Na této ilustraci je futuristické vozítko, nikoli vize světa v roce 2022

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů sdílely na sociálních sítích v uplynulých třech týdnech obrázek lidí cestujících odděleně v jakýchsi skleněných bublinách s tím, že autor již v roce 1962 předpověděl, jak bude svět vypadat v roce 2022. Ve skutečnosti se jedná o ilustraci z italského časopisu Domenica del Corriere s návrhem futuristického vozítka, které mělo vyřešit dopravní zácpy ve velkých městech. O roce 2022 v něm není ani zmínka.

Na Facebooku se obrázek šířil například prostřednictvím tohoto příspěvku z 21. srpna 2020, odkud jej sdílely téměř 4 000 lidí. Doprovázel ho následující text: „Tento obrázek namaloval Walter Molino v roce 1962 a má název: Život v 2022.”

Snímek facebookového postu pořízený 8. září 2020

Stejný příspěvek sdílely na Facebooku desetitisíce uživatelů i v mnoha dalších jazycích, například v angličtině, francouzštině, italštině, němčiněšpanělštině, portugalštině či holandštině

Futuristická vize

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků se podařilo identifikovat původ ilustrace, vysvětlený například na italské webové stránce plurale.net. Podle článku je autorem obrázku jeden z nejznámějších italských karikaturistů a ilustrátorů 20. století Walter Molino. Ilustrace byla otištěna v dnes již neexistujícím časopise La Domenica del Corriere 16. prosince 1962. 

V pravém dolním rohu obrázku je zarámovaný následující text: „Tímto způsobem by se dal zmírnit, když už ne vyřešit, problém dopravní zácpy ve městě: místo současných objemných vozů by se daly použít malé jednomístné vozy zabírající minimum místa, které bychom mohli nazývat Singoletty. Takto si Walter Molina představuje silnici z titulní stránky, pokud by se Singoletta začala používat ve velkém.” 

Snímek z webové stránky plurale.net pořízený 8. září 2020

AFP se spojila s historickým archívem deníku Corriere della Sera, pod nímž časopis La Domenica del Corriere vycházel v letech 1899-1989. Vedoucí archívu Francesca Tramma uvedla, že ilustrace se Singolettou pokrývala zadní stránku časopisu. Zároveň popřela, že by obrázek zmiňoval rok 2022.

„Jde o futuristickou vizi přeplněné ulice z úvodní stránky, kde se muž zblázní z dopravní zácpy,” dodala. 

Snímek obálky Domenica del Corriere z 16. prosince 1962

Tato stránka je opatřena následujícím popiskem: „Noční můra dopravní zácpy. V jedné newyorské ulici uvízne pošťák George A. Compton v předvánoční dopravní zácpě a zblázní se. Vyskočí z auta, vyzuje si boty, vylézá na střechu auta a začíná přeskakovat z jednoho vozu na druhý.”

Popisky obou ilustrací na obálce časopisu odkazují na stránky 6 a 7. Corriere della Sera zaslala AFP fotografie těchto stránek s celým článkem. Nikde v něm není zmínka ani o roku 2022, ani o žádném jiném konkrétním datu v budoucnosti. 

Snímky časopisu Domenica del Corriere z 16. prosince 1962 poskytnuté vydavatelem

18. května 2020 zveřejnil deník Corriere della Sera článek spojující Molinovu ilustraci z roku 1962 s pandemií Covid-19. „V dobách poznamenaných pandemií nás tento obrázek znovu nutí k zamyšlení," uvádí se v článku. Toto dílo však nazývá Singolettu „futuristickým řešením pro dopravu ve velkých městech“, nikoliv předpovědí toho, jak bude kvůli pandemii vypadat svět v roce 2022.

Článek preložil/-a
COVID-19