Prezidenti Haiti, Burundi a Tanzánie nezemřeli kvůli odmítavému postoji k vakcínám

Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulém týdnu informaci o tom, že prezidenti Burundi, Haiti a Tanzánie „náhle zemřeli" kvůli odmítavému postoji k vakcínám proti Covidu. Není to pravda. Prezident Haiti Jovenel Moïse, který se 7. července stal obětí brutální vraždy, byl očkování nakloněn. Tanzánský prezident John Magufuli, jenž byl odpůrcem vakcín, zemřel v důsledku onemocnění, stejně jako prezident Burundi Pierre Nkurunziza, který skonal již loni v červnu, dlouho před tím, než byly vakcíny uvedeny na trh.

„Tři státy dlouhodobě odmítaly vakcíny. Prezidenti všech tří zemí nečekaně a náhle zemřeli. Dnes je nahradili lidé, kteří naopak vakcíny vnímají jako jediné řešení pro svou zemi. Náhoda???" píše se v tomto příspěvku ze 14. července 2021, který sdílelo přes 240 uživatelů. Text doprovázejí fotografie prezidentů Burundi, Tanzánie a Haiti s křížkem a datem úmrtí. Podobný příspěvek se v češtině objevil také například zde s odkazem na webovou stránku Infowars, kde je toto tvrzení v angličtině.

Image
Snímek facebookového příspěvku pořízený 23. července 2021

Podobné příspěvky se šířily i v dalších jazycích, především v angličtině (1, 2, 3), polštině, rumunštině, francouzštině či španělštině. Některé zdroje, jako například článek na polském webu Neon24.pl nebo některé francouzské články (1, 2 ,3) se zaměřují pouze na smrt prezidenta Haiti, který podle nich musel zemřít, protože jeho země odmítala vakcínu proti nemoci Covid-19.

Co se stalo na Haiti?

Prezident Haiti Jovenel Moise byl 7. července 2021 v brzkých ranních hodinách zastřelen ozbrojenými útočníky ve své rezidenci. Třiapadesátiletý politik zemřel poté, co do jeho ložnice vtrhla skupina 28 anglicky a španělsky hovořících útočníků. Jeho manželka byla při útoku zraněna.

Opravdu byla vláda v Haiti proti očkování?

Haiti se nachází na seznamu 92 zemí programu Covax, což je iniciativa Světové zdravotnické organizace (WHO) na zajištění vakcín proti koronaviru pro chudé země. Je pravda, že místní vláda 6. dubna 2021 odmítla přijmout od WHO 756 000 dávek vakcíny AstraZeneca.

Důvodem však nebyl odpor proti očkování jako takovému, ale obavy z krevních sraženin způsobené ve vzácných případech právě vakcínou od společnosti AstraZeneca, jakož i nedostačující infrastruktura pro tuto dvoudávkovou vakcínu, která vyžaduje zvlástní podmínky pro skladování a udržování přesné teploty při transportu.

„Haiti neodmítlo nabídku vakcín programu Covax," řekl Laure Adrien, ředitel odboru haitského ministerstva zdravotnictví. „Požádali jsme pouze o dodávku jiné vakcíny," sdělil agentuře Bloomberg v článku publikovaném 8. července 2021. O nutnosti očkování navíc hovořil začátkem jara.

Podle tiskové zprávy UNICEF dorazila první várka 500 000 dávek vakcíny programu Covax do haitského hlavního města Port-au-Prince 14. července 2021.

Image
Haitská ministryně zdravotnictví Marie Greta Roy Clément na tiskové konferenci v Port-au-Prince 14. července 2021 ( AFP/ TRISTAN ROUSSET /PAHO/WHO)

V příspěvku haitského ministerstva zdravotnictví na Facebooku stojí: „Na Haiti dorazilo 500 000 dávek vakcíny Moderna darovaných vládou USA prostřednictvím programu Covax."

Existuje spojitost mezi atentátem na haitského prezidenta a očkováním proti Covidu?

Neexistuje žádný důkaz o spojitosti mezi atentátem na Jovenela Moïse a očkováním. Svědčí o tom i fakt, že vláda požádala Covax o změnu typu dodávané vakcíny již tři měsíce před jeho vraždou. Podle dostupných informací byl haitský prezident zabit cizími nájemnými vrahy, povětšinou bývalými členy kolumbijských ozbrojených sil.

Haiti se již několik let náchází v hluboké institucionální krizi. Opozice nikdy neuznala Moïsovu výhru ve volbách z listopadu 2016 a haitský parlament byl v lednu 2020 rozpuštěn. Po útoku bylo zatčeno 18 Kolumbijců (většinou bývalých vojáků) a tři Haiťané, z nichž dva disponovali americkým občanstvím. V úterý 20. července převzala moc na Haiti nová vláda, v jejímž čele stanul Ariel Henry.

Prezident a taxikář

Na sociálních sítích (1, 2, 3) kolovaly informace, podle nichž prezident Moïse údajně vakcíny kritizoval. Měl říct: „Vakcíny vnímám nepříznivě. Nevěřím, že naši vůdci jsou schopni jejich důvěryhodnost ověřit poté, co sem dorazí. Těmto vakcínám nedůvěřuji."

Podle vyhledávače Google však tato slova nevyřkl prezident Jovenel Moïse, nýbrž haiťan Moïse Pierre, kterého v tomto článku citovala španělská tisková agentura EFE. Moïse Pierre se představil jako vysokoškolský student, který si přivydělává taxikařením na motocyklu.

Jak se k problematice očkování vyjádřil prezident Jovenel Moïse? „Vakcíny proti koronaviru budeme mít," řekl 18. května 2021 v proslovu během oslav haitské vlajky. Zároveň vyzval obyvatelstvo ke snaze zamezit nákaze do té doby, než vakcíny dorazí na Haiti: „Nasaďte si roušky, udržujte rozestupy, myjte si ruce a nemazlete se," řekl.

Vakcíny podpořilo ve svých videích na Facebooku (1, 2) i haitské ministerstvo zdravotnictví. Navíc koncem června povolilo nákup vakcín i soukromému sektoru.

Smrt prezidenta Tanzánie, který popíral Covid

Prezident Tanzánie John Magufuli zemřel v březnu 2021 ve věku 61let. Oficiální příčinou smrti bylo podle vládních zdrojů srdeční selhání. Podle opozice však zemřel na Covid-19, což ovšem nebylo dosud prokázáno. Podle odborného časopisu The Lancet byl Magufuli zarytým „koronaskeptikem". V červnu 2020 prohlásil, že jeho země byla díky božímu zásahu nedotčena Covidem a nařídil znovuotevření škol.

„Musíme zůstat silní. Očkování je nebezpečné. Kdyby Bílý Muž skutečně byl schopen vyrobit vakcíny, tak už by dávno existovala vakcína proti AIDS, proti tuberkulóze, proti malárii a proti rakovině," řekl Magufuli v lednu 2021 podle časopisu The Lancet.

Tanzánie neobvinila WHO ani jiné mezinárodní instituce z Magufuliho smrti. Jeho nástupkyně Samia Suluhu vyzvala na Twitteru obyvatele k dodržování rozestupů.

Tanzánie byla jednou z posledních zemí, která do poloviny července 2021 nezačala očkování proti Covidu (daší jsou Burundi, Eritrea a Severní Korea). Podle mluvčí WHO je organizace připravena těmto zemím se zahájením očkovací kampaně pomoci.

Úmrtí prezidenta Burundi

Burundský prezident Pierre Nkurunziza zemřel 8. června 2020 ve věku 55 let. Oficiální příčinou smrti tohoto bývalého učitele tělocviku bylo selhání srdce. Nkurunziza tudíž zemřel několik měsíců před tím, než byly první vakcíny proti Covidu uvedeny na trh.

Podle polského novináře Wojciecha Jagielského, známého odborníka na Afriku, byl Nkurunziza první hlavou státu, která zemřela na Covid-19. Patřil k politikům, kteří nebezpečí koronaviru zlehčovali.

Jaká je situace v zemi nyní? Mluvčí burundského ministerstva zdravotnictví Jean-Bosco Girukwishaka AFP 17. července řekl: následující: „V Burundi ještě nezačala očkovací kampaň, i když pracovníci OSN a zaměstnanci některých ambasád již byli očkováni. Vláda zatím čeká, dokud nebudeme mít více informací o tom, jaké mají tyto vakcíny následky, zvláště, když u nás nepanuje nouzový stav a nákaza se v zemi dosud příliš nerozšířila. Vláda zatím přijala sytém Ndakira, Sinandura kandi Sinandukiza COVID-19 (Vyléčím se, nebudu dále šířit nákazu Covid-19), který spočívá v testování a co nejrychlejší léčbě pozitivních případů, stejně jako v prevenci nákazy pomocí různých bariér."

Nkurunzizův nástupce Évariste Ndayishimiye sice zatím očkování nezavedl, ale Covid-19 je podle něj „největší nepřítel země".

Burundi neobvinila z Nkurunzizovy smrti žádnou organizaci. Stejně jako tanzánský prezident Magufuli zemřel burundský lídr přirozenou smrtí.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás