Devadesátiletá Margaret Keenanová je prvním člověkem, kterému byla 8. prosince 2020 podána vakcína proti novému koronaviru v univerzitní nemocnici v Coventry ve Velké Británii (AFP / Jacob King)

Vakcína proti onemocnění Covid-19 nemění DNA pacientů

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Na sociálních sítích se šíří zprávy o tom, že vakcína proti onemocnění Covid-19 zasahuje geny očkovaných a ty v důsledku toho mutují. Tuto dezinformaci, falešně připsanou Robertu F. Kennedymu mladšímu, vyvrátila řada odborníků na genetiku a imunologii. Takzvané RNA vakcíny sice organismu předávají genetickou informaci, ale ta rychle zaniká a v žádném případě nemění strukturu DNA příjemce.

„Robert F. Kennedy ml.: Vakcíně proti Covid-19 bychom se měli za každou cenu vyhnout,” píše se v tomto příspěvku z 1. prosince 2020, který již na Facebooku sdílelo přes 2 100 uživatelů. „Poprvé v historii vakcinace dochází k tomu, že tzv. vakcíny mRNA poslední generace zasahují přímo do genetického materiálu pacienta... To představuje genetickou manipulaci, tedy něco, co již bylo zakázáno a do té doby považováno za zločin.”

Autor tuto vakcínu nazývá „zločinem proti lidskosti” a její důsledky srovnává s vrozenými genetickými vadami, jako je Downův syndrom. Následuje 19 otázek a odpovědí, v nichž autor do detailu popisuje, proč jsou podle něj RNA vakcíny nebezpečné.

Snímek facebookového postu pořízený 11. prosince 2020

Je autorem textu skutečně Robert F. Kennedy ml.?

Není. Ačkoliv je synovec zavražděného amerického prezidenta Johna F. Kennedyho proslulý svým odmítavým postojem k vakcínám a šířením dezinformací o nich, tentokrát je v tom nevinně.  Původní text sice nejdříve nesl Kennedyho jméno, ale později byl opraven a autor byl označen jako „Neznámý”. 

Snímek poznámky na konci článku vydaného webem Principia Scientific, pořízený 11. prosince 2020

Text včetně Kennedyho jména převzal a do češtiny přeložil portál Zvedavec.org, na který odkazuje i zmíněný příspěvek na Facebooku. Zvedavec.org ovšem v souladu s původním textem později Kennedyho jméno odstranil, kdežto autor facebookového příspěvku nikoliv.

V angličtině se text připisovaný Kennedymu šířil na Facebooku například zde, zde či zde.

Pojďme si nyní společně projít jednotlivá tvrzení:

1. Vakcíny mRNA mění geny v organismu příjemce

Text uvádí, že tato vakcína je „problematická z hlediska zdraví, morálky a etiky, a také z hlediska genetického poškození, které na rozdíl od poškození způsobeného předchozími vakcínami bude nevratné a nenapravitelné”. Dále tvrdí, že „tento zásah lze přirovnat ke geneticky modifikovaným potravinám” a dodává, že „již nebudete moci léčit příznaky po vakcíně alternativním způsobem… protože genetická vada je navždy!”

To je podle odborníků kontaktovaných AFP naprostý nesmysl. 

Takzvaná messenger RNA (mRNA neboli informační ribonukleová kyselina), na jejíž bázi jsou založeny dva z hlavních kandidátů na vakcínu proti nemoci Covid-19, dává pokyn lidským buňkám, aby vytvořily protein nacházející se ve viru Covid-19. Díky tomu není třeba pacientům podávat oslabenou verzi viru. 

Poté, co imunitní systém zaznamená přítomnost cizího proteinu, začne „budovat imunitní reakci a vytvářet protilátky, stejně jako kdyby došlo k přirozené infekci”, uvádí americká Centra pro kontrolu a prevenci chorob (CDC). 

To, že by mRNA vakcíny mohly manipulovat geny pacientů, je „biologická nemožnost”, řekla AFP 7. prosince v e-mailu Helen Petousisová-Harrisová, docentka vakcinologie na University of Auckland. „RNA vakcíny nemohou přímo komunikovat s lidskými geny, natož je pak asi bez “pak” měnit,” řekla. 

Tvrzení sdílená na Facebooku označila za nepravdivá, protože „naše geny se nacházejí v jádru našich buněk, kam nemá RNA přístup” a „mechanismus vakcíny to neumožňuje”. 

„RNA obsažená ve vakcíně je absorbována buňkami v místě vpichu, kde začne proces výroby protilátek. V tom momentě dochází k rozpadu RNA na základní stavební bloky, které jsou dále recyklovány,” dodala vakcinoložka. 

Arindam Basu, docent epidemiologie na novozélandské University of Canterbury, sdělil AFP v e-mailu, že RNA vakcíny a geneticky modifikované potraviny jsou „dva zcela odlišné pojmy”. 

„Geneticky modifikované potraviny jsou vyráběny pomocí manipulace genetického kódu neboli DNA těchto organismů,” řekl Basu a dodal, že RNA nelze zakomponovat do lidské DNA. 

„Vakcína vstoupí do buňky, ta použije informaci obsaženou v mRNA k výrobě proteinové molekuly a imunitní systém začne do krevního oběhu vypouštět protilátky, které v případě potřeby neutralizují infekci,” řekl Basu.

Podle nejnovějších informací mají nově vyvinuté mRNA vakcíny proti onemocnění Covid-19 účinnost 90-95%. 

2. Covid-19 není pandemie a na tuto nemoc se neumírá

Toto není pravda a dostupná data to dokazují. Za pandemii označila onemocnění Covid-19 Světová zdravotnická organizace (WHO), americká Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) i Evropské centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (ECDC). 

Podle nejaktuálnějších dat z Johns Hopkins University již na tuto chorobu na celém světě od loňského prosince zemřelo téměř 1,6 milionu lidí. V České republice si Covid-19 k 11. prosinci vyžádal 9 341 mrtvých

Popírání existence pandemie či její zlehčování jsme již vyvraceli například zde, zde či zde

3. Lidé nevykazující symptomy nemohou být pozitivní

V textu sdíleném na Facebooku stojí, že „viry, které jsou údajně ‚tak agresivní’, vykazují u pacientů určité příznaky, protože tělo spouští poplach kvůli přítomnosti vetřelce (horečka, bolest hlavy, zvracení, atd.)”. 

WHO ovšem na svých stránkách uvádí, že zdrojem nákazy mohou být i asymptomatičtí přenašeči, i když není jasné, jak často k tomu dochází.

„Ať už vykazují symptomy či nikoliv, infikovaní lidé mohou být nakažliví a přenášet virus na ostatní,” píše WHO zde. „Laboratorní data ukazují, že nakažení lidé jsou nejvíce infekční 2 dny předtím, než se u nich projeví příznaky, a v počáteční fázi onemocnění. Lidé, u kterých má nemoc dramatický průběh, mohou být infekční ještě déle. I ti, u kterých se žádné příznaky neobjeví, mohou virus přenést na ostatní, i když dosud není jasné, jak často k tomu dochází, a je potřeba provádět další výzkum.” 

O dezinformacích kolem testů jsme psali například zde

4. Virus byl vytvořen v laboratoři za účelem zotročení světové populace

Teorii, že byl nový koronavirus vyroben v laboratoři, odmítla řada odborníků z oblasti zdravotnictví, kteří v dopise adresovaném uznávanému vědeckému časopisu The Lancet uvedli, že virus „je přírodního původu”. 

„Společně důrazně odsuzujeme konspirační teorie tvrdící, že Covid-19 nevznikl v přírodě. Vědci z mnoha zemí… dospěli k názoru, že tento koronavirus vznikl ve volné přírodě, stejně jako mnoho dalších dosud neznámých patogenů,” stojí v dopise. 

Vědci z americké Ohio State University vydali studii docházející k závěru, že neexistuje „žádný důkaz” o tom, že by nový koronavirus pocházel z laboratoře. 

AFP již vyvrátila mnohá tvrzení, že virus pochází z laboratoře a byl uměle vytvořen, například anglicky zde, zde a zde, česky pak zde.

COVID-19