Žena se učí kardiopulmonální resuscitaci na figuríně na stanici metra v Soulu. Pořízeno se 23. srpna 2023 (AFP / ANTHONY WALLACE)

Odborníci varují, že úporné kašlání není ověřenou léčbou infarktu myokardu

Pokud máte podezření na infarkt, měli byste podle odborníků okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Mezi uživateli internetu se však už desítky let šíří tvrzení, že člověku s infarktem může zachránit život důrazné kašlání. Na konci dubna 2025 toto tvrzení opět sdílelo více než deset tisíc uživatelů sociálních médií po celé Evropě. Odborníci v oblasti urgentní medicíny a kardiologie dlouhodobě opakovaně zdůrazňují, že tvrzení o přínosu kašle není podloženo důkazy. Shodují se na tom, že kašel není ověřenou léčbou infarktu.

Mezi českými uživateli Facebooku se tato tvrzení šířila již v listopadu 2023 prostřednictvím tohoto virálního příspěvku, který od té doby nasbíral přes 122 000 sdílení. Mnozí uživatelé v jeho sdílení pokračovali ještě letos na jaře.

„Jak přežijete infarkt, když jste sami? Vzhledem k tomu, že mnoho lidí je při infarktu samo a srdeční rytmus se stává nepravidelným, což způsobuje slabost, zbývá jen 10 sekund, než ztratí vědomí. Tyto oběti si však mohou pomoci silným a opakovaným kašláním. Před každým zakašláním je třeba se zhluboka nadechnout a kašel by měl být hluboký a dlouhý, jako by se snažil vyprodukovat hlen z hloubi hrudníku. Dýchejte a kašlete (opakujte každé dvě sekundy bez přestávky), dokud nepřijde pomoc nebo dokud neucítíte, že vaše srdce opět normálně bije,“ stojí v příspěvku.

Podobné příspěvky kolovaly i ve slovenštině a v dalších jazycích. Agentura AFP tato tvrzení již v minulosti vyvrátila například v angličtině či francouzštině.

Factcheckingový článek americké organizace Snopes vysvětluje, že verze stejného textu, která koluje již od roku 1999, byla původně připsána nemocnici v Rochesteru, která ovšem tato tvrzení popírá.

nejnovějších údajů Eurostatu vyplývá, že v počtu úmrtí na kardiovaskulární onemocnění na 100 tisíc obyvatel se Česká republika nachází na devátém místě v EU (archiv).

Podle odborníků, s nimiž AFP hovořila, však neexistují žádné důkazy, že kašel při infarktu pomáhá. Naopak, lidé s příznaky infarktu by podle nich měli neprodleně zavolat na tísňovou linku, aby jim byla poskytnuta kvalifikovaná pomoc. Kašel může jen oddálit včasnou pomoc.

Image
Snímky původního nepravdivého příspěvku (vlevo) a příklad jeho sdílení v dubnu 2025 (vpravo). Pořízeno 16. května 2025

Podle odborníků kašel nepomáhá

„Léčba infarktu spočívá v uvolnění blokády a obnovení průtoku krve do srdce. Kašel blokádu neuvolňuje,“ vysvětlila Bryn E Mumma, profesorka a vedoucí oddělení urgentní medicíny na Kalifornské univerzitě v Davisu, v e-mailu pro agenturu AFP z 6. května 2025. 

V lednu byla citována i v článku na webové stránce Americké kardiologické asociace, který vyvracel stejná nepravdivá tvrzení.

„Většina infarktů je způsobena ucpáním jedné nebo více cév, které zásobují srdce krví. Když srdce nedostává krev, a tedy ani kyslík, dochází k infarktu,“ vysvětlila.

Zavádějící příspěvek naznačuje, že kašlání může nahradit kardiopulmonální resuscitaci, která se provádí stlačováním hrudníku a umělým dýcháním.

„Kardiopulmonální resuscitace (KPR) není u většiny infarktů nutná. Provádí se pouze v případě, že srdce přestane bít a pacient je v stavu srdeční zástavy, která může mít mnoho příčin, včetně infarktu,“ dodala a poznamenala, že „cílem KPR je zajistit přísun krve do orgánů a zároveň obnovit činnost srdce. KPR neodstraňuje blokádu v cévách srdce.“

„Kašel se nikdy neosvědčil jako účinný prostředek ke zmírnění infarktů nebo jejich následků, ani ke snížení rizika srdeční zástavy,“ uvedl Nicolas Lamblin, vedoucí oddělení urgentní medicíny a intenzivní kardiologické péče v Univerzitní nemocnici v Lille, v tomto factcheckingovém článku AFP na stejné téma z roku 2022. „Při srdeční zástavě je člověk zcela v bezvědomí, takže vás nemůže slyšet, reagovat ani kašlat,“ dodal lékař.

„Resuscitace kašlem nemá při infarktu žádný význam,“ řekl agentuře AFP v červenci 2022 Allen J. Taylor, primář kardiologie v MedStar Health v USA. „Dodatečný průtok krve způsobený kašlem je minimální a v každém případě většina lidí nedokáže kašlat déle než 15 sekund,“ dodal a varoval, že „extra námaha vynaložená na kašel pacientovi určitě nepomůže“. Toto tvrzení vyvrátily i lékařské fakulty na University of Chicago a McGill University, stejně jako Cleveland Clinic.

Co je infarkt myokardu?

„Srdeční infarkt vzniká nejčastěji na aterosklerotickém podkladu. V jeho průběhu dojde k prasknutí tukové plaky ve stěně tepny zásobující srdce a následnému ukládání krevních destiček na poškozené místo, v důsledku čehož se tepna ucpá a zastaví se tak průtok krve. Jelikož srdce není dostatečně zásobováno krví, pokud nedojde k rychlému uvolnění ucpané tepny, část srdce, která je jí zásobována, odumře,“ píše se na stránce Východoslovenského ústavu srdečních a cévních onemocnění (VÚSCH) v Košicích.

Mezi symptomy podle VÚSCH patří tlaková nebo pálivá bolest na levé straně hrudníku nebo uprostřed hrudníku za hrudní kostí, která se může šířit směrem do levého ramene, čelisti nebo zad, ztížené dýchání, napětí na zvracení, zvracení, studený pot, únava, točení hlavy a ztráta vědomí. „Je důležité mít na paměti, že ne všichni pacienti musí mít stejně výrazné potíže, například pacienti s cukrovkou nemusí trpět bolestí vůbec. U některých pacientů může být prvním příznakem náhlá smrt.“

Odborníci radí: okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc

„Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc,“ odpověděla Bryn E Mumma na otázku agentury AFP, co má dělat osoba, která je sama a zaznamená příznaky infarktu.

„Pokud má člověk pocit, že má infarkt, když je sám doma, měl by zavolat na tísňovou linku a pokusit se upozornit lidi v okolí, kteří by mu mohli pomoci,“ vysvětlil Lamblin. „Nejlepší je otevřít dveře a zůstat v jejich blízkosti, protože pokud jsou zavřené, záchranáři ztratí čas při pokusu dostat se dovnitř,“ dodal.

Podle Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) je prioritou okamžité volání záchranné služby, a to ještě před poskytnutím první pomoci: „Při podezření na infarkt je důležité, aby typické příznaky infarktu rozpoznali i laici a okamžitě jednali. Nejvyšší priorita je vždy okamžitě volat tísňovou linku (155 nebo 112)!“ začíná text sekce „Co může udělat laik“.

Tato publikace Americké kardiologické asociace, naposledy aktualizovaná v roce 2023, uvádí, že organizace nepodporuje takzvanou kardiopulmonální resuscitaci kašlem. Článek uvádí, že kašel „může být dočasným opatřením v prostředí, jako je laboratoř pro katetrizaci srdce, kde jsou pacienti při vědomí a jsou neustále monitorováni (například pomocí elektrokardiografu)“, a dodává, že „sestra nebo lékař může pacientům nařídit a naučit je, aby během prvních sekund náhlé arytmie silně kašlali každou jednu až tři sekundy. Vzhledem k tomu, že to však není účinné u všech pacientů, nemělo by to zdržovat definitivní léčbu.“

Všechny naše články na téma zdraví najdete zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás