NATO a česká armáda se nestahují potají do Litvy za účelem provokace Ruska

Copyright AFP 2017-2022. Veškerá práva vyhrazena.

V posledních dvou dnech se na sociálních sítích rychle šíří fotografie přesunu těžké vojenské techniky s tím, že Česká republika a NATO údajně využívají voleb v USA a koronavirové krize k utajené „provokaci” v Litvě. Jedná se o zavádějící dezinformaci. Vojenské cvičení sil NATO v Litvě bylo již dlouho plánováno a jak Severoatlantická aliance, tak Armáda České republiky se jím nijak netajily.

Sugestivní fotografie vojenských transportérů připravených k železničnímu přesunu z českého nádraží pod rouškou noci se začala šířit 4. listopadu 2020 prostřednictvím tohoto příspěvku, který již sdílelo přes 2 100 uživatelů. Fotografii doprovázel následující komentář: „USA, USA, USA... A zatím kdesi v Evropě, Hranice na Moravě v protektorátu Čechy a Morava….Pod rouškou tmy, covidového šílenství, pod pláštíkem zákazu nočního vycházení se jednotky rychlého nasazení NATO stahují do Litvy k další provokaci."

Snímek facebookového postu pořízený 6. listopadu 2020

Zatímco fotografie skutečně zachycuje přesun jednotek české armády do Litvy v rámci předem oznámených bojových cvičení spojeneckých sil Severoatlantické aliance, a dokonce pochází z webové stránky Ministerstva obrany ČR, text záměrně vyvolává dojem, že tato cvičení měla být utajená a že se je jak velitelství NATO, tak česká vláda snažily ututlat. 

K odvedení pozornosti od údajné chystané „provokace” jim měly posloužit jak právě probíhající americké prezidentské volby, které zcela ovládají mediální prostor, tak vládní opatření namířená na boj s pandemií Covid-19, mezi něž patří i noční zákaz vycházení, který je v platnosti od 28. října 2020. 

Použití fotografie v tomto kontextu je naprosto zavádějící. Ani NATO, ani Armáda České republiky se totiž nikdy netajily tím, že vojenská cvičení v Litvě proběhnou. Naopak je předem avizovaly na svých stránkách (NATO zde a Ministerstvo obrany ČR zde) i na sociálních sítích. 

Ministerstvo obrany ČR o transportu informovalo v reálném čase na Twitteru a dokonce použilo tu samou fotografii z nádraží města Hranice na Moravě, která se objevila v zavádějícím facebookovém příspěvku: 

 

Cvičení pod názvem „Brilliant Jump” se podle NATO začalo plánovat již v polovině roku 2019 a má se jej zúčastnit kolem 2 500 aliančních vojáků a 600 vozidel, především z Polska, Španělska a České republiky. Jedná se o jednotku super rychlého nasazení VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), která byla v rámci NATO ustanovena v roce 2014 v reakci na ruskou anexi Krymu. 

Podle Ministerstva obrany ČR vyslala Česká republika 200 vojáků 71. mechanizovaného praporu a 50 kusů techniky včetně bojových vozidel pěchoty BVP-2 a minometů T815-PRAM.

„V neděli 1. listopadu odjel z železniční stanice Hranice na Moravě první vlak s pásovou technikou, den poté druhý vlak s kolovou technikou, kontejnery a dalším materiálem,“ uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě na svých webových stránkách, kde lze také vidět zmíněnou fotografii z nádraží Hranice na Moravě. Podle ministerstva bude cvičení probíhat v době od 1. do 11. listopadu 2020.