Ursula von der Leyen v Bruselu 8. prosince 2021 ( POOL / Olivier Matthys)

Šéfka Evropské komise nevolala po zrušení Norimberského kodexu kvůli povinnému očkování

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulém týdnu příspěvky a články, podle kterých měla prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen „ve středu novinářům” oznámit, že je pro zrušení Norimberského kodexu, což by umožnilo zavést povinné očkování. Není to pravda. Šéfka EK sice během tiskové konference 1. prosince vyjádřila svůj osobní názor ve prospěch očkování, o Norimberském kodexu však nepadlo ani slovo. Tento soubor zásad medicínské etiky pro experimenty na lidech navíc není součástí českého právního řádu a jeho zrušení by nijak neovlivnilo potenciální zavedení povinného očkování proti covidu.

„Po drastickém lockdownu neočkovaných lidí v Rakousku vyzývá šéfka EU ke zrušení Norimberského kodexu,” stojí v nadpisu tohoto článku, který na Facebooku sdílelo přes 1 200 uživatelů, a to například zde.

Podle autora článku „Šéfka Evropské komise Ursula Van Der Leyen ve středu novinářům řekla, že je pro zrušení dlouholetého Norimberského kodexu a pro povinné očkování proti covidu”. Podobná tvrzení se objevila také zde či například zde.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 13. prosince 2021

Informace o údajném prohlášení šéfky EK o zrušení Norimberského kodexu na sociálních sítích kolovaly v mnoha jazycích, například v angličtině (zde, zde), francouzštině (zde, zde), polštině či němčině.

Všechny tyto příspěvky zmiňují tiskovou konferenci z 1. prosince 2021, během které Ursula von der Leyen podpořila možnost otevření diskuse o povinném očkování. O Norimberském kodexu se však nezmínila ani během tiskové konference, ani v předchozích týdnech.

Vzhledem k rychlému šíření varianty Omicron se několik členských zemí EU rozhodlo zavést od počátku příštího roku povinné očkování proti covidu alespoň pro některé části populace. Toto rozhodnutí rozděluje laickou i odbornou veřejnost: například Světová zdravotnická organizace (WHO) 7. prosince 2021 prohlásila, že povinné očkování by mělo být „krajním řešením”.

Ursula von der Leyen Norimberský kodex nezmínila

Lživé články a příspěvky tvrdí, že Ursula von der Leyen vyzvala ke zrušení Norimberského kodexu „ve středu”. AFP zjistila, že první takové příspěvky se objevily v angličtině již ve středu 1. prosince 2021, tj. ve stejný den, kdy šéfka EK vystoupila na tiskové konferenci, kde společně s eurokomisařkou Stellou Kyriakides hovořila o nových výzvách v souvislosti s covidem. Záznam celé konference je k dispozici zde.

Během části konference věnované dotazům novinářů, která je k dispozici také na stránce Evropské komise, se jedna řecká novinářka von der Leyenové zeptala na opatření řecké vlády, která 30. listopadu oznámila, že všichni neočkovaní občané nad 60 let dostanou pokutu 100 eur.

„Chci se vás zeptat, jaká je vaše pozice vůči tomuto povinnému očkování?”, zeptala se novinářka Maria Antoni (na záznamu v čase zhruba 12:49).

„Nejdříve ze všeho je třeba připomenout, že se jedná čistě o kompetenci členského státu, takže není na mě, abych cokoliv doporučovala,” začala von der Leyen a pokračovala: „Pokud se ptáte na můj osobní postoj, před dvěma nebo třemi lety by mě nikdy nenapadlo, že budu svědkem toho, co se teď děje. Že během této strašné pandemie máme vakcíny schopné zachrátit životy, které ale nejsou všude adekvátně využívány, čímž vznikají obrovské zdravotní náklady.”

„Když se podíváte na čísla, 77 % dospělých je nyní v EU očkovaných, ale když vezmete celou populaci, je to 66 %, což znamená, že třetina populace EU není očkována. To je 150 milionů lidí, což je hodně. Pochopitelně ne všichni mohou být očkováni, například velmi malé děti nebo lidé s nějakými zdravotními problémy, ale drtivá většina by se naočkovat mohla,” pokračovala von der Leyen.

„A proto si myslím, že je vhodné tuto diskusi vést již nyní – jak uvažovat o povinném očkování v rámci EU a potenciálně jej podpořit. To vyžaduje diskusi, budeme potřebovat společný přístup, ale myslím si, že je to diskuse, kterou je třeba vést,” uzavřela šéfka EK.

Ani jednou v průběhu tiskové konference a následné debaty se Ursula von der Leyen nezmínila o Norimberském kodexu. Navíc zdůraznila, že se jedná pouze o její osobní názor. EU v žádném případě zavést povinné očkování nemůže, neboť to je v kompetenci jednotlivých členských států.

To potvrdil i mluvčí EK pro otázky zdraví Stefan de Keersmaecker, kterého AFP kontaktovala 6. prosince. Ursula von der Leyen „na této tiskové konferenci z 1. prosince pouze poskytla svůj osobní názor na povinné očkování” a „vůbec nemluvila” o Norimberském kodexu, řekl.

„Nevím ani o žádné jiné příležitosti, kdy by se na tento kodex odvolávala v rámci očkovací politiky,” dodal.

Internetové vyhledávání za použití klíčových slov „Ursula von der Leyen” a „Norimberský kodex” před 30. listopadem 2021 nepřineslo žádné výsledky ani v češtině, ani v angličtině.

Norimberský kodex nemá právní hodnotu

Už samo tvrzení, že Norimberský kodex lze „zrušit”, je nesmyslné. Není totiž součástí právního řádu ČR a jeho odstranění by na případné zavedení povinného očkování nemělo žádný vliv.

Jak AFP psala již loni zde, tzv. „Norimberský kodex” se vyvinul v průběhu let ze zásad formulovaných Norimberským tribunálem, před kterým v srpnu 1947 stanulo 23 lékařů a úředníků za pokusy na lidech páchané v nacistických koncentračních táborech. Šestnáct z nich bylo odsouzeno, z toho 7 k trestu smrti.

„Norimberský kodex z roku 1947 má jen 10 bodů a výhradně se týká pokusů na lidech v reakci na zvěrstva 2. světové války,” sdělila AFP bioložka a filosofka Helena Haškovcová, profesorka lékařské etiky na 3. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Těchto deset bodů formuluje podmínky, za jakých musí experimenty prováděné na lidech probíhat, aby byly považovány za přijatelné: Základní podmínkou je „dobrovolný souhlas pokusné osoby” a „při pokusu je třeba dbát na to, abychom se vyhnuli zbytečnému fyzickému a duševnímu utrpení nebo poškození” osob, na kterých je experiment prováděn.

„V medicíně se stále zkoušejí nové léčivé přípravky nebo léčebné metody a všichni, kdo je provádějí, Norimberský kodex znají a dodržují ho (informovaný souhlas testovaného subjektu atd.),” napsala profesorka Haškovcová AFP v e-mailu 13. prosince. „Očkovací vakcíny jsou vždy také testovány ve třech fázích a teprve ta poslední je provedena na lidech (dobrovolnících).”

Profesorka Haškovcová však poukazuje na to, že vakcíny již byly schváleny i Evropskou lékovou agenturou, a to i přes některé možné vedlejší účinky, neboť „ benefity je jednoznačně převyšují”, takže „v žádném případě” není očkování experimentem. „Nechápu, jak mohl někdo spojit očkování a Norimberský proces,” dodala.

Dohled nad dodržováním pravidel testování nových léčivých přípravků mají v České republice příslušné etické komise, bez jejichž souhlasu nelze takové zkoušení léčivých přípravků ani zahájit, uzavřela profesorka Haškovcová.

Čtyři vakcíny proti onemocnění covid-19, které byly ke 14. prosinci schváleny k použití v České republice, musely projít schvalovacím procesem nutným před uvedením na evropský trh: během první fáze se posuzovala možná škodlivost produktu, během druhé fáze se testoval omezený počet pacientů, a během třetí se terapeutické kvality testovaly na výrazně větším vzorku pacientů.

To, že vakcíny proti covidu již nelze považovat za experimentální, AFP v předchozím článku potvrdila Samia Hurst, konzultantka Rady pro klinickou etiku při Ženevské fakultní nemocnici (HUG): „Z hlediska uvedení na trh již vakcíny nejsou experimentální. Víme, že fungují, a že poměr přínosy versus rizika je jednoznačně příznivý."

Článek preložil/-a
VAKCÍNY COVID-19