Účastník demonstrace protestuje 25. srpna 2020 proti výsledkům prezidentských voleb v Minsku (AFP / Sergei Gapon)

Na fotografiích vytržených z kontextu nedostávají Bělorusové zaplaceno, aby demonstrovali

Copyright AFP 2017-2021. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů Facebooku sdílely příspěvky tvrdící, že Západ platí demonstranty v Bělorusku, aby protestovali proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. Jedná se o dezinformaci. Lidé na fotografiích naopak mezi sebou vybírali peníze na zakoupení zvukové aparatury pro další demonstrace.

Tento příspěvek z 23. srpna 2020, který již sdílelo přes 2 300 uživatelů, obsahuje fotografie demonstrantů s hrstmi plnými bankovek. V textu se tvrdí, že snímky zachycují „vyplácení prachů demonstrantům přímo na náměstí Nezávislosti v Minsku”. Stejné fotografie s podobným popisem se objevily také zde, odkud je sdílelo přes 1 800 lidí. 

Snímek facebookového postu pořízený 25. srpna 2020

Protesty v Bělorusku propukly po prezidentských volbách 9. srpna 2020, po nichž dosavadní prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že dostal přes 80 procent hlasů. Evropská Unie prohlásila, že volební výsledky neuzná, a pohrozila Lukašenkovi sankcemi.

Vlna protestů zesílila poté, co opoziční kandidátka Světlana Cichanouská uprchla do sousední Litvy. Demonstrace pokračovaly navzdory hromadnému zatýkání a údajnému mučení lidí ve vazbě. Jen v samotném Minsku vyšly podle zprávy AFP 23. srpna do ulic desítky tisíc lidí. 

AFP Na pravou míru se pomocí zpětného vyhledávání obrázků podařilo zjistit, že fotografie nepocházejí z hlavního města Minsk, nýbrž z Grodna na západě země. Stejně oblečení lidé jako ve lživém facebookovém příspěvku se objevují i na snímcích v reportáži běloruské mutace Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL). Na obou fotografiích je vidět žena s červenou kabelkou a mladší muž v bílém tričku s černou baseballovou kšiltovkou a slunečními brýlemi.

Vlevo snímek ze zavádějícího facebookového postu, vpravo fotografie z reportáže RFE/RL

Není také pravda, že by demonstranti dostávali zaplaceno. Naopak, peníze organizátoři od účastníků protestů vybírají, a to na nákup zvukové aparatury za účelem lepší organizace budoucích shromáždění. To je patrné z krátkého videozáznamu, který běloruská verze RFE/RL zveřejnila na Facebooku. 

Video ukazuje pár na pódiu vybírající peníze do igelitové tašky. Scénu doprovází skandování davu: „Věříme! Můžeme! Přemůžeme!”, zatímco lidé přicházejí k pódiu a házejí do igelitky bankovky. Další muž vzápětí zvedne hrst peněz a do amplionu zvolá: „Chci vám ukázat, jak moc peněz již lidé přispěli. Podívejte, mám ty peníze v ruce. Vidíte?”, načež dav začne tleskat a pochvalně výskat. 

Snímek z videa běloruské odnože RFE/RL

Reportér RFE/RL Matthew Luxmoore na Twitteru uvedl, že na fotografiích jsou „demonstranti počítající peníze vybrané na výbavu pro novináře”, které byly vytrženy z kontextu a použity k podpoře Lukašenkova tvrzení, že jsou „placeni Západem”.