Ruský prezident Vladimír Putin spolu s předsedou Ruské rady muftíů Ravilem Gainutdinem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem při slavnostním otevření Chrámové mešity v Moskvě 23. září 2015 ( AFP/RIA NOVOSTI / ALEXEI DRUZHININ)

Putin nepronesl tuto řeč odsuzující ruské muslimy

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Stovky uživatelů Facebooku sdílely falešný citát připisovaný ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi, který ve Státní dumě údajně řekl, že „Rusko nepotřebuje muslimské menšiny“. Agentura AFP však nenašla žádný důkaz o tom, že by Putin někdy něco podobného o muslimech řekl. Naopak, ruský prezident se o druhé největší náboženské skupině v zemi opakovaně vyjadřuje v přátelském duchu.

Podle textu, který sdílely stovky uživatelů napříkladzde či zde, měl Putin ve Státní dumě neboli dolní komoře ruského parlamentu pronést projev zaměřený na menšiny žijící v zemi. V něm měl ruský prezident údajně zdůraznit, že jakékoliv menšiny žijící v Rusku by měly „hovořit rusky" a „respektovat všechny ruské zákony". Měl také říci, že „Rusko nepotřebuje muslimské menšiny" zatímco „menšiny potřebují Rusko a my jim nebudeme udělovat zvláštní výsady, ani se nebudeme snažit změnit naše zákony tak, aby vyhovovaly jejich přáním".

„Naše ruské zvyky a tradice nejsou slučitelné s nedostatkem kultury nebo primitivními způsoby práva šaría a muslimů,“ pokračuje dále údajný citát. Příspěvek uzavírá tím, že „muslimské menšiny nejsou ruské".

Zavádějící facebookový příspěvek pořízený 27. září 2021

Podle příspěvku měl Putin dále říct, že nebude „tolerovat neúctu k naší ruské kultuře" a že by se Rusko mělo „lépe poučit ze sebevražd takzvaných demokracií - Ameriky, Anglie, Francie, Německa a Holandska", které muslimové ovládají.

Tento text se začal lavinovitě šířit také na sousedním Slovensku, kde jej sdílel například bývalý předseda Nejvyššího soudu Slovenské republiky a místopředseda Ficovy vlády Štefan Harabin, od nějž ho převzaly dezinformační weby hlavnydennik.sk, podtatransky-kurier.sk, picuscapital.sk a news24.cz.

Text je však nepravdivý. Slovenskému týmu AFP Fakty se nepodařilo dohledat žádný důkaz o tom, že by Putin podobný projev pronesl, ať už v dumě či kdekoliv jinde.

Citát, o kterém neexistuje žádný důkaz

Všechna Putinova veřejná vystoupení, rozhovory či projevy jsou zveřejněny (i v angličtině) na oficiální stránce Kremlu spolu s prezidentovým kalendářem událostí. Všechny prezidentské projevy k Federálnímu shromáždění neboli Státní dumě od roku 2008 jsou taktéž k dispozici na stránkách Kremlu. Podobně se dá vyhledávat i ve zprávách na stránce ruské Státní dumy.

Ani po důkladném vyhledávání za použití různých kombinací klíčových slov jako „šaría“, „muslimská menšina“ či „Putin migrace“ (ať už v angličtině nebo v ruštině) jsme žádnou zmínku o výše zmíněném projevu nenašli ani na stránce Kremlu, ani na stránce Státní dumy, ruské vlády či jakýchkoliv relevantních médií, která by o podobné události bezpochyby informovala.

Tým AFP Fakty našel první zmínku o údajném Putinově citátu v angličtině ve facebookovém příspěvku z října 2013, v ruštině pak v příspěvku na internetovém fóru livejournal.com z ledna 2014. Tyto dřívější verze citátu, které v minulosti vyvrátily organizace jako Snopes či Politifact, obsahovaly zmínku o tom, že Putin měl tento projev přednést v dumě 4. ledna nebo 4. srpna 2013. Zkontrolovali jsme tedy program Státní dumy i ruského prezidenta na tyto konkrétní dny, ale žádnou zmínku o projevu týkajícím se muslimské menšiny jsme nenašli.

Jakási obecná prohlášení o migraci a potřebě kulturní asimilace přistěhovalců pronesl Putin během projevu na setkání Rady Federálního migračního úřadu, kterého se zúčastnil 26. ledna 2012. Putin tehdy mimo jiné řekl: „Musíme vytvořit podmínky pro přistěhovalce, aby se normálně integrovali do naší společnosti, učili se rusky, samozřejmě respektovali naši kulturu a tradice a dodržovali ruské zákony. V této souvislosti se domnívám, že rozhodnutí o povinné výuce ruského jazyka a o povinných zkouškách je odůvodněné.“ Není tudíž vyloučeno, že část citátu šířícího se na internetu pochází z tohoto projevu. Ani jednou v něm však Putin nezmínil muslimy, islám či právo šaría.

Putin: Islám je neoddělitelnou součástí ruského duchovního života

V Rusku žije podle dat portálu Statista.com i podle Pew Research Center největší komunita muslimů v Evropě, konkrétně více než 14 miliónů lidí. Podle vícero zdrojů (například zde či zde) vyznává islám více než 10% ruských věřících.

Prezident Vladimír Putin se za posledních 21 let zúčastnil mnoha akcí souvisejících s muslimskou komunitou v Rusku a ve svých veřejných prohlášeních k ní soustavně projevuje sympatie.

„Rusko je domovem muslimů a křesťanů. Bylo tomu tak po staletí a jsem si jist, že tomu tak zůstane i nadále," řekl Putin 15. března 2000 na setkání s členy Ruské muslimské duchovní rady.

„Chtěl bych poznamenat, že poslední desetiletí bylo časem znovuzrození duchovního života muslimů v Rusku. Po mnoha dekádách zákazů náboženské výchovy zde máme více než 100 medres a dalších institucí náboženského vzdělávání. Pokud bylo v roce 1991 v Rusku 870 mešit, dnes je jich už více než 7 000,“ řekl Putin v říjnu 2003.

Prezident Vladimír Putin během projevu u příležitosti otevření největší mešity v Moskvě 23. září 2015 ( RIA NOVOSTI / ALEXEI DRUZHININ)

„Tradiční islám je dnes neoddělitelnou součástí ruského duchovního života. Humanistické hodnoty islámu, podobně jako hodnoty našich dalších tradičních náboženství, učí lidi soucitu, spravedlnosti a starostlivosti o naše blízké. Na tyto věci klademe velký důraz,“ řekl Putin 23. září 2015 během slavnostního otevření Chrámové mešity v Moskvě. Celý Putinův projev z této události je k dispozici zde.

Před dvěma měsíci, 21. června 2021, popřál Putin muslimské komunitě k tradičnímu Svátku oběti Íd al-adhá: „Drazí přátelé, (...) Přeji ruským muslimům zdraví, štěstí a dobro.“

Článek preložil/-a
MIGRATION