Šíří se fáma, že smrt George Floyda byla zinscenována
- Tento článek je víc než rok starý.
- Zveřejněno 12/06/2020 v 17:19
- Článek přečtete za 3 min
- Autor: AFP USA, AFP Argentina, AFP Česká republika
Copyright © AFP 2017-2024. Pro jakékoli komerční využití tohoto obsahu je nutné předplatit si naše služby. Pro více informací klikněte zde.
Mezi českými uživateli se dezinformace šíří například zde, zde, a především prostřednictvím tohoto videa, které zhlédlo přes 133 000 lidí a sdílelo je téměř 3200 uživatelů.
Nepravdivých tvrzení, která AFP ověřila, je celá řada. Pojďme si je společně projít.
Tvrzení č. 1: Floyd je stále naživu
Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel 25. května 2020 po zásahu policie ve městě Minneapolis. Udusil se poté, co mu bílý policista Derek Chauvin klečel téměř 9 minut na krku a ignoroval jeho prosby, aby jej nechal nadechnout. Incident natočili přihlížející a videozáznam rozpoutal vlnu protestů po celé zemi.
Navzdory tomu po sociálních sítích kolují spekulace, že černoch stále žije:
Floydův pitevní záznam z okresu Hennepin, který je k dispozici zde, potvrzuje, že zemřel 25. května ve 21:25. „V průběhu zatýkání přestal reagovat; navzdory tomu, že se mu dostalo okamžité lékařské péče v terénu a následně i na pohotovostním oddělení nemocnice v Hennepinu, nepodařilo se jej resuscitovat.”
Na žádost Floydovy rodiny byla také provedena soukromá pitva, která uvádí jako příčinu smrti udušení.
Tvrzení č. 2: Scénu zatýkání sehráli najatí herci
Teorie, že Floydovu smrt ve skutečnosti sehráli najatí herci, se objevuje v mnoha příspěvcích na sociálních sítích. Tento například srovnává fotografii policisty Dereka Chauvina se snímkem herce jménem Ben Bailey:
Není to pravda. Osobní dokumenty policistů, kteří se zatýkání zúčastnili, policie zveřejnila online. Kromě Chauvina, jehož záznam je k dispozici zde, při zatýkání Floyda asistovali také Tou Thao, J. Alexander Kueng a Thomas Lane. Chauvin byl obviněn z vraždy 2. stupně a zbývající tři policisté z napomáhání k vraždě 2. stupně.
S Chauvinem a Thaem navíc byly problémy již v minulosti. Ze soudních záznamů vyplývá, že Thao v roce 2017 stanul před federálním soudem pro údajný nepřiměřený zákrok.
Teorie, že Chauvina zahrál Riley, při bližším srovnání fotografií obou mužů neobstojí. Fotografie Chauvina, kterou policie zveřejnila, jasně ukazuje jeho tvář. Ta vykazuje stejné charakteristické rysy jako snímek z videa zachycujícího Floydovo zatčení: jedno oko menší než druhé a odstávající špičky uší. Tyto rysy na fotografiích herce Bena Rileyho chybí.
Tvrzení č. 3: Falešný policejní odznak
Na fotografii ze zatýkání má Thao vyšívaný odznak, zatímco Chauvin má na košili připevněný odznak z kovu. To ihned zavdalo příčinu ke konspiračním teoriím o tom, že se jedná o „falešné policisty.” U americké policie však rozdíly v odznacích a uniformách existují.
Policejní důstojníci z Minneapolis, kde se incident odehrál, mají různé typy odznaků (např. zde, zde či zde). Kompletní pravidla pro vzhled a oblečení policistů v Minneapolis jsou k dispozici zde.
Floydova smrt rozpoutala vlnu demonstrací proti rasismu a policejnímu násilí, a to nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích světa. Zároveň ovšem vyvolala i řadu dezinformací. O některých z nich jsme již informovali zde, zde a zde.
Chcete, aby agentura AFP ověřila nějakou informaci? Napište nám!
Kontaktujte nás