Demonstranti nesou portrét George Floyda během protestu organizovaného hnutím Black Lives Matter 5. června 2020 v Brooklynu v New Yorku. (AFP / Angela Weiss)

Šíří se fáma, že smrt George Floyda byla zinscenována

Copyright AFP 2017-2023. Veškerá práva vyhrazena.

Tisíce uživatelů Facebooku šíří informace o tom, že smrt amerického černocha George Floyda byla zinscenována a že role oběti i policisty ve skutečnosti sehráli herci. Není to pravda. Floydovu smrt potvrdila pitva a osobní dokumenty všech policistů, kteří se zatýkání zúčastnili, byly zveřejněny.

Mezi českými uživateli se dezinformace šíří například zde, zde, a především prostřednictvím tohoto videa, které zhlédlo přes 133 000 lidí a sdílelo je téměř 3200 uživatelů. 

Nepravdivých tvrzení, která AFP ověřila, je celá řada. Pojďme si je společně projít.

Tvrzení č. 1: Floyd je stále naživu

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel 25. května 2020 po zásahu policie ve městě Minneapolis. Udusil se poté, co mu bílý policista Derek Chauvin klečel téměř 9 minut na krku a ignoroval jeho prosby, aby jej nechal nadechnout. Incident natočili přihlížející a videozáznam rozpoutal vlnu protestů po celé zemi.

Navzdory tomu po sociálních sítích kolují spekulace, že černoch stále žije: 

Snímek facebokového postu z 9. června 2020

Floydův pitevní záznam z okresu Hennepin, který je k dispozici zde, potvrzuje, že zemřel 25. května ve 21:25. „V průběhu zatýkání přestal reagovat; navzdory tomu, že se mu dostalo okamžité lékařské péče v terénu a následně i na pohotovostním oddělení nemocnice v Hennepinu, nepodařilo se jej resuscitovat.”

Snímek Floydovy pitevní zprávy pořízený 12. června 2020

Na žádost Floydovy rodiny byla také provedena soukromá pitva, která uvádí jako příčinu smrti udušení.

Tvrzení č. 2: Scénu zatýkání sehráli najatí herci

Teorie, že Floydovu smrt ve skutečnosti sehráli najatí herci, se objevuje v mnoha příspěvcích na sociálních sítích. Tento například srovnává fotografii policisty Dereka Chauvina se snímkem herce jménem Ben Bailey

Snímek facebookového postu z 9. června 2020

Není to pravda. Osobní dokumenty policistů, kteří se zatýkání zúčastnili, policie zveřejnila online. Kromě Chauvina, jehož záznam je k dispozici zde, při zatýkání Floyda asistovali také Tou Thao, J. Alexander Kueng a Thomas Lane. Chauvin byl obviněn z vraždy 2. stupně a zbývající tři policisté z napomáhání k vraždě 2. stupně. 

S Chauvinem a Thaem navíc byly problémy již v minulosti. Ze soudních záznamů vyplývá, že Thao v roce 2017 stanul před federálním soudem pro údajný nepřiměřený zákrok.

Teorie, že Chauvina zahrál Riley, při bližším srovnání fotografií obou mužů neobstojí. Fotografie Chauvina, kterou policie zveřejnila, jasně ukazuje jeho tvář. Ta vykazuje stejné charakteristické rysy jako snímek z videa zachycujícího Floydovo zatčení: jedno oko menší než druhé a odstávající špičky uší. Tyto rysy na fotografiích herce Bena Rileyho chybí.

Srovnání snímků Dereka Chauvina z 12. června 2020: Vlevo záběr z videa, vpravo snímek pořízený ve vazbě

Tvrzení č. 3: Falešný policejní odznak

Na fotografii ze zatýkání má Thao vyšívaný odznak, zatímco Chauvin má na košili připevněný odznak z kovu. To ihned zavdalo příčinu ke konspiračním teoriím o tom, že se jedná o falešné policisty.” U americké policie však rozdíly v odznacích a uniformách existují.

Snímky z Facebooku pořízené 3. června 2020

Policejní důstojníci z Minneapolis, kde se incident odehrál, mají různé typy odznaků (např. zde, zde či zde). Kompletní pravidla pro vzhled a oblečení policistů v Minneapolis jsou k dispozici zde

Floydova smrt rozpoutala vlnu demonstrací proti rasismu a policejnímu násilí, a to nejen v USA, ale i v mnoha dalších zemích světa. Zároveň ovšem vyvolala i řadu dezinformací. O některých z nich jsme již informovali zde, zde a zde.