Zdravotnice provádí PCR test v Buenos Aires 28. května 2021 ( AFP / Juan Mabromata)

Americké zdravotnické úřady neruší PCR testy

  • Tento článek je víc než rok starý.
  • Zveřejněno 11/08/2021 v 14:12
  • Článek přečtete za 4 min
  • Autor: AFP USA
  • Článek preložil/-a Ladka MORTKOWITZ
Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely od konce července informace o tom, že americká zdravotnická agentura CDC už nebude používat PCR testy k diagnóze onemocnění Covid-19, protože nejsou schopny jej rozlišit od chřipky. Není to pravda. CDC pouze rozhodla o tom, že už nebude používat jeden starší typ PCR testů, neboť byly mezitím vyvinuty novější technologie. Agentura sice vyzvala k širšímu používání moderních testů, které mohou zároveň diagnostikovat virus chřipky i SARS-CoV-2, ale to neznamená, že starší testy tyto dva viry zaměňovaly.

„CDC oznámila, že k 31. 12. 2021 ruší používání RT-PCR testu k detekci infekce Covidu 19, protože jej nelze rozeznat od chřipky,” stojí v tomto příspěvku z 30. července 2021, který sdílelo přes 2 300 uživatelů.

Podobné příspěvky se na sociálních sítích šířily v různých jazycích, například v angličtině, holandštině či finštině. V češtině ji na Twitteru sdílel například Lukáš Pollert.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 11. srpna 2021

Tyto informace nejsou pravdivé. CDC neboli Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění chce přestat používat pouze jediný typ PCR testu, a to nikoliv proto, že by byl neefektivní, nýbrž proto, že byly od té doby vyvinuty modernější testy schopné zjistit přítomnost několika virů najednou.

PCR testy si nepletou Covid s chřipkou

Testy na bázi tzv. polymerázové řetězové reakce (polymerase chain reaction neboli PCR) používají ke zjištění přítomnosti viru SARS-CoV-2 zdravotníci na celém světě. Takřka od počátku pandemie jsou tyto testy terčem dezinformační kampaně.

CDC nedávno oznámila, že stáhne žádost o povolení k nouzovému používání (tzv. EUA) určitého typu testu RT-PCR, který tato agentura vyvinula na začátku pandemie. Toto oznámení, publikované na webové stránce CDC, se ovšem týká pouze jejího vlastního PCR testu, konkrétně tzv. 2019-nCoV Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel, který je pouze jedním z mnoha PCR testů, jemuž americký regulátor Food and Drug Administration (FDA) udělil povolení EUA.

Image
Snímek webové stránky FDA s některými z mnoha povolených PCR testů pořízený 11. srpna 2021; AFP označila daný test červeně

Mluvčí CDC Jade Fulce v červenci 2021 AFP vysvětlila, že test nebyl stažen kvůli tomu, že by špatně fungoval. Pouze o něj opadl zájem, protože byly mezitím vyvinuty nové, technicky modernější postupy.

Tvrzení, že PCR testy nejsou schopny rozlišit mezi Covidem a chřipkou, je nepravdivé. Jedná se o nesprávnou interpretaci tohoto prohlášení, v němž stojí, že CDC „doporučuje laboratořím používat multiplexní metodu usnadňující detekci a rozlišení virů SARS-CoV-2 a chřipky."

Podle mluvčí CDC Fulce měla agentura na mysli testy schopné identifikovat SARS-CoV-2 a chřipkový virus současně, což ovšem neznamená, že je starší testy nebyly schopny rozlišit.

Například tento PCR test vyvinutý CDC je schopen zjistit přítomnost genetického materiálu SARS-CoV-2 a dvou druhů chřipkového viru a rozlišit je. FDA jej schválila již 2. července 2020.

AFP již v minulosti psala o pokusech bagatelizovat pandemii Covid-19 prostřednictvím falešných tvrzení o tom, že CDC přičítala úmrtí v důsledku chřipky k případům Covidu, aby onemocnění vypadalo co nejnebezpečněji.

Image
Infografika AFP vysvětlující vědecké metody testování na koronavirus ( AFP / John Saeki)

PCR testy zůstávají ‚zlatým standardem’

Mluvčí FDA Jim McKinney řekl, že PCR testy jsou nadále považovány za nejlepší způsob, jak zjistit přítomnost viru SARS-CoV-2.

„FDA nevydala žádné prohlášení, které by zpochybnilo spolehlivost testů PCR obecně,” sdělil McKinney AFP 27. července. „FDA doposud schválila přes 300 typů testů určených k diagnóze Covid-19, mnohé z nichž jsou PCR testy. Obecně jsou PCR testy považovány za ‚zlatý standard’ pro diagnózu Covidu,” dodal.

Ana Santos Rutschman, docentka na St Louis University, tvrdí, že povolení EUA jsou ze své podstaty dočasná: „CDC nyní doporučuje jiný typ testu, ale netvrdí nic o PCR testech obecně,” řekla.

S tím souhlasí i Jennifer Piatt, vědecká pracovnice na Arizona State University Center for Public Health Law and Policy.

„V prohlášení CDC není nic o tom, že by zmínění test zaměňoval Covid za chřipku nebo že by to dělaly PCR testy obecně,”řekla. „Vyplývá z něj pouze to, že CDC podporuje používání testů schopných detekovat jak chřipku, tak Covid, a tím ušetřit čas i prostředky, řekla vědkyně, která zároveň působí jako právnička v organizaci Network for Public Health Law.

AFP již vyvrátila řadu dezinformací o PCR testech, česky například zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás