Zastánci sdružení proti očkování „No Vax" demonstrují proti tzv. green pasu na náměstí Piazza del Popolo v Římě 7. srpna 2021 ( AFP / Alberto PIZZOLI)

Itálie nesnížila oficiální počet úmrtí na covid-19 o 97 procent

Stovky uživatelů sociálních sítí sdílely od minulého týdne článek tvrdící, že Itálie snížila oficiální počet mrtvých na covid-19 o více než 97 procent z 130 000 úmrtí na pouhých 3 783. Jedná se ovšem o dezinterpretaci zprávy italského Národního zdravotního ústavu (ISS), který toto tvrzení odmítl a potvrdil, že oficiální počet úmrtí nebyl zrevidován.

„Počet úmrtí na covid v Itálii se dramaticky snížil o více než 97 procent," hlásá titulek článku z 10. listopadu na webu otevrisvoumysl.cz, který často šíří dezinformace. Článek na Facebooku sdílelo téměř 400 uživatelů.

Další tisíce uživatelů sociálních sítí tuto zprávu šířily v dalších jazycích, od angličtiny přes finštinu po řečtinu.

Image
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 15. listopadu 2021 ( Ladka MORTKOWITZ)

Web cituje článek italského deníku Il Tempo z 21. října analyzující zprávu, kterou dva dny předtím vydal italský Národní zdravotní ústav (Istituto Superiore di Sanità).

Podle článku v Il Tempo ze zprávy ISS vyplývá, že pouhých 2,9 procenta ze všech úmrtí registrovaných od února 2020 v důsledku pandemie bylo skutečně způsobeno onemocněním covid-19. Autor článku totiž tvrdí, že vzhledem k tomu, že většina ostatních měla nějaké další zdravotní problémy, nelze jejich úmrtí počítat jako způsobená covidem. Ze 130 468 úmrtí s covidem zmíněných ve zprávě prý tudíž bylo pouhých 3 783 způsobeno samotným koronavirem.

Podle odborníků a italských zdravotníků, na které se AFP obrátila, se však jedná o dezinterpretaci zprávy ISS.

Italské úřady tvrzení odmítají

„Je to nesmysl," řekl AFP 2. listopadu mluvčí ISS Pier David Malloni v reakci na tvrzení kolující na sociálních sítích. Taktéž ISS informaci popřela v tomto tiskovém prohlášení z 25. října, v němž vysvětluje, jak k dezinterpretaci zprávy došlo.

„Ze zprávy nevyplývá, že pouhých 2.9% covidových úmrtí bylo zprůsobeno koronavirem”, stojí v prohlášení v italštině.

„Oněch 2.9%, zmíněných již v předešlých zprávách, se týká části pacientů, kteří zempřeli jako pozitivní na virus SARS-CoV-2 bez jakýchkoliv dalších patologií diagnostikovaných již před nakažením,” vysvětluje ISS v prohlášení.

Článek v Il Tempo nepravdivě tvrdil, že pouze pacienti bez jakýchkoliv jiných zdravotních problémů by měli být počítáni do úmrtí způsobených covidem v Itálii. Podle ISS se však mezi covidová úmrtí nadále počítají i případy lidí s dalšími onemocněními.

„Přítomnost jedné či více komorbidit je rizikovým faktorem pro covid-19, ale i pokud má pacient dvě nebo více předchozích onemocnění, například hypertenzi, cukrovku či obezitu, úmrtí je způsobeno virem," vysvětlil Malloni.

Timo Strandberg, profesor geriatrie na Helsinské univerzitě, agentuře AFP řekl, že při výpočtu úmrtí na covid-19 je důležité rozlišovat mezi tzv. základní příčinou smrti a bezprostřední příčinou smrti.

"Covid-19 je základní příčinou smrti v případě, kdy u pacienta neexistují žádné jiné nemoci. Ale pokud existují i jiné nemoci, pak samozřejmě může stále být bezprostřední příčinou smrti," řekl Strandberg 29. října 2021.

Podle italských zdravotnických úřadů byly ve většině případů bezprostřední příčinou úmrtí komplikace způsobené covidem.

„Společné zprávy ISTAT-ISS vypracované na základě úmrtních listů ukazují, že covid-19 je přímo zodpovědný za smrt v 89% případech úmrtí lidí pozitivních na virus SARS-CoV-2,“ stojí v tiskové zprávě.

Autor článku Il Tempo dále tvrdí, že lidé se třemi a více zdravotními problémy by nevyhnutelně zemřeli bez ohledu na pandemii covid-19.

Strandberg však poukazuje na to, že covid-19 zabíjí také pacienty ve věku 50–60 let, kterým jinak mohly zbývat ještě desítky let života:

„I když je možné, že měli zdravotní problémy, mohli s nimi klidně žít dalších 10-20 let."

Chronická onemocnění jsou u starších Italů běžná. Podle zprávy Italského národního statistického ústavu (ISTAT) má přibližně 85 % italské populace ve věku nad 65 let alespoň jeden chronický zdravotní problém a 52 % má tři i více.

Z tohoto grafu úmrtí v Itálii v důsledku covidu vyplývá, že v říjnu nedošlo k žádnému drastickému úbytku. K 15. listopadu země vykázala přes 132 700 úmrtí. Od března 2020 vykázala Itálie jednu z nejvyšších nadúmrtností v poměru k velikosti populace na světě, což naznačuje, že úmrtnost na covid-19 by mohla být ještě vyšší.

Image
Mapa Itálie s regiony s nadprůměrnou mírou úmrtnosti v březnu 2020 ( AFP / Simon MALFATTO, Sabrina BLANCHARD)

AFP v červenci ověřovala podobnou dezinformaci týkající se covidových statistik v Portugalsku. Ověřovali jsme i jiné falešné zprávy z Itálie, například zde či zde.

Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!

Kontaktujte nás