. „U nás používané mRNA vakcíny nejsou živé a ani extrémně nepravděpodobný přenos nebyl podle mých informací zdokumentován.“

S tím souhlasí i Boris Klempa, podle něhož v případě mRNA vakcín neexistuje žádný vědecký důkaz o vylučování nebo přenosu spike proteinu a genetického materiálu na neočkované jedince.

„Tvrzení o vylučování neboli sheddingu mRNA vakcín jsou nepodložená. Hlavním důvodem je, že mRNA vakcíny nemají schopnost se replikovat, tj. nemohou se v těle ‚rozmnožit‘. Do těla se jich tedy dostane jen určité omezené množství, které se dále nezvyšuje a postupně je v těle eliminováno. Většina vakcíny zůstává v místě vpichu nebo je buňkami imunitního systému transportována do nejbližší lymfatické uzliny,“ napsal v e-mailu ze 16. dubna.

Tvrzení o přenosu očkovacího materiálu sheddingem v případě mRNA vakcín jednoznačně vyvrací i americká vládní agentura Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Článek, na který odkazují některé zavádějící příspěvky na sociálních sítích, tvrdí, že „vlastní protokol společnosti Pfizer pro testování jejich injekcí mRNA proti Covidu nařizoval, aby se ve studiích hlásily jakékoli případy, kdy byly těhotné ženy vystaveny očkovaným účastníkům inhalací nebo kontaktem s pokožkou“. Citovaný protokol společnosti Pfizer byl však protokolem stanoveným pro klinické zkoušky mRNA vakcíny použité během pandemie.

Tato rozsáhlá studie byla navržena tak, aby „hodnotila bezpečnost, snášenlivost, imunogenicitu a účinnost kandidátních RNA vakcín proti COVID-19 u zdravých osob“ ve fázi testování vakcíny. Na základě výsledků klinických studií vakcínu proti covidu od společnosti Pfizer schválily agentury EMA a FDA.

Nikde v protokolu však není zmínka o sheddingu.

Agentura AFP již dříve vyvrátila tvrzení o údajné nebezpečnosti očkovaných osob pro své okolí zde. Pro účely tohoto factcheckingového článku zástupce společnosti Pfizer potvrdil, že mRNA vakcíny se nemohou přenášet na ostatní.

Shedding u jiných vakcín

Podle Klempy dochází k sheddingu pouze u vakcín obsahujících živou, oslabenou verzi viru, jako je tomu v případě vakcíny proti dětské obrně.

„U takovýchto vakcín může dojít k vylučování vakcinačního viru z těla očkované osoby a potenciálně k jeho přenosu na jiné osoby. V tomto případě totiž skutečně v těle dochází k ‚množení‘, tj. k tvorbě nových kopií oslabeného viru, a proto se může potenciálně stát, že jej očkovaná osoba může také vylučovat a případně jej přenášet na další osoby. Je důležité dodat, že shedding u těchto vakcín není známkou selhání, nýbrž součástí jejich působení,“ říká Klempa.

V případě dětské obrny dochází k sheddingu prostřednictvím stolice, což zlepšuje tzv. komunitní imunitu. „Je to tedy výhoda, která pomohla eliminovat divoký poliovirus v několika oblastech světa – i děti, které nebyly přímo očkovány, si po kontaktu s vakcinačním virem vytvořily imunitu.“

Na druhou stranu může shedding představovat nebezpečí pro osoby s oslabenou imunitou, protože viry se mohou po dlouhou dobu množit a mutovat. Klempa uvádí příklad, kdy takzvaný „circulating vaccine-derived poliovirus“ (cVDPV), tedy virus odvozený od vakcíny, znovu získal schopnost vyvolat onemocnění podobné divokému kmeni.

Shedding se týká i dalších vakcín založených na živých oslabených virech, jako je Rotarix nebo Fluenz. „V příbalových letácích je na to upozornění. Tyto vakcíny by neměly být podávány osobám se sníženou imunitou a je třeba počítat i s tím, že virus může být přenesen na další osoby,“ uzavírá Klempa.

V příbalových letácích mRNA vakcín proti covidu od společností Moderna a Pfizer není možnost sheddingu zmíněna vůbec.

mRNA vakcíny nejsou klasifikovány jako genová terapie

Podle příspěvků na sociálních sítích jsou mRNA vakcíny takzvanou genovou terapií, ale podle současné legislativy EU, USA a dokonce i Austrálie takto klasifikovány nejsou. Tyto vakcíny nesou syntetický fragment mRNA, což znamená, že neobsahují žádný živý nebo deaktivovaný virus.

Podle definice EMA fungují léky spadající do kategorie genové terapie tak, že se do těla vloží „rekombinantní“ geny, obvykle za účelem léčby různých onemocnění včetně genetických poruch, rakoviny nebo dlouhodobých onemocnění. Rekombinantní gen je fragment DNA, který je vytvořen v laboratoři kombinací DNA z různých zdrojů.

Image
Zdravotnický personál podává 26. prosince 2020 ve Fakultní nemocnici v Nitře na západním Slovensku kolegům vakcínu proti covidu (AFP / VLADIMIR SIMICEK)

„Vakcíny mRNA neopravují ani nenahrazují žádný lidský gen, ani nejsou určeny k léčbě geneticky podmíněných, dědičných onemocnění, takže by neměly být považovány za genovou terapii,“ říká Klempa.

Podle Celece nejširší definice genové terapie zahrnuje „všechny léčebné metody využívající rekombinaci DNA“, včetně například injekcí rekombinantního inzulínu v případě diabetiků. „Většina lidí si však pod pojmem genová terapie představuje dlouhodobou genetickou modifikaci buněk lidského těla, k níž u mRNA vakcín nedochází.“

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) „mRNA žádným způsobem lidskou DNA v buňkách neovlivní, člověk není vybaven enzymy, které by umožnily RNA přepsat a včlenit do DNA – genetické informace člověka.“ Stejné stanovisko zastává i CDC.

Vlyv na reprodukční zdraví

Sdílené příspěvky zmiňují také údajný negativní dopad očkování na reprodukční zdraví žen a citují studii nazvanou „Menstrual Abnormalities Strongly Associated with Proximity to COVID-19 Vaccinated Individuals“ (Menstruační abnormality silně související s blízkostí očkovaných proti Covidu-19). Studie byla publikována výhradně v časopise International Journal of Vaccine Theory, Practice, and Research (IJVTPR), který byl založen v červenci 2020 a podle Celece není spolehlivou vědeckou publikací.

Časopis se neobjevuje v databázi ScienceDirect evidující recenzované publikace a články. Nelze jej nalézt ani v databázi United States National Library of Medicine (archiv zde a zde). Časopis na svých webových stránkách neuvádí tzv. „impakt faktor“, což je standardní měřítko průměrného počtu citací článků v jiných časopisech za poslední dva roky.

IJVTPR v minulosti několikrát publikoval články šířící lékařské dezinformace, zejména o vakcínách proti covidu, které AFP vyvrátila zde nebo zde. Jeho šéfredaktorem je bývalý profesor lingvistiky John W. Oller, který v roce 2009 vydal knihu o souvislosti mezi očkováním a autismem. Takové tvrzení bylo vědci opakovaně popřeno, například zde a zde, a vyvráceno jako zavádějící, například zde či zde. V redakční radě časopisu, která má na starosti „peer-reviews“, jsou i osteopati nebo informatici.

Image
Ampulka s vakcínou proti covidu vyfocená při prvním očkování lidí 26. prosince 2020 ve Fakultní nemocnici v Nitře (AFP / VLADIMIR SIMICEK)

Podle Celece nemá naprostá většina autorů studie akademickou afiliaci, ale profil nezávislého výzkumného pracovníka, registrované zdravotní sestry nebo zdravotní sestry v důchodu.

Hlavní autorka studie a fyzioterapeutka Sue E. Peters pracuje pro americkou neziskovou organizaci Children's Health Defense (CHD), která je známá svým tvrdým postojem k vakcínám a šířením lékařských dezinformací. V letech 2015 až 2023 předsedal CHD současný americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr., který sám mnohokrát šířil dezinformace o vakcínách. Druhá hlavní autorka, Jill C. Newman, je gastroenteroložka a členka projektu MyCycleStory, který CHD přímo podporuje.

Celec uvedl, že studie má také závažné metodologické nedostatky.

Příznaky související s reprodukčním zdravím uvedené v článku uváděly respondentky na základě subjektivního hodnocení. Studie nepracuje s reprezentativním vzorkem, ale výhradně s údaji získanými prostřednictvím online dotazníku na online platformě MyCycleStory bez srovnání s kontrolní skupinou.

„V dotazníkových studiích je nejdůležitější výběr respondentů. Ten zde ale není nijak popsán – pokud se jednalo o facebookovou stránku, kam selektivně chodili lidé s negativním postojem k vakcínám, pak je jakýkoli výsledek zkreslený. Stačí se podívat na podíl očkovaných,“ napsal Celec 22. dubna agentuře AFP s tím, že 56% účastnic studie nebylo očkováno.

Údaje pro studii poskytlo 3 390 neočkovaných žen, z nichž 71,7% deklarovalo nepravidelnou menstruaci do jednoho týdne od blízkého kontaktu s očkovanou osobou. Studie však neprokázala příčinnou souvislost mezi blízkostí očkované osoby a příznaky, ani nezohlednila další faktory.

Sami autoři přiznávají, že výsledky studie nejsou jednoznačné: „Přesto jsme opatrní a zdržujeme se definitivních zobecnění o tom, jaké faktory konkrétně způsobily pozorované problémy spojené s nepravidelným menstruačním cyklem,“ uvádí studie, která vyzývá k dalšímu výzkumu.

Velké recenzované studie, jako je tato nebo tato, potvrzují dočasné změny menstruace bezprostředně po očkování vakcínou proti covidu související se změnami délky cyklu, které nejčastěji odezní během 1 až 2 cyklů. Žádná z těchto studií však nezmiňuje přenos prostřednictvím sheddingu.

„Stres, strach a přesvědčení, že je něco škodlivé, mohou u některých lidí vyvolat psychosomatické reakce, například poruchy cyklu. To však není důkazem biologického přenosu, ale spíše síly naší psychiky – v medicíně dobře známého jevu,“ dodává Klempa v souvislosti s analyzovaným tvrzením.

Celec tvrdí, že mít v době pandemie kolem sebe lidi očkované proti covidu bylo pro reprodukční zdraví výhodné. „Znamenalo to vyšší šanci být zdravý, přežít a mít také potomky. Žádný jiný přímý účinek nebyl zdokumentován.“

Od začátku pandemie agentura AFP vyvrátila mnoho nepravdivých tvrzení o covidu a vakcínách jak v češtině, tak v angličtině

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás