Zakladatel Světového ekonomického fóra (WEF) Klaus Schwab pronáší řeč v Davosu 21. ledna 2020 ( AFP / Fabrice COFFRINI)

Text podporující „vyhlazení" 4 miliard lidí nepochází z knihy zakladatele Světového ekonomického fóra

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce českých uživatelů sociálních sítí sdílely informaci, podle níž zakladatel Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu Klaus Schwab ve své knize napsal, že „alespoň 4 miliardy darmožroutů" zemřou prostřednictvím „organizovaných epidemií". Není to pravda. Citovaná pasáž pochází z konspirační knihy jiného autora, nikoliv ze Schwabovy knihy popisující plán na oživení globální ekonomiky po koronavirové pandemii.

„Alespoň 4 miliardy nepotřebných darmožroutů' by měly být vyhlazeny do roku 2050 prostřednictvím válek, organizovaných epidemií, rychle se šířících nemocí a hladomorů," tvrdí tento článek na dezinformačním webu infokuryr.cz, který na Facebooku od konce léta sdílelo téměř 6 500 uživatelů. „Skupinám, které nepatří k elitě, bude množství energie, stravy a vody regulováno na minimum, počínaje bílým obyvatelstvem západní Evropy a Severní Ameriky a poté i dalším rasám."

Článek obsahuje tag na Schwabovu knihu „Covid-19: The Great Reset”, která vyšla v červenci 2020.

Snímek nepravdivého článku na stránce infokuryr.cz pořízený 12. listopadu 2021

Podobné texty od léta kolují na sociálních sítích v různých jazycích, například v angličtině či ve finštině.

Klaus Schwab je zakladatelem a výkonným ředitelem Světového ekonomického fóra (WEF), což je mezinárodní nezisková organizace pořádající pravidelná setkání předních světových osobností z oblasti ekonomiky, politiky a obchodu. Loni v červenci vydal knihu nazvanou podle iniciativy WEF oživit globální ekonomiku narušenou pandemií covid-19. Tato iniciativa se však stala terčem konspirátorů, podle kterých skrývá tajné cíle na snížení světové populace, jak o tom AFP psala zde.

Tvrzení, že Schwab volá po snížení populace, je nepravdivé. Pasáž publikovaná na webu infokuryr.cz ve Schwabově knize vůbec není. Vyhledáváním klíčových slov se nám však podařilo zjistit, že zmíněnou pasáž obsahuje kniha z roku 1992 nazvaná „Conspirators' Hierarchy: The Story of the Committee of 300" („Hierarchie konspirátorů: Příběh Výboru 300"), která propaguje konspirační teorii o tom, jak vybraná skupina lidí ovládá veškeré aspekty globálního dění.

Americká CIA publikovala text této knihy zde poté, co byla nalezena mezi dokumenty během dopadení Osamy Bin Ladena v roce 2011 v pákistánském městě Abbottabad.

Tato kniha z roku 1992 navíc nesprávně připisuje zmíněnou pasáž jiné knize s názvem The Open Conspiracy: Blue Prints for a World Revolution od anglického spisovatele H.G Wellse, jenž je spolu s Julesem Vernem často nazýván „otcem science fiction".

Vyhledáváním v online verzi Wellsovy knihy pomocí klíčových slov se nepodařilo zmíněnou pasáž nalézt.

Také mluvčí WEF 6. července AFP potvrdil, že zmíněná pasáž „není součástí knihy The Great Reset od profesora Schwaba".

Schwab se během covidové pandemie stal terčem mnoha dezinformací. AFP již v minulosti psala o tom, jak někteří konspirátoři považují „Great Reset" za plán elit „pokořit lidstvo". Psali jsme také o konspirační teorii, podle níž má být Schwab členem rodiny Rothschildů.

Článek preložil/-a
COVID-19